Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

AS czy CIS?

Wybory już w pełni i sporo się dzieje. Tym razem do redakcji komunikat przesłał KWW Akcja Samorządowa AS - czy to nowy komitet? Poniżej publikujemy pełną treść informacji jaką otrzymaliśmy od Ryszarda Macury, pełnomocnika komitetu.

Szanowni Państwo!
Przez kilkanaście lat, jako grupa bezpartyjnych samorządowców, występowaliśmy pod nazwą Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa, w skrócie CIS. Niestety w tym roku znalazło się środowisko, które podjęło się próby przywłaszczenia sobie dorobku tej wieloletniej pracy samorządowej i z pełną świadomością zarejestrowało Komitet Wyborczy Wyborców Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa CIS, zmuszając nas tym samym do szybkiego poszukiwania nowej nazwy. W nawiązaniu do tej sytuacji, ktoś zaproponował, abyśmy wyciągnęli przysłowiowego „asa z rękawa” i nazwali się Komitetem Wyborczym Wyborców Akcja Samorządowa AS i tak też się stało. Dzisiaj oferujemy wyborcom tą samą rzetelność, te same wartości pod nowym szyldem Akcji Samorządowej AS. Tym samym zmieniły się też nazwy naszych klubów radnych, funkcjonujących w Radzie Powiatu Cieszyńskiego i Radzie Miejskiej Cieszyna. Żałujemy, że polskie prawo nie chroni w takich przypadkach przejrzystości życia społecznego, ale nie poddając się, jednocześnie wierzymy, że takie sytuacje są dla naszych obywateli świetną lekcją, dlaczego nie tylko o potrzebie działań zgodnych z prawem, ale przede wszystkim o uczciwości należy ciągle przypominać. Wierzymy też, że ta sytuacja stanie się impulsem mobilizującym wszystkich, którym zależy na jakości życia samorządowego, aby szukali ludzi rzetelnych i im powierzali decyzje dotyczące naszych wspólnych lokalnych spraw.

Jaka była historia CIS-u?
W 2002 r. kilka partii politycznych (Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość, Liga Polskich Rodzin) i Wspólnota Samorządowa Województwa Śląskiego utworzyło Komitet Wyborczy Wyborców „Cieszyńska Inicjatywa Społeczna”, zapraszając do współpracy członków swoich ugrupowań i osoby bezpartyjne.
W 2006 r. partie polityczne poszły swoją drogą, a osoby bezpartyjne związane z CIS-em z 2002 r. powołały nowy komitet o zmodyfikowanej nazwie, z jednej strony nawiązującej do poprzedniego rozwiązania, z drugiej strony wskazującej na nowość, wynikającą m. in. z bezpartyjności tego ugrupowania. W 2006 r. był to więc Komitet Wyborczy Wyborców „Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa – CIS 2006”.

W 2010 i 2014 r. był to znów bezpartyjny komitet o nazwie Komitet Wyborczy Wyborców Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa CIS i tak miało być również w 2018 r.
Niestety w sobotę 18.08.2018 r., gdy już dokumenty rejestracyjne z nazwą KWW Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa CIS, były przez nas niemal przygotowane, okazało się, że na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej widnieje już komitet o nazwie, którą posługiwaliśmy się przez lata i którą posługiwały się aktualnie funkcjonujące w powiecie i w mieście kluby radnych. Komitet zarejestrowały osoby, które z naszą działalnością nie miały nic wspólnego. W tym gronie znaleźli się: Marek Madej jako pełnomocnik wyborczy, Mirosław Zawada jako pełnomocnik finansowym oraz jak wynika z przekazanych nam informacji: Cecylia Gasz-Płońska, Zbigniew Niżnikiewicz oraz dwie inne osoby. Pełnomocnik „nowego CIS-u” został poinformowany o naszym proteście, wynikający z niestosowności zachowania, ale członkowie tego komitetu nie zdecydowali się na wycofanie swoich działań. W tej sytuacji utworzyliśmy Komitet Wyborczy Wyborców Akcja Samorządowa AS, w skrócie: KWW Akcja Samorządowa AS.


Z poważaniem,
Ryszard Macura (w 2014 r. pełnomocnik wyborczy CIS, w 2018 r. członek komitetu tworzącego AS).

źródło: ox.pl
dodał: cr

Komentarze

27
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-08-30 09:24:57
pavcio: Pan Burmistrz Macura zrobił tyle dobrego dla Cieszyna, tyle milionów pozyskał, jest taki sympatyczny i ma taki fajny garnitury a cieszyniacy mu taką krzywdę zrobili... - - - Redakcja zapomniała dodać dopisku: artykuł sponsorowany przez Urząd Miasta Cieszyna
2018-08-30 10:48:13
jestem_kotem: Szkoda, że Pan Burmistrz pominął temat tego kto przywłaszczył sobie nazwę CIS. Mam nadzieję, że media pociągną sprawę i poznamy personalia pomysłodawców tej inicjatywy
2018-08-30 12:40:55
krzysztof.mm: i tak oto Andrzej Bacza, po kilku spektakularnych wpadkach i porażkach, tylnymi drzwiami próbuje wrócić do lokalnej polityki - w zdrowej, małżeńskiej koalicji z żoną oczywiście, dziś razem przeciwko dawnemu partyjnemu koledze z PiS, skoczowskiemu burmistrzowi
2018-08-30 15:12:37
Mach: Zaczynam się dobrze bawić. Wczytuję się w tekst i za każdym zdaniem parskam ze śmiechu jak Pan burmistrz usiłuje wytłumaczyć własną nieporadność i fakt, że ktoś jednym ruchem tą nieporadność wykazał. Większość wyborców jest bezpartyjna, a ci którzy chcą zaangażować się w samorząd, organizują się, opracowują swój program i jakoś się określają a jeśli myślą o wieloletniej współpracy także zastrzegają swoją nazwę by ewentualnie chronić swój dorobek. Przykład- panie burmistrzu to klub CRS. To, że lokalne środowiska tworzą KWW i poszukują dla nich nazwy właściwej ich inicjatywie dowodzi tylko jednego,że każdy może nazwać się jak chce o ile nazwa nie jest zastrzeżona. Widocznie nazwa CIS zastrzeżoną nie była- i Komisarz Wyborczy znający prawo nazwę komitetu i KWW CIS zarejestrował. Rozczarował się Pan, czy rozczarował pan ewentualnie swoich wyborców ,że przez lata nie dorobił się pan nawet zastrzeżonej nazwy nie mówiąc o wątpliwym dorobku bezpartyjnych samorządowców skupionych wokół dotychczasowej Waszej inicjatywie. Ma Pan nieuzasadniony żal, że inni także bezpartyjni samorządowcy wykazali się błyskotliwszą inicjatywą w tych wyborach? O jakim Asie z rękawa Pan pisze?. Czy o tym co poszedł do MON, a potem w ochotnicze hufce pracy?,Czy też o kolejnych doradcach spoza Cieszyna? Wódz bez zaplecza czy marny wódz z szerokim zapleczem rządzącej partii - czas karty odkryć.
2018-08-30 16:28:27
gocha72: Tutaj nawet wymieniono kto za tą akcją stoi:) http://cieszyn.naszemiasto.pl/artykul/awantura-wyborcza-w-cieszynie-ludzie-nie-zwiazani-z-cis,4781795,art,t,id,tm.html
2018-08-30 16:28:30
bronek91: "ale przede wszystkim o uczciwości należy ciągle przypominać."- cytat Zatem co z Panią MSM? Dzielnicowy się niecierpliwi... Jak widać, PiS rozwala się odśrodkowo, nawet KODu nie trzeja uruchamiać...
2018-08-30 20:47:30
rainman: Wyjątkowo nie-fair zagranie bardzo źle świadczące o autorach tej intrygi.
2018-08-30 21:29:57
SzpiegZNadOlzy: Zabawy dzieci z piaskownicy.
2018-08-30 22:39:09
Herr Flick: Ręce opadają. Najpierw SMS, teraz jakieś dziwne ruchy. Coś mi się wydaje, że pan Burmistrz jest już w czarnej ASs'ie:) Z innej beczki. Cóż to za twór Komitet nr 7?
2018-08-30 22:53:17
rainman: Herr Flick ręce opadają od Twojej wypowiedzi. Większości osób do głowy by nie wpadło aby wykorzystać nazwę innego komitetu. To po prostu oznacza, że ktoś nie ma żadnego programu a jedynym jego pomysłem jest wybicie się na nazwie innego komunikatu. Tutaj ręce opadają.
2018-08-30 23:08:03
bronek91: rainman: a kiero PO-PiSowo partyja lub komitet z udziałem PO-PiSowych elyt, zwłaszcza na poziome samorządu ma poza kratokracją, populizmem i systemowym rozpijaniem społeczeństwa jakikolwiek konkretny i realny program. Karty Republiki Okrągłego Stołu już zostały maksymalnie wyeksploatowane. "Większości osób do głowy by nie wpadło"- cytat tę sytuację już dawno temu zapowiedział sam Kaczyński... Sukces PiS i równoległy zanik lidera a także długie lata w opozycji i nagły napływ nowego elementu naturalnie prowadzi do wewnętrznych tarć. In plus jeżeli na poziomie samorządu prowadzi się walkę o wyborcę, w tej chwili wyłącznie z żelaznego elektoratu, pytanie co nastąpi w momencie wyborów parlamentarnych? Czas na klonowanie a może sposób na partię kameleona??? PO już to przerabiało.....
2018-08-30 23:18:07
rainman: bronek91 W tym kontekście przede wszystkim mówimy o tym, że ktoś zamiast zagrać programem - próbuje zbić kapitał na użyciu nazwy, którą wymyślił ktoś inny. Możemy gadać o kosmosie i innych galaktykach ale ja napisałem to w kontekście użycia nazwy CIS przez ludzi, którzy nie są związani ze "starym" CIS.
2018-08-30 23:34:51
bronek91: rainman: Zatem uważasz, iż wyborcy patrzą tylko na markę i nie zwracają uwagi na konkretną osobę ani nie znają osób współpracujących ze swoim autorytetem? Jakie to boleśnie prawdziwe;) Ile to ma wspólnego z D E M O K R A C J Ą i jak to przypomina O C H L O K R A C J Ę? Naprawdę nazwa komitetu powinna odgrywać jedynie znaczenie klasyfikacyjne a nie przyciągające i decydujące.
2018-08-30 23:43:52
rainman: Tutaj nie trzeba roztrząsać czy wyborcy patrzą tylko na markę. Ja po prostu potępiam działanie w którym ktoś budował sobie nazwę CIS (i nawet nie wchodzę w to czy to dobra czy zła marka) a ktoś inny tą markę sobie przywłaszcza. Takie działanie powinno dyskwalifikować z miejsca.
2018-08-30 23:58:11
bronek91: rainman: Jeżeli coś jest zgodne z prawem wyborczym, niekoniecznie musi być właściwe z normami innej gałęzi prawa. Osobiście uważam, iż jeżeli ktoś czuje się pokrzywdzony, zawsze może iść po prawo i sprawiedliwość do sądu i złożyć powództwo np. cywilne. Pan Burmistrz, pomimo braku umiejętności poradzenia sobie z problemem uczynionym przez Panią MSM jest mądrym i ogarniętym człowiekiem i zastanawia mnie, dlaczego już nie wystąpił ze stosownym powództwem.
2018-08-31 00:16:16
rainman: bronek91 Ja nie wiem czy można zarzucić Burmistrzowi brak umiejętności poradzenia sobie z tym problemem. Każdy kalkuluje swój bardzo cenny zasób jakim jest czas. Ewentualny proces będzie trwał pewnie dłużej niż trwa kampania i - nawet po przyznaniu racji "staremu" CISowi - Burmistrz przecież nie zmieni nazwy komitetu. Ja nie piszę, że trzeba głosować na Ryszarda Macurę ale z pewnością autorzy nowego "CISu" zasługują na odpowiednie potraktowanie przy wyborczej skrzynce.
2018-08-31 09:03:27
jestem_kotem: A czy zarejestrowanie komitetu jest tożsame ze startem w wyborach? Nie chodzi tylko o to, żeby burmistrz nie startował pod kojarzoną przez wyborców nazwą?
2018-08-31 17:53:38
Mach: Wszyscy w Cieszynie garnący się do struktur samorządowych wykazują w rzeczy samej, cieszyńską inicjatywę społeczną, dalej może być cieszyńską inicjatywę samorządową. Ta inicjatywa myślę ,że nie może być nawet zastrzeżona gdyż z mocy prawa wyborczego jest pożądana i nikt w mojej opinii nie może jej zawłaszczać. Wątpię by ktoś doszukał się w ogóle inicjatora tej nazwy. Nie rozumiem tego "larum" burmistrza Macury. Że jej sobie nie zastrzegł może jedynie mieć o to do siebie pretensje. Inicjatywę samorządową mogą mieć inne środowiska również. Ubiegli swoich rywali w rejestracji nazwy nie zastrzeżonej wystarczyło więc dodać sobie AS,Siła, lub cokolwiek dla odróżnienia a nie sztucznie się nadymać i pomstować na konkurencję, która szybciej dokonała rejestracji swojego komitetu wyborczego. Jeżeli burmistrz pan Macura chciałby wytoczyć proces rainman, czy bronku 91 ,to jedynie komisarzowi wyborczemu. Czy sądzicie ,że komisarz wyborczy popełnił błąd?? Nie rozśmieszajcie mnie.. Z chwilą rejestracji pan Macura może jedynie pozwać Komisarza. A kto tak naprawdę ma reprezentować nieformalne grupy wyborcze przed sądem skoro każdy KWW rozwiązuje się po wyborach z chwilą rozliczenia się z kampanii wyborczej?. Więc o co tyle hałasu? Na chwilę obecną żaden KWW nie przedstawił programu działania w nadchodzącej kadencji. dajmy zatem szansę każdej cieszyńskiej inicjatywie samorządowej. As, siła, spryt czy inne wyznaczniki doskonale pomogą jedynie zorientować się wyborcom w poszukiwaniu odpowiednich ludzi spośród tak wielu cieszyńskich inicjatyw samorządowych więc radzę sięgać do rozumu nie do demagogii osoby ,która spóźniła się z rejestracją niezastrzeżonej nazwy. I tyle.
2018-08-31 18:23:08
bronek91: rainman: znacząca część mieszkańców i obserwatorzy sprawy Pani MSM jakoś nie mają wątpliwości co do oceny jej postępku i zachowania przełożonego wobec tego faktu. Kolega Pana Burmistrza ze Skoczowa w podobnej sytuacji wiedział, jak należy się zachować. Sprawa jest o tyle emocjonująca, iż dowodzi, że powoływanie się na wartości wyznaniowe i Biblię, nie zawsze idzie w parze we wdrażaniu odpowiednich standardów w życiu realnym…
2018-08-31 18:24:18
bronek91: Mach:gdzie bronek twierdzi, jakoby komisarz popełnił błąd???
2018-08-31 18:32:22
elkat: Cham zawsze pozostanie chamem, a mający doświadczenie w przekrętach - robiącym przekręty!!! Przecież to jest tak jawna niegodziwość, nieuczciwość, żenada, wstyd, dziecinada, złośliwość, brak własnych pomysłów, że faktycznie trzeba tę grupę odpowiednio potraktować przy urnach! Takich ludzi nie powinno się oglądać w kampanii wyborczej, a tym bardziej w radzie miejskiej!
2018-08-31 20:14:56
Mach: Mam wrażenie,że część ludzi rozumu nie używa. Zaczepne pytania tak samo mnie irytują jak brak czytania ze zrozumieniem co oczywiście powoduje ,że większość stron poświęconych dyskusji na tym forum opatrzonych jest czarnym godłem na żółtym tle. Bronku, napisz mi gdzie mach twierdzi, że bronek twierdzi jakoby komisarz popełnił błąd.? Gdzie- sorry, więc nie zadawaj głupich pytań- zacytuj..., i pomyśl. Piszesz takie bzdury ,że ręce opadają, cytuję..." jeżeli coś jest zgodne z prawem wyborczym, niekoniecznie musi być zgodne z innymi normami prawa"... Mówimy i piszemy na tym forum o zgłoszonej nazwie KWW CIS, nazwie prawnie nie zastrzeżonej,więc gdzie tu złamanie prawa wyborczego czy naruszenie innych norm prawnych. Bronek -ogarnij się. Komisarz Wyborczy nazwę przyjął i sprawdził czy jest zgodna z polskim prawem. Ten komitet wyborczy zaczął pisać własną historię z chwilą rejestracji. Ten poprzedni rozwiązał się po rozliczeniu poprzedniej kampanii wyborczej. Do obecnych wyborów każdy komitet wyborców rejestruje się z własnej inicjatywy na nowo. Osobiście nie jest mi wiadomo czy elekt nie jest chamem człowiekiem mającym doświadczenie w przekrętach czy nie dopuszczał się niegodziwości, nieuczciwości rzeczy żenujących wstydliwych złośliwości, czy wykazał się pomysłowością zatem niech tu anonimowo nie wylewa swoich frustracji i nie bluzga na innych z powodu tego ,że ktoś wystartował w wyborach i zainicjował KWW o nazwie CIS. Spodziewam się ,że i ten komitet wyborczy znajdzie poparcie wśród cieszyniaków. Przed wyborami każdy kandydat może uważać się za potencjalnego radnego- po wyborach będą nimi nie liczni "20".
2018-08-31 20:29:11
Mach: sorry, miało być "elkat"
2018-08-31 21:20:29
krzysztof.mm: cieszyńskie buldogi żrą się na targowisku [głupoty i próżności]
2018-08-31 21:28:42
Herr Flick: E tam, pierdoły Rainman opowiadasz. Cały czas mi ręce opadają. Nie rozumiem nic z Twojej wypowiedzi. Kto się wybija na nazwie innego komitetu? O co Ci chodzi? Wali mnie to jak co sie nazywa. Dla mnie mogliby stworzyć koalicję: wCIS w ASs. Idealna nazwa. Sic! Co tam słychać u sławnej uwarzonej pani Dyrektor? Dowiem się co kryje się pod tajemniczym 7 komitetem wyborczym?
2018-08-31 21:51:54
bronek91: Szanowny Mach, w odniesieniu do bronka napisałeś //„Jeżeli burmistrz pan Macura chciałby wytoczyć proces rainman, czy bronku 91 ,to jedynie komisarzowi wyborczemu. Czy sądzicie ,że komisarz wyborczy popełnił błąd?? Nie rozśmieszajcie mnie.”//-> cytat. Przedstawiona z twojej strony wypowiedź jest ewidentnie sugestywna. In plus, pozostaje w opozycji z wcześniejszym komentarzem bronka w tej sprawie. Szanowny Mach na łamach tego portalu już nie raz dawałeś popis swoich umiejętności manipulacyjnych. Mam nadzieję, iż promowana z Twojej strony inicjatywa wykazuje się większą transparentnością. Z analizy treści komentarzy szanownego Mach ewidentnie widać, iż posiadacz/posiadacze tego nicku mają niewiele konkretów do powiedzenia. Niestety Szanowny Mach, ale przedstawione przez bronka sytuacja jest możliwa. Poszczególne gałęzie prawa posiadają odrębną dialektykę. PS godło jest na złotym polu a nie jak stwierdziłeś //„czarnym godłem na żółtym tle”//- pozdrawiam!
2018-08-31 22:43:42
Mach: Bronku91- dziękuję za konkrety. Nie pozdrawiam. Człowiek rozumny umie rozróżnić zdanie twierdzące od pytania retorycznego. Zatem, daleko Ci jeszcze do prawdy. Idź tą drogą dalej. Może w ostateczności dane ci będzie ją poznać. I nie pisz pierdół.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: