Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Daleki Wschód w Dębowcu

W Dębowcu odbył się pierwszy Wieczór Muzyczny Stowarzyszenie Miłośników Kultury ''Dębowczanie'' Wystąpił podczas niego rosyjski zespół BULZHAMUUR! Zespół Tańca BULZHAMUUR powstał w mieście Ułan Ude w 1984 r. Założycielem i kierownikiem jest Ludmiła Ovchinnikova. Obecnie w skład grupy wchodzi ponad 150 dzieci w wieku 5-14 lat. Repertuar zawiera oryginalne układy choreograficzne oparte na zaadaptowanych tradycyjnych buriackich zabawach.
Charakterystyczne rysy twarzy już z daleka zdradzały, że zespół pochodzi z dalekiego wschodu. Na pierwszym Wieczorze Muzyczny Stowarzyszenie Miłośników Kultury „Dębowczanie” w Dębowcu, wystąpił zespół pochodzący z miasta Ułan Ude. To stolica regionu Buriacji. Miasto znajduje się 70 kilometrów od Bajkału. Bulzhamuur to zespół którego początki sięgają roku 1984. W grupie w sumie występuje około 150 osób. To dzieci od piątego do czternastego roku życia - wyjaśnia założycielka i kierowniczka zespołu Ludmiła Ovchinnikova.
 
Repertuar Bulzhamuur (w tłumaczeniu to skowronek) zawiera oryginalne układy choreograficzne oparte na zaadaptowanych tradycyjnych buriackich, jak również tańce ludów północy i wschodu zebrane podczas badań terenowych. Zespół był wielokrotnie nagradzany na konkursach za tańce, które dziś stanowią główne punkty jego repertuaru.
 
 
 
Licznie zgromadzeni mieszkańcy Dębowca, gromko oklaskiwali występy młodych tancerzy. Wizyta zespołu w miejscowości nie była przypadkowa. Wszystko dzięki zespołowi „Mali Dębowczanie” - to dziecięcy zespół regionalny, który bierze udział w XX Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR. Festiwal od niedzieli trwa w Nowym Sączu. Jego tradycją jest, że każdy z zespołów w nim uczestniczacych, ma przypisanego partnera z innego kraju. Zespół z Dębowca za partnera otrzymał właśnie zespół z Rosji.
 
Zaprosiliśmy ich na jeden dzień do naszej miejscowości. Chcemy pokazać im naszą kulturę i region. - mówi Prezes Stowarzyszenia Miłośników Kultury Dębowczanie - Gabriela Hałgas.
 
 
Po poniedziałkowym występie oba zespoły powróciły do Nowego Sącza na dalszy ciąg festiwalu. W środę na miejscu „Mali Dębowczanie” będą uczyli swój partnerski zespół regionalnych, beskidzkich tańców. Zaprezentowana będzie także nasza, regionalna kuchnia.
Zespół z Dębowca zakwalifikował się do Festiwalu „Święto Dzieci Gór” dzięki zajęciu pierwszego miejsca w Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, który odbył się w Wiśle.
 
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: