Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1822komentarzy: 5

W drodze po doświadczenie i emocje

16-11-2017 09:20

W tegorocznej edycji Cieszyńskiej Barbórki zmierzą się nie tylko licencjonowani zawodnicy, którzy rywalizują w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Na tych samych, wymagających trasach Śląska Cieszyńskiego swoją technikę jazdy sprawdzą także kierowcy, którzy nie posiadają licencji sportu samochodowego.
Tomasz Sztwiertnia i Krzysztof Pietruszka - ubiegłoroczni mistrzowie Śląska na trasie Cieszyńskiej Barbórki 2016 (fot. Grzegorz Rybarski/mat.pras.) Tomasz Sztwiertnia i Krzysztof Pietruszka - ubiegłoroczni mistrzowie Śląska na trasie Cieszyńskiej Barbórki 2016 (fot. Grzegorz Rybarski/mat.pras.)

Z myślą o kierowcach, którzy nie mają rajdowej licencji, Automobilklub Cieszyński przygotował Super KJS. Impreza towarzysząca finałowej rundzie RSMŚl 2017 to trudniejsza forma Konkursowej Jazdy Samochodem – zawodów, w ramach których kierowcy amatorzy mogą doskonalić swoje umiejętności rywalizując w bezpiecznych warunkach.

Organizowane przez wiele automobilklubów KJS-y, to imprezy, w których wystartować może każdy kierowca, posiadający ważne prawo jazdy, sprawny samochód z ważnym OC oraz kask. Profesjonalnie zabezpieczone zawody rozgrywane są najczęściej zamkniętych placach, gdzie wyznaczane są próby sprawnościowe, które uczestnicy pokonują na czas. To świetna metoda doskonalenia swoich umiejętności w bezpieczny sposób, ale także szansa na zbieranie doświadczenia i uzyskanie licencji uprawniającej do startów w rajdach samochodowych. W ramach organizowanego przez AK Cieszyński Super KJS-u, kierowcy będą mogli się ścigać na prawdziwych odcinkach specjalnych – tych, którymi wcześniej pojadą załogi walczące w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska. Rywalizacja na tak trudnych trasach wymaga także odpowiednich środków bezpieczeństwa, dlatego w Super KJS można wystartować seryjnym samochodem, który jednak musi być wyposażony w klatkę bezpieczeństwa, a załoga – w niepalne kombinezony.

Próby sportowe, na jakich uczestnicy Super KJS-u będą walczyć o jak najlepsze czasy, będą o połowę krótsze od tych zaplanowanych dla stawki RSMŚl. Odcinek Hażlach będzie miał dystans 3,9 km, a drugi z oesów – z Cisownicy do Lesznej Górnej liczy 4 km.

Cieszyńska Barbórka będzie także czwartą, finałową rundą Pucharu Proto Cars Rally Challenge, czyli cyklu zawodów przeprowadzanych przy współpracy Pawła Dytko z organizatorami rajdów okręgowych i Super KJS-ów. Punkty w tym pucharze mogą zdobywać zarówno licencjonowani zawodnicy, jak i Ci, którzy nie posiadają licencji sportu samochodowego. Do końcowej klasyfikacji liczą się trzy najlepsze wyniki. Zwycięzca Pucharu Proto Cars Rally Challenge oprócz pamiątkowego pucharu, otrzyma szansę startu w przyszłorocznej edycji Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. W nagrodę triumfator cyklu pojedzie w Wieliczce napędzanym na cztery koła samochodem Proto przygotowanym przez firmę Dytko Sport.

Patronat honorowy nad 43. edycją Rajdu Barbórka Cieszyńska objął Marszałek Województwa Śląskiego. Organizatorem zawodów jest Automobilklub Cieszyński.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska – informacje:


Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2017 dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, a honorowy patronat nad cyklem objął Marszałek Województwa Śląskiego. Kalendarz mistrzostw tworzy 5 rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

• Rajd Zamkowy – 13-14 maja, Będzin
• Rajd Ziemi Bocheńskiej – 2-3 czerwca, Bochnia
• Rajd Wisły – 22-23 września, Wisła
• Rajd Śląska – 14-15 października, Chorzów
• Rajd Barbórka Cieszyńska – 24-25 listopada, Cieszyn

 


źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: red 16-11-2017 09:20
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

speeddriver
16-11-2017 16:41
speeddriver
Artykuł bliźniaczo podobny do tego na VIFI.PL, z tym , że na tamtym portalu autor zamieścił z nazwy wszystkich darczyńców rajdu oraz grzecznościowo poinformował o tym , że oprócz nich także Wy jesteście patronem medialnym tej imprezy. Was już na to nie stać...
emo33
16-11-2017 19:46
emo33
Rajd rajdem ale mieszkańców nikt nie pyta jak maja wyjechać z domu.
ZAMYKAJĄ DROGĘ OD 7.28 DO 17,00 i MAJĄ TO W D.... CIEKAWE CZY POSPRZĄTAJĄ? WYŚLĄ EKIPY RAJDOWE BY SIĘ Z LUDŹMI DOGADALI JAK COŚ NABROJĄ. Bo się im budżet z ubezpieczeniem nie domyka. Mieszkańcy Kozakowic wywalczyli zakaz na ich drogach.
emo33
16-11-2017 19:46
emo33
Rajd rajdem ale mieszkańców nikt nie pyta jak maja wyjechać z domu.
ZAMYKAJĄ DROGĘ OD 7.28 DO 17,00 i MAJĄ TO W D.... CIEKAWE CZY POSPRZĄTAJĄ? WYŚLĄ EKIPY RAJDOWE BY SIĘ Z LUDŹMI DOGADALI JAK COŚ NABROJĄ. Bo się im budżet z ubezpieczeniem nie domyka. Mieszkańcy Kozakowic wywalczyli zakaz na ich drogach.
[konto zostało usunięte]
17-11-2017 07:32
[konto zostało usunięte]
Pieprzone raydy !!!!! dlaczego mam się zgadzać na to że nie mogę dojechać wyjechać z domu bo jakiś debil chce się pościgać ?????? Ja tez zabieram się za to aby tych idiotów wywalić z naszej okolicy. Banda durni !!!!! Ciekawe co by taki jeden z drugim Amator gdyby nie mógł z garażu wyjechać bo akurat cały dzień by pielgżymka przechodziła albo PISOWSKA DEMOSTRACJA POPARCIA DLA KACZORA-DYKTATORA
Hultaj
17-11-2017 08:23
Hultaj
Jak największy smog w Cieszynie to banda kretynów rajd organizuje i statystyku psuje.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 206komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 209komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 168komentarzy: 0

Zakład o Sztukę - wernisaż

22-03-2018 16:00

W środę (21.03) w Ulu Kultury - Pracowni Dobrych Praktyk odbył się wernisaż wystawy "Zakład o Sztukę". Na wystawę prace przygotowało siedmiu artystów, którzy tworzą technikami takimi jak: animacja, fotografia, grafika, malarstwo, obiekt i rzeźba. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 252komentarzy: 0

Jeszcze żaden z Polaków nie był w rankingu tak wysoko jak Błachowicz

22-03-2018 15:15

No i mamy to, czego się spodziewaliśmy. Jan Błachowicz, który w ostatnią sobotę (17 marca) pokonał Jimi'ego Manuwę, awansował do czołowej "10" w rankingu dywizji półciężkiej UFC.

wyświetleń: 473komentarzy: 1

Ustroń: sesja RM - na żywo

22-03-2018 13:55

Transmisja na żywo Sesji Rada Miasta w Ustroniu.

wyświetleń: 731komentarzy: 0

Tu jest życie, tu jest dom

22-03-2018 12:15

Do swoich pokojów mieli wrócić po kilku tygodniach, wrócili po kilku miesiącach. Na szczęście dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświęciu mieszkają już w swoim domu. W ubiegłym roku, 7 lipca, potężna wichura, zerwała dach z ich mieszkania.

wyświetleń: 705komentarzy: 0

Stalowników dzieli jedna wygrana od półfinału

22-03-2018 11:15

Kto gra u siebie, ten zwycięża. Takim prawem toczy się ćwierćfinałowa seria pomiędzy Trzyńcem a Pardubicami. Piąte spotkanie zakończyło się zwycięstwem Stalowników, którzy wczoraj (21 marca) gościli rywali w Werk Arenie. Podopieczni Vaclava Varadi prowadzą w serii 3:2, a gra się do czterech zwycięstw.

wyświetleń: 336komentarzy: 0

Z ''Maryśką'' przez granicę

22-03-2018 11:00

30-latek z  Mikołowa został zatrzymany przez cieszyńskich mundurowych. Znaleziono przy nim 200 gram marihuany.  Za kratkami może spędzić teraz nawet 5. lat.

wyświetleń: 1166komentarzy: 0

Batikowe pisanki

22-03-2018 10:40

W środę (21.03) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyły się warsztaty, które rozpoczęły przygotowania do Wielkanocy na osiedlu Podgórze. W czasie trwania zajęć Sylwię Grudzień wytłumaczyła uczestnikom, w jaki sposób wykonać pisanki metodą batiku, po czym każdy miał szansę sprawdzić, jak wygląda to w praktyce, przygotowując własną pisankę.

wyświetleń: 341komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .