Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Brzydkie budynki ''kolejowe''

Przejeżdżając przez Zebrzydowice, jadąc ulicą Kochanowskiego, każdy kierowca mija kilka, jeszcze przedwojennych bloków nazywanych potocznie ''budynkami kolejowymi''. Wygląd tych kilku bloków zaniepokoił radnego Gminy Mirosława Stańka, który zaapelował do Wójta Gminy o działanie w tej sprawie, stwierdzając, że nie jest to zbyt piękna wizytówka całej gminy.

Radny wnioskujew interpelacji  a zarazem apeluje -  by zwrócić się do zarządcy nieruchomości znajdujących się na ul. Kochanowskiego a dalej zwanych „budynkami kolejowymi" aby w najbliższym czasie odświeżyć i wykonać renowację elewacji tychże budynków. „Budynki kolejowe" znajdują się przy bardzo uczęszczanym szlaku komunikacyjnym i mówią wiele o naszych włodarzach patrząc na ich stan. 
Jak twierdzi radny, budynki psują wizerunek Naszej Gminy a powinny stanowić jedną z wizytówek. - Zasadnym jest zatem by dążyć do ich wyremontowania co pozwoliłoby na poprawę samopoczucia mieszkańców Naszej Gminy jak i odwiedzających ją gości.  – kończy w piśmie M. Staniek.

Sprawa nie jest tak prosta jak się wydaje,  budynki są własnością prywatną.  W odpowiedzi na interpelację, Wójt Gminy Andrzej Kondziołka, zwrócił się z pismem do Zarządcy Nieruchomości, w którym zaapelował o działanie:

- Radny Rady Gminy Zebrzydowice — Pan Mirosław Staniek  zwrócił się do mnie z wnioskiem i zarazem apelem o wystąpienie do zarządcy nieruchomości znajdujących się przy ul. Jana Kochanowskiego w Zebrzydowicach tzw. „budynków kolejowych", aby w najbliższym czasie odświeżyć i wykonać renowację tychże budynków. Swój wniosek uzasadnia tym, że „budynki kolejowe" znajdują się przy bardzo uczęszczanym szlaku komunikacyjnym i mówią wiele o naszych włodarzach patrząc na ich stan. Psują wizerunek Naszej Gminy, a powinny stanowić jedną z wizytówek. Radny uważa, iż zasadnym jest zatem by dążyć do ich wyremontowania, co pozwoliłoby na poprawę samopoczucia mieszkańców Naszej Gminy jak i odwiedzających ją gości.  W związku z powyższym proszę o podjęcie skutecznych działań zmierzających do poprawy wizerunku zarządzanych przez Was obiektów w Zebrzydowicach przy ul. J. Kochanowskiego. Równocześnie proszę o odwrotne poinformowanie mnie o podjętych w tej sprawie działaniach.

Warto przypomnieć, że z historią tych budynków związana jest przedwojenna afera.  Kiedy początkiem lat 30-tych postanowiono wybudować 5 dwukondygnacyjnych budynków zadania tego podjęli się dwaj  inżynierowie z Poznania. Panowie jednak okazali się oszustami – zamawiali na konto Kolei Państwowych duże ilości materiałów budowalnych  na kredyt, a po doprowadzeniu wszystkich budynków zaledwie do parteru obydwaj zniknęli…   Poszkodowanych nie brakowało – oszukano nie tylko kolej, ale również wiele firm oraz osób prywatnych związanych z inwestycją…

(red)


W tekście skorzystano z informacji zawartych w:
Helena i Ludwik Bartoszek – Wypisy z dziejów Zebrzydowic, Kaczyc, Kończyc Małych i Marklowic Górnych, wydanie I , 2005r.
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-01-29 19:42:59
anatol: Jeśli te budynki są własnością prywatną to chyba źle świadczy o właścicielach i mieszkańcach tych kamienic a nie o włodarzach miasta. No i czemu gmina ma przeznaczać społeczne środki na remont elewacji chałup. Moj budynek też stoi sobie przy drodze gminnej a żeby odmalować elewację musiałem w castoramie nabyć farbę a burmistrz jakoś nie kwapi się do pokrycia kosztów. Ale są wyjścia z sytuacji: powiesić reklamy, które skutecznie zakrywają złuszczoną farbę ale kto i co będzie reklamował w Zebrzydowicach. Po drugie można wystąpić z wnioskiem do wydziału ochrony środowiska o budowę ekranów akustycznych. Wystarczą 3 \&quot;niezależne\&quot; ekspertyzy i macie ekrany. Takie 4 metrowe nie dość, że odizolują od hałasu to jeszcze zasłonią te badziewne ściany. Znamy przykłady budowy ekranów w szczerym polu, to widocznie się da i można. Ostatnim i chyba najtańszym i najskuteczniejszym sposobem upiększenia kolejowych bud jest...posadzenie bluszczu! Rośnie szybko, skutecznie kryje brzydotę a poza tym jest Ekologiczny ! <br />I tego się trzymajmy ;)
2016-01-30 02:29:38
MoniEm: Proponuję przeczytanie tekstu wójta jeszcze raz... na pewno nie ma w nim słowa ani nawet sugestii na temat rzekomego finansowania inwestycji. ..
2016-01-30 09:14:07
Przepierón: Zapytajcie sie tego \&quot;prześwietnego syna ziemi cieszyńskiej\&quot; Buzka co z tym zrobić , odpowie wyburzyć a Kononowicz dopowie, \&quot;żeby nie było niczego\&quot;
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: