Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

A niech zginę ja i pchły moje, czyli Narodowe Czytanie Sienkiewicza

A niech zginę ja i pchły moje! Pamiętacie to powiedzenie Zagłoby? Był już Mickiewicz, był Fredro, teraz pora na Sienkiewicza. Trzeci rok z rzędu w całej Polsce organizowana jest akcja 'Narodowe Czytanie '. Z Trylogią noblisty zmierzą się czytelnicy w całej Polsce, będą konkursy, happeningi, przedstawienia. Gdzie w regionie 6 września zabrzmią słowa z kart autora 'Potopu'?

Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra - twierdził Sienkiewicz i miał rację. Książek takich jak Quo Vadis, W Pustyni i w puszczy, Krzyżacy, Ogniem i mieczem po prostu się nie zapomina, a już na pewno się podczas ich lektury nie zasypia. Jest w nich coś, co nie pozwala się oderwać, coś magicznego, uzależniającego. Jak przyznawał sam Gombrowicz w "Dziennikach": Czytam Sienkiewicza. Dręcząca lektura. Mówimy: to dosyć kiepskie, i czytamy dalej. Powiadamy: ależ to taniocha – i nie możemy się oderwać. Wykrzykujemy: nieznośna opera! i czytamy w dalszym ciągu, urzeczeni.

Do wspólnego, narodowego czytania dzieł Sienkiewicza namawia Prezydent RP Bronisław Komorowski: - W tym roku, 6 września, pragnę zaprosić Państwa do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw - czytamy na stronie  prezydent.pl

Nie chodzi tylko o przypomnienie sobie losów Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego i o popularyzację czytelnictwa: - Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę - uzasadnia Prezydent.


Do Narodowego Czytania przyłączyły się również instytucje z regionu:

W Cieszynie akcja odbędzie się, podobnie jak przed rokiem, przed siedzibą Biblioteki Miejskiej, początek o godz. 11.00.

W programie:
- konkurs głośnego czytania fragmentów "Trylogii" Henryka  Sienkiewicza (dla każdego uczestnika przewidziano atrakcyjne nagrody),
- inscenizacje w wykonaniu aktorów Sceny Polskiej teatru w Czeskim Cieszynie i Stowarzyszenia twórców Sztuki "Passjonizm" z Sosnowca, nawiązujące do dzieł H. Sienkiewicza,
warsztaty plastyczne dla dzieci
- zabawy plebejskie o charakterze średniowiecznym dla dorosłych i pupili

a także: kiermasz książek, wystawy, ekspozycje w witrynach Biblioteki i księgarni.

Biblioteka Publiczna w Skoczowie i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Filia w Skoczowie na Narodowe Czytanie. Impreza będzie połączona z prelekcją pani dr Joanny Jurgały-Jureczki (o godzinie 10:00) w czytelni Biblioteki Publicznej w Skoczowie przy ul. Mickiewicza 9.

Także w Ustroniu będzie obchodzone Narodowe Czytanie . W budynku MDK Prażakówka, w sali nr 7 odbędzie się impreza czytelnicza, którą poprowadzi Marek Rembierz, a fragmenty Sienkiewicza przeczyta: Kuba Abrahamowicz (aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej).

vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: