Bełtowscy z Cieszynianką
Podczas wrześniowej sesji z wniosku Wójta Gminy Chybie, Janusza Żydka, radni zdecydowali (jednogłośnie – 14 głosów za, jedna osoba nieobecna) o przyznaniu Lauru Srebrnej Cieszynianki Państwu Helenie i Krzysztofowi Bełtnowskim.
Jak czytamy w uzasadnieniu:
Stowarzyszenie prowadzone przez Prezes — Helenę Bełtowską oraz Wiceprezesa Krzysztofa Bełtowskiego na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "RAZEM” w Chybiu działa od grudnia 1999 roku. Jego działalność oparta jest na zasadach wolontariatu i polega na niesieniu pomocy osobom niepełnosprawnymi i ich rodzinom. Głównym elementem działalności Państwa Bełtowskich jest organizacja turnusów rehabilitacyjnych, oraz innych form wypoczynku i rekreacji, włączanie młodzieży do opieki nad osobami niepełnosprawnymi, Umożliwia to osobom niepełnosprawnym kontakt z innymi ludźmi zarówno chorymi, jak i zdrowymi. Pierwszy taki wyjazd odbył się w roku następnym po założeniu — 2000.
Dzięki zaangażowaniu Pani Heleny i Pana Krzysztofa aktywizuje się również środowisko lokalne, które widząc osoby niepełnosprawne przełamuje bariery, stając się bardziej życzliwe i pomocne.
Na turnusy rehabilitacyjne wyjeżdżali wolontariusze nie tylko z Polski, lecz również z innych sąsiednich krajów. Organizowane turnusy rehabilitacyjne odbywały się w różnych rejonach naszego kraju (Iława, Głuchołazy).
Od początku istnienia stowarzyszenia prowadzonego przez Państwa Bełtowskich zorganizowano ponad 20 dwu- lub trzytygodniowych turnusów rehabilitacyjnych letnich i 1 turnus zimowy. W przeciągu tych ponad 20 lat z wyjazdów skorzystało ponad 1000 osób niepełnosprawnych i 1150 wolontariuszy.
W czasie swojego istnienia zarząd na czele z Panią Heleną Bełtowską pozyskiwał fundusze z różnych źródeł, takich jak: : Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Katowicach, Fundacja Ludgardy i Jerzego Buzków, Fundacja Porozumienie bez barier Jolanty Kwaśniewskiej, PFRON, Fundacja PZU, Fundacja TVP oraz od sponsorów.
Gdy tylko sytuacja na to pozwalała, corocznie organizowane były spotkania wigilijno-opłatkowe osób niepełnosprawnych, ich rodziców i wolontariuszy z młodzieżą.
W roku 2019 przypadał jubileusz 20-lecia Stowarzyszenia, w związku z czym - na mój wniosek — Kapituła Odznaki przy Sejmiku Województwa Śląskiego przyznała Stowarzyszeniu RAZEM Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, którego wręczenia dokonano podczas jednej z sesji Rady Gminy Chybie.
Laur Srebrnej Cieszynianki
Znamy już kilkoro laureatów Lauru Srebrnej Cieszynianki: w Dębowcu będzie to Katarzyna Rymar [Pisaliśmy: Znamy pierwszą laureatkę Lauru Srebrnej Cieszynianki] w Hażlachu – Maria Żyła [Wiemy, do kogo powędruje Srebrna Cieszynianka z Hażlacha , w Chybiu Helena i Krzysztof Bełtowscy, w Goleszowie - Gertruda Proksa [Goleszów: Laur dla Gertrudy Proksy], w Cieszynie Danuta Kożusznik (Cieszynianka dla Kożusznik ), w Strumieniu Grażyna Gądek ( Strumień: Cieszynianka dla Grażyny Gądek ), w Skoczowie Przemysław Kolondra (Skoczów: Laur dla Przemysława Kolondry), w Istebnej Iwona Konarzewska (Istebna: Konarzewska z Cieszynianką ), w Brennej Czesław Greń (Brenna: Srebrna Cieszynianka przyznana).
Przypomnijmy, Laury Srebrnej Cieszynianki przyznawane są osobom, które zasłużyły się dla społeczności w której działają, w szczególności wniosły nowe, pozytywne wartości lub były na tyle nowatorskie i innowacyjne, że ich działanie może zostać powszechnie uznane za godne naśladowania; osobom, które zasłużyły się w następujących obszarach: społecznym, regionalnym, tradycji kulturalnych, wartości uniwersalnych, prac twórczych, pracy z dziećmi i młodzieżą, działalności samorządowej, promocji regionu. Laur przyznają samorządy (gminy). Kandydatury mogą zgłaszać organizacje i instytucje. Uroczyste wręczenie Laurów odbędzie się 11 listopada podczas Uroczystej Sesji Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej.
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.