Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Debata kandydatów na stanowisko burmistrza

Budżet obywatelski, węzeł przesiadkowy, kultura - to tematy z którymi przyszło się zmierzyć wszystkim kandydatom ubiegającym się o fotel Burmistrza Miasta Cieszyna. We wtorkowej, (21.10) przedwyborczej debacie wzięli udział: Mariusz Andrukiewicz, Ryszard Macura, Danuta Łabaj i Mieczysław Szczurek.

„Prawo do miasta/Kultura i rozwój” pod tym właśnie tytułem odbyła się wtorkowa (21.10) przedwyborcza debata w której udział wzięli wszyscy kandydaci ubiegający się o fotel Burmistrza Cieszyna: Mariusz Andrukiewicz, Ryszard Macura, Danuta Łabaj i Mieczysław Szczurek. Na spotkanie przyszedł również Krzysztof Herok. Kandydat nie wziął jednak udziału w debacie  z dwóch powodów, o których wspomniał w krótkim oświadczeniu, (czytaj również: http://www.wybory.ox.pl/wiadomosc,28188,fkm-bez-heroka....html).

Debatę z kandydatami prowadził dr Wojciech Kłosowski. Moderator zadał kandydatom 3 pytania. Pierwsze dotyczyło budżetu obywatelskiego. Czy Państwa zdaniem budżet obywatelski w Cieszynie się udał? Jeżeli tak lub nie to dlaczego? Co należałoby w cieszyńskim budżecie obywatelskim zmienić w kolejnych latach? – pytał Kłosowski.

Kandydaci wspólnie przyznali, iż inicjatywa budżetu obywatelskiego jest bardzo ważną inicjatywą. Jednogłośnie zwrócili uwagę jednak na pewne niedociągnięcia. Ryszard Macura wskazał na słabą kampanię informacyjną. Podkreślał również, by w przyszłości zwrócić uwagę na to, by budżet obywatelski nie przerodził się w plebiscyt oraz by nie podzielił mieszkańców. Danuta Łabaj zwróciła uwagę na to by budżet obywatelski nie był jednorazowym projektem, a częścią reformy miejskiej. Dla mnie aktualny przeprowadzony budżet jest raczej konkursem grantowym – mówiła Łabaj. Kandydatka zaznaczyła, iż budżet obywatelski wymaga czasu. O budżecie partycypacyjnym jako podstawowym narzędziu do włączania obywateli w współdecydowanie o mieście mówił Mariusz Andrukiewicz. Tego czego zabrakło mi obecnie w budżecie obywatelskim to szerokiej edukacji w tym zakresie. Kandydat wskazał na możliwość wykorzystania w przyszłości jednomandatowych okręgów wyborczych oraz by w każdym okręgu była kwota bazowa na dany okręg i dodatkowo kwota na mieszkańca. Budżet obywatelski mamy w Cieszynie po raz pierwszy i jak to zwykle bywa wszystkiego trzeba się uczyć. Myślę, że do tego mieszkańcy również muszą dojrzeć – przyznał z kolei Mieczysław Szczurek, obecny Burmistrz Cieszyna.

Drugie pytanie dotyczyło węzła przesiadkowego. Moderator pytał o to jaki ma wpływ na rozwój miasta? Które jego funkcje są najistotniejsze? Pod czyje potrzeby powinien zostać przygotowany?

Jako pierwszy głos w tej sprawie zabrał Mieczysław Szczurek. Obecny Burmistrz wskazał, iż węzeł przesiadkowy powinien być przygotowany pod osoby, które muszą dojechać do Cieszyna oraz wydostać się z tego miasta, jak również pod te osoby, które na co dzień nie korzystają z samochodu, a z komunikacji publicznej. Węzeł miałby pełnić funkcję poczekalni, powinien tam znaleźć się również parking. Wskazał także na możliwość skomunikowania ul. Hajduka z ul. Bielską. To spowoduje, że w mieście oprócz węzła przesiadkowego powstanie odcinek nowej  obwodnicy i rozładuje ruch – mówił. Andrukiewicz zaznaczył, iż węzeł przesiadkowy powinien być przygotowany przede wszystkim pod młodzież, ale również dla turystów, mieszkańców Cieszyna. Kandydat przypisał dworcowi nie tylko funkcję komunikacyjną, ale również kulturalną. Podobne stanowisko w przypadku węzła przesiadkowego zajęła Danuta Łabaj. Uważam, że problem punktu przesiadkowego powinno się potraktować całościowo. Należy również wrócić do pomysłu, aby w mieście pojawiły się połączenia z Bielskiem, bezpośrednio przez Skoczów – zaznaczył Macura.

Trzecie ostatnie pytanie w pierwszej części spotkania dotyczyło kultury w mieście. Kultura ma się dobrze wtedy, kiedy ludzi na tę kulturę stać – przyznała Łabaj.  Trzeba zmienić język o mieście. Kultura ma być nie tylko w centrum miasta, ale również na osiedlach. Trzeba wykorzystać ten potencjał który mamy. Kandydatka wskazał również na współpracę w tym zakresie m.in. z Uniwersytetem Śląskim w Cieszynie, ze Starostwem, Gminami ościennymi, Czeskim Cieszynem. Andrukiewicz mówił, iż kultura powinna być adekwatna do potrzeb. Wskazał jednak, iż najpierw trzeba te potrzeby rozpoznać. Rozmowa o kulturze w tym mieście powinna rozpocząć się od kultury dialogu. Od rozmowy pomiędzy bardzo różnymi środowiskami – podkreślał. Mieczysław Szczurek z kolei zaznaczył, iż kultura nie jest od tego aby zarabiać, ale od tego by przyciągnąć do miasta ludzi którzy będą tutaj chcieli spędzić czas. Aby kultura mogła istnieć trzeba ją w jakiś sposób sfinansować. Szczurek dodał również, iż dialog powinien uwzględniać potrzeby, ale także i możliwości. Ryszard Macura w kontekście kultury mówiło o bogatej historii Cieszyna. Powinniśmy pomyśleć o koordynacji, bo bardzo często imprezy się dublują. Powinniśmy też wybrać imprezy sztandarowe i nimi się chwalić na zewnątrz – zaznaczył.

W drugiej części spotkania pojawiły się pytania z sali. Mieszkańcy pytali m.in. o przyszłość sportu i kultury w mieście, losy Cieszyńskiego Studia Teatralnego, czy działania inwestycyjne związane z przyciągnięciem inwestorów zewnętrznych. Trzeba prowadzić dalsze prace nad studium, będę chciał, aby całe miasto zostało pokryte planem miejscowego zagospodarowania. Trzeba również wprowadzać dalsze zmiany przy uchwałach podatkowych – mówił Szczurek. Andrukiewicz wymienił z kolei kilka czynników, które mogą przyciągnąć inwestorów, m.in.: spójna polityka czynszowa, zwrócenie uwagi na zasób lokalowy gminy, wykorzystanie obiektów poprzemysłowych. Danuta Łabaj także rozpoczęła od wymienienia kilka pomysłów: samodzielne stanowisko koordynatora ds. planowania, partnerstwo publiczno-prywatne, zniżki podatkowe – z zaznaczeniem, iż nad tym trzeba się zastanowić. Utworzenie jednego wiodącego zakładu pracy w Cieszynie, który pozwoli ludziom znaleźć pracę – podkreślała Łabaj. Ryszard Macura również pokusił się o wyliczenia: próba stopniowego obniżania podatków od nieruchomości, strefa ekonomiczna. Musimy być obecni w sieci – zaznaczył Macura. Wskazał również na przestrzeń edukacyjną, wychowywanie do przedsiębiorczości oraz pomoc początkującym przedsiębiorcom. Kandydaci wskazali na plan zagospodarowania przestrzennego oraz współpracę z gminami ościennymi.

Padło również pytanie o Śródmieście. Andrukiewicz nawiązał do rewitalizacji. Poruszył również temat przedsiębiorców cieszyńskich. Zaznaczył, iż ul. Głęboka mogłaby stać się „Galerią Głęboką”. Mieczysław Szczurek podchwycił ten temat. Wspomniał również o takich planach jak połączenie rynków polskiego i czeskiego Cieszyna. Jeżeli następny okres programowy będzie dobry to istnieje możliwość realizacji wymienionych pomysłów – przyznał obecny Burmistrz. Danuta Łabaj wskazała z kolei na prace konserwatorskie, zachowanie strefy pieszej w centrum. Padł również pomysł, by sklepy na ul. Głębokiej były czynne dłużej niż tylko do godziny 17.00. Ryszard Macura wspomniał, iż miasto jest obciążone długami i nie wszystko będzie można od razu zmienić. Wskazał na obniżenie podatków oraz dyskusję z przedsiębiorcami bądź potencjalnymi inwestorami.

Na pytanie o to kogo przyszli burmistrzowie powołali by na swojego zastępcę nie padła żadna odpowiedź. Zaś kolejne pytanie dotyczyło zadłużenia miasta. Kandydaci wspólnie przyznali, iż w przyszłej kadencji trzeba będzie „zacisnąć pasa”. Zaznaczono jednak, iż miasto musi efektywnie pozyskiwać środki zewnętrzne. Będzie problem z inwestycjami miejskimi. Natomiast unijne inwestycje możemy realizować – podkreślał Mieczysław Szczurek.

Wojciech Kłosowski podsumowując debatę zaznaczył, iż spotkanie przebiegało od początku do końca w przyjemnej atmosferze. W żadnym momencie nie zaiskrzyło. Życzę Państwu i Cieszynowi, żeby taka atmosfera konstruktywnego dialogu, współpracy i gotowości do wysłuchiwania się nawzajem, łączenia różnych pomysłów w jeden przetrwała także po wyborach – tymi słowami podsumował przedwyborczą debatę moderator spotkania.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: