Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

3 Maja w regionie

Dzisiaj obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jutro obchody Święta Narodowego 3 Maja. Wybraliśmy dla Państwa kilka pozycji wydarzeń patriotycznych, które odbywają się w regionie.

Na Śląsku Cieszyńskim wiele wydarzeń i imprez majówkowych. opisywaliśmy już poszczególne miejscowości Brenna, Ustroń, Wisła, oraz inne. Jakie wydarzenia związane z Świętem Konstytucji są organizowane w regionie?


W Cieszynie Obchody Święta Konstytucji 3 maja rozpocznie o godzinie 10.30 Msza św. w Kościele pw. św. Marii Magdaleny. Po zakończeniu liturgii, zebrani przejdą na rynek gdzie pod tablica pamiątkową Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego złożone zostaną kwiaty. Odśpiewany zostanie również hymn państwowy.
O 11.50 przejście pod Pomnik Legionistów, złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Józefa Piłsudskiego oraz pod Pomnikiem Legionistów. W południe na rynku rozpocznie się część artystyczna. Nie zabraknie koncertu orkiestry dętej Cieszynianka, musztry paradnej w wykonaniu Zespołu Taneczno-Mażoretkowego Cieszyńskie Gwiazdeczki działającego przy COK Dom Narodowy.
Szczególnym punktem będzie dziewiąta lekcja patriotycznego śpiewania. Wydarzenie, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Śląska Cieszyńskiego, zaplanowano na godzinę 12.30.

Na miejscu będą rozdawane śpiewniki, jednak można je również pobrać i samemu wydrukować. (link tutaj)
O godz. 14.00-15.00 – Dzieło Sejmu Wielkiego – wykład multimedialny połączony z prezentacją unikatowych druków politycznych (Książnica Cieszyńska, ul. Mennicza 46).

W Dębowcu uroczystości rozpoczną się o godzinie 15.00 w centrum miejscowości. Będzie koncert Koncert Orkiestry Dętej Pogwizdowianka i wspólny śpiew pieśni patriotycznych. KGW z Dębowca zadba o dobry bufet – informują organizatorzy. Będą też atrakcje dla dzieci.

W Hażlachu obchody Konstytucji 3 Maja rozpocznie o 10.30 w kościele pw. św. Bartłomieja msza św. za Ojczyznę oraz strażaków. Po niej przemarsz ulicami Hażlacha na plac przy GOKu. Nie zabraknie okolicznościowych ceremoniałów pożarniczych, o 13.30 rozpocznie się festyn. Nie zabraknie występów orkiestr dętych OSP Stara Wieś oraz Pogwizdów. Będzie też inscenizacja historyczna grupy rekonstrukcyjnej Białogród ze Strumienia i wiele atrakcji dla dzieci.

Ciekawie będzie też w Skoczowie. O 11.00 msza święta w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawłą w intencji Ojczyzny. Równo z hejnałem w południe rozpoczynamy imprezę na rynku. Składać się ona będzie m.in. z recytacji tekstów adekwatnych do końca osiemnastego wieku. Nie zabraknie krótkiego akcentu poezji. Najmłodsi otrzymają 'wlepki' czyli nalepki z ważnymi datami dotyczącymi konstytucji – mówi Kuba Abrahamowicz, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Skoczowie. Ciekawostką będzie osada średniowieczna, która powstanie na skoczowskim rynku. Będą namioty wojów, pokazy walk, będzie można rzucać dzidą czy strzelać z łuku, będą wybijane monety. - dodaje Abrahamowicz. O 13.30 przysmak Mieszka – czyli coś dobrego do skosztowania.

W Ustroniu uroczystości rozpoczną się o 10.30 w kościele rzymskokatolickim św. Klemensa w Ustroniu. Kazanie wygłosi ks. Piotr Wowry proboszcz parafii ewangelicko - augsburskiej w Ustroniu. Godz. 11.40 - Przemarsz orkiestry, pocztów sztandarowych, uczestników uroczystości pod Pomnik Pamięci Narodowej – Rynek. W południe uroczystość słowno-muzyczna i złożenie kwiatów przy Pomniku Pamięci Narodowej.

Uroczystości w Wiśle odbędą się przy Pomniku Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny (ul. M. Konopnickiej). O 11.30 rozpocznie je koncert Wiślańskiej Orkiestry Dętej pod kier. H. Itnera. 12:00 - hymn państwowy, meldunek harcerzy oraz przemówienie Burmistrza Miasta Wisła, program artystyczny w wykonaniu uczniów LO im. P. Stalmacha w Wiśle, uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego im. J. Drozda w Wiśle. Na zakończenie modlitwa ekumeniczna oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem.

W Zebrzydowicach rozpoczną świętowanie od składania kwiatów pod kilkoma pomnikami: w parku przy budynku Urzędu Gminy - poległym w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej oraz ofiar zbrodni katyńskiej, przed kościołem - pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej, na cmentarzu gdzie znajduje się mogiła "siedmiu nieznanych żołnierzy poległych w obronie ziemi Śląskiej" w roku 1919. o 10.00 w kościele pod wezwaniem "Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny" w Zebrzydowicach rozpocznie się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny.

Red.

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: