Cenne odkrycie w wieży
Parafia rzymskokatolicka w Trzyńcu wymienia obecnie pokrycie dachowe głównej wieży kościoła parafialnego św. Alberta w Trzyńcu.
- W ramach naprawy wieży we wtorek 23 kwietnia 2024 r. zdemontowano krzyż i zwieńczenia wieży. W zwieńczeniu znaleziono zamkniętą metalową skrzynkę i złożoną kopertę. 26 kwietnia 2024 r. na plebanii w Trzyńcu odbyło się zapoznanie z zawartością znaleziska. Obecni byli: proboszcz trzyniecki František Vrubel, dziekan frydecki Rudolf Sikora, przedstawiciel parafian i koordynator remontu Wiesław Wania, historycy z Muzeum Ziemi Cieszyńskiej David Pindur i Radim Jež, którzy również udokumentowali całe wydarzenie – informuje Muzeum Ziemi Cieszyńskiej.
Najpierw rozpakowano uszkodzoną kopertę. Wewnątrz znajdowała się uszkodzona karta z datą 24 września 1884 roku, z podpisami rzemieślników, którzy w tym czasie prowadzili prace przy wieży głównej.
- Następnie zamknięte pudełko zostało otwarte mechanicznie. Jego treść przerosła oczekiwania obecnych. Zachowały się dokumenty i fotografie, które umieszczono tam z okazji poświęcenia wzniesienia krzyża na wieżę w niedzielę 21 września 1884 roku. Ujrzały one światło dzienne po prawie 140 latach i są cennym źródłem dla początków samego kościoła w Trzyńcu. Obszerny dokument pamiątkowy w języku niemieckim nosi datę 21 września 1884 r. i jest podpisany przez projektanta kościoła Albina Theodora Prokopa (1835–1916), radcę budowlanego i kierownika wydziału budowlanego Izby Cieszyńskiej. W dokumencie szczegółowo opisuje okoliczności rozpoczęcia budowy, jej przebieg oraz osoby w nią zaangażowane. Albin Theodor Prokop załączył również swoją wizytówkową fotografię. Pozostałe fotografie należą do arcyksięcia Albrechta Habsburga-Cieszyńskiego (1817–1895), który jako właściciel izby cieszyńskiej oraz fundator i patron nowo powstałej parafii trzynieckiej zlecił budowę kościoła – czytamy na profilu Muzeum Ziemi Cieszyńskiej.
Trzy inne załączone fotografie przedstawiają cieszyńskiego budowniczego Fritza (Friedricha Eugena) Fuldę (1841–1909), który zbudował ten kościół, rycerza Rudolfa Walchera-Uysdala (ok. 1839–1917), ówczesnego dyrektora komory cieszyńskiej, oraz Franza Obtulowicza (1832–1897), dyrektora trzynieckiej koksowni i wieloletniego burmistrza Trzyńca. Wszystkie odnalezione fotografie są sygnowane przez przedstawione osobistości. Po oględzinach znalezisko zostało przekazane do dalszej oceny i przechowywania w Muzeum Ziemi Cieszyńskiej.
- Z historycznego i dokumentalnego punktu widzenia jest to bardzo cenne znalezisko dla parafii, miasta Trzyńca i całego regionu. Zawartość pudełka pamięci jest bezpośrednio związana z fundatorami i budowniczymi kościoła, którzy należeli do elit politycznych i społecznych regionu cieszyńskiego w drugiej połowie XIX wieku. Treść sprawy zwielokrotnia bardzo dobry stan fizyczny gabinetu, fotografii i dokumentów – podkreślają historycy.
Kościół św. Brata Alberta w Trzyńcu został zbudowany jako neogotycka budowla z czerwonej cegły w latach 1883–1884 przez firmę budowlaną Fritza Fuldy z Cieszyna według projektu wspomnianego wyżej Albina Teodora Prokopa, który jest autorem kilku innych budowli sakralnych i świeckich w regionie cieszyńskim. Kamień węgielny położono i poświęcono 2 października 1882 roku. Fundatorem kościoła i nowej parafii był ówczesny książę cieszyński arcyksiążę Albrecht. Kościół został konsekrowany 27 września 1885 r. przez biskupa cieszyńskiego Franciszka Śniegonia.
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.








Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
