4 tygodnie z językiem i kulturą polską
Szkoła ma już swoją wieloletnią tradycję, co roku w Cieszynie edukują się i poznają nasz język studenci z wielu krajów: - Po raz kolejny XXIII letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej w Cieszynie rozpocznie się 30 lipca 2013 r. Po raz kolejny kadra Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach będzie oczekiwać około 100 studentów, którzy przyjadą do Polski między innymi z Czech, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Hiszpanii, Francji, Japonii, USA i Wielkiej Brytanii, żeby w atmosferze starego piastowskiego grodu uczyć się przez cztery tygodnie języka polskiego i poznawać naszą kulturę - mówi Anna Gałęziowska-Krzystolik ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.
Dla wielu obcokrajowców będzie to pierwszy kontakt z Polską i językiem polskim: - Wielu z nich wybiera tę formę spędzenia wakacji i przyjeżdża do Polski, aby poznawać polski język, polskie zwyczaje, zabytki kultury, krajobrazy i nas, Polaków. Niektórzy dopiero tutaj rozpoczną swoją przygodę z językiem polskim i Cieszyn stanie się dla nich pierwszym znanym polskim miastem oraz wizytówką Polski. Wraz z nimi przyjadą nauczyciele, którzy na co dzień za granicą uczą języka polskiego i promują polską kulturę, a w Cieszynie będą uczestniczyć w warsztatach polonistycznych prowadzonych przez doświadczonych wykładowców Uniwersytetu Śląskiego, autorów licznych podręczników i opracowań dydaktycznych do nauki języka polskiego jako obcego - zapowiada Anna Gałęziowska-Krzystolik.
Dla nauczycieli, pracujących w różnych krajach Europy, przygotowano cykl zajęć metodycznych, które będą trwały dwa tygodnie.Uroczysta inauguracja, w której wezmą udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Śląskiego, reprezentanci Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władz Cieszyna, odbędzie się 31 lipca 2013 o godzinie 11:30.
Po uroczystym otwarciu,przewodnicy oprowadzą studentów po najciekawszych zakątkach miasta, w którym przyjdzie im uczyć się języka polskiego: - Program kursu przewiduje codzienne zajęcia lektoratowe z języka polskiego i wykłady z literatury, historii, wiedzy o języku i Polsce współczesnej. Wieczorami, na zajęciach rekreacyjnych, będą oglądać polskie filmy, wezmą udział w konkursach, spotkaniach, grach i zabawach językowych. Na soboty i niedziele zaplanowano wycieczki, które mają przybliżyć studentom piękno Śląska i jego okolic. Studenci zwiedzą: Katowice, Pszczynę, Bielsko-Białą oraz Kraków. Zaplanowano też wieczór poetycki poświęcony twórczości Juliana Tuwima oraz spektakl teatralny i teatrzyk poezji dziecięcej - zapowiada Anna Gałęziowska-Krzystolik.
Odbędą się także konkursy: Turniej Tłumaczy, który polega na przetłumaczeniu na swój język wybranego wiersza Juliana Tuwima oraz Sprawdzian z polskiego. Studenci samodzielnie przygotują również 15 sierpnia Wieczór Narodów, czyli prezentację kultury swoich krajów.
- Więcej informacji na temat działalności Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz ramowy program letniej szkoły można znaleźć na stronie internetowej www.sjikp.us.edu.pl - zachęca wykładowca Szkoły Języka i Kultury Polskiej.
(red.)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.