Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

''Czas otworzyć okno historii...'', czyli konkurs ''Jednego Wiersza''

Wczoraj (20.09) w Cafe Muzeum w Cieszynie było tajemniczo i poetycko, a to za sprawą książki ''Tajemnice prowincji'' jak również finału konkursu ''Jednego Wiersza''. Spotkanie odbyło się w ramach imprezy ''Skarby z cieszyńskiej trówły''.

W sobotnie popołudnie (20.09) wnętrze Cafe Muzeum w Cieszynie wypełniały dźwięki poezji. To literackie spotkanie połączone z podsumowaniem konkursu „Jednego Wiersza” pod hasłem „Czas otworzyć okno historii…” zorganizowała Biblioteka Miejska w Cieszynie.  Finał konkursu odbywa się tradycyjnie podczas imprezy „Skarby z cieszyńskiej trówły”. W tym roku świętujemy 14. edycję Festiwalu. Tegoroczny temat konkursu wpisuje się w obchody 100–lecia Wymarszu Legionu Śląskiego – mówiła Izabela Kula, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.

Głos podczas spotkania zabrała również Magdalena Strządała z cieszyńskiej biblioteki. Po 100 latach Wymarszu Legionu Śląskiego spotykamy się tutaj by między innymi uczcić ich pamięć. Konkurs „Jednego Wiersza” połączono w tym roku z w/w obchodami. Dziś od nas nikt nie oczekuje, iż w ramach patriotyzmu mamy walczyć z bronią w ręku, ale kto ma takie zdolności może to robić walcząc piórem. Bardzo nam miło, w zasadzie byliśmy zaskoczeni, że na nasz konkurs ogłoszony na początku lipca br. zgłosili się nie tylko ludzie stela, ale z całej Polski. Jak widać tematyka Cieszyna jest znana wszędzie, podejrzewamy, iż są to ludzie którzy wywodzą się stela, albo którzy przyjechali do Cieszyna i nasze miasto ich zauroczyło. Bardzo cieszy nas fakt, iż w konkursie wzięli również udział ludzie stąd, stela – podkreślała Magdalena Strządała.

W skład jury konkursowego weszli: Beata Sabath  –  przewodnicząca, dr Jadwiga Miękina-Pindur –  członek, Daria Wieteska  – członek. Po burzliwych obradach ostatecznie przyznało 3 nagrody  i 4 równorzędne wyróżnienia.

Wyróżnienia otrzymali:
- Paulina Łuczak /godło „Pega”/  za wiersz „Kryzys wieku średniego”
- Małgorzata Ostrowska /godło „Skowronek”/  za wiersz  „*** Do Ustronia powracam …”
- Janina Motylewska  /godło „Waga”/  za wiersz  „Cieszyńsko ziymeczka”
- Stanisław Józef Malinowski  /godło „Aloes”/  za wiersz „Paprotka i aloes”.

Główne nagrody powędrowały do:
I nagrodę przyznano Beacie  Kalińskiej /godło „Wakuola”/ za wiersz  „Pamięci cieszyńskich legionistów”                         
II nagrodę przyznano Ilonie  Pletnickiej /godło „Konwalia”/ za wiersz  „Mój Cieszyn”
III nagrodę przyznano Mirosławowi Kowalskiemu /godło „Lis” / za wiersz „Legenda”.

Ponadto pracownicy cieszyńskiej biblioteki przyznali nagrodę specjalną bibliotekarzy - otrzymał ją Tadeusz Dejnecki za wiersz "Legion Śląski". Po części oficjalnej nastąpiło odczytanie  nagrodzonych wierszy. W drugiej części spotkania zgromadzeni goście mogli zagłębić się w „Tajemnice prowincji”, czyli bliżej poznać tajemniczą hrabinę, ekscentrycznego Witkacego, czy niepospolity ród Kossaków. Podczas literackiego spotkania z autorką książki „Tajemnice prowincji” nie brakowało ciekawych, często zaskakujących opowieści. Joanna Jurgała-Jureczka przeniosła publiczność w świat swoich książek, a więc pojawiła się również wzmianka o dziele „Zofia Kossak. Opowieść biograficzna”.  Moja nowa książka, która została wydana to powieść współczesna jednak cały czas jestem w kręgu historii. Jest to książka, która pomimo wątku obyczajowego, romansowego, damsko-męskiego i różnych innych związanych z życiem współczesnym, cały czas osadzona jest w historii. To wynika też z mojego myślenia o świecie, o tym, iż jesteśmy otoczeni przeszłością. Nie wyobrażam sobie myślenia o teraźniejszości, czy przyszłości bez tego kontekstu – mówiła autorka, zdradzając zaledwie okruchy tego co znajdziemy w jej nowej książce.

Więcej o książce "Tajemnice prowincji">>>

 

MSZ 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: