Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3678komentarzy: 0

Co z Domem Ludowym w Pogwizdowie?

17-10-2017 17:00

Jest kompromis pomiędzy Macierzą Ziemi Cieszyńskiej, a przedstawicielami Urzędu Gminy Hażlach w sprawie Domu Ludowego w Pogwizdowie. Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz portal, Gmina chce przejąć budynek MZC za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest duże prawdopodobieństwo, że do transakcji kupna - sprzedaży dojdzie na początku przyszłego roku.
Gmina Hażlach chce przejąć Dom Ludowy w Pogwizdowie, który MZC zamierza sprzedać / fot. MSZ Gmina Hażlach chce przejąć Dom Ludowy w Pogwizdowie, który MZC zamierza sprzedać / fot. MSZ

Dom Ludowy w Pogwizdowie to miejsce z bogatą historią, którą doskonale zna pogwizdowskie społeczeństwo. Działkę pod budynek, który powstał w czynie społecznym, przekazała rodzina jednego z mieszkańców Pogwizdowa. Aktualnie Dom Ludowy jest własnością Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Koło MZC funkcjonowało tam do 2008 roku, później jego działalność została zawieszona. Zmniejszając koszty utrzymania macierz wynajmowała pomieszczenia podmiotom gospodarczym. Obecnie znajduje się tam mieszkanie, które jest wynajmowane. Budynek wymaga jednak gruntownego remontu, a jak zdradza naszej redakcji, Prezes Zarządu Głównego MZC Marta Kawulok, macierzy na to nie stać.  Dlatego też w zeszłym roku na Walnym Zjeździe Delegatów, MZC uzyskała zgodę na zbycie budynku Domu Ludowego. 

Z racji tego, że gmina na której dany budynek się znajduje ma prawo pierwokupu, w pierwszej kolejności postanowiliśmy skontaktować się w tej sprawie z Gminą Hażlach. Chcieliśmy zapytać, czy byliby zainteresowani tym budynkiem. Mieszkańcy nas jednak uprzedzili. Bardzo szybko skontaktował się z nami radny Roman Haltof oraz sołtys Pogwizdowa Aleksander Matysiak. Doszło wówczas do pierwszego nieoficjalnego spotkania. To była rozmowa niewiążąca, ale już wtedy sygnalizowano nam, że będą starali się zainteresować tym budynkiem radnych i Wójta Gminy Hażlach ponieważ bardzo zależy im na tym, aby majątek ten pozostał w Gminie – przyznała w rozmowie z naszą redakcją Marta Kawulok.

W styczniu tego roku doszło do pierwszego oficjalnego spotkania, w którym udział wzięli przedstawiciele MZC, Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski, radny Roman Haltof, sołtys Brzezówki Leszek Banot oraz sołtys Pogwizdowa Aleksander Matysiak. Podczas spotkania MZC przedstawiła operat szacunkowy budynku z 2010 roku, który opiewał na kwotę ponad 307 tys. zł. Aktualny operat szacunkowy wynosi 212 tys. zł. Spadek wartości budynku ma związek z pogorszeniem jego stanu technicznego.

W czerwcu br. doszło do kolejnego spotkania w sprawie ustalenia warunków przejęcia budynku Domu Ludowego przez Gminę Hażlach. Do porozumienia strony doszły dopiero w tym miesiącu (październik 2017 r.). Jaką cenę ustalono, póki co, nikt nie zdradza. Według nieoficjalnych informacji to kilkadziesiąt tys. zł. Zeszliśmy mocno z naszych pierwotnych oczekiwań. Teraz czekamy na akceptację Rady Gminy – przyznaje Marta Kawulok, po czym dodaje. Operat szacunkowy przedstawia wartość tego budynku. Mając jednak na uwadze to, że wymaga sporego remontu, który wygeneruje ogromne koszty, musieliśmy się jakoś dogadać, tak żeby każdy był zadowolony. 

Macierz cieszy jednak zapewnienie Wójta Gminy o zachowaniu dotychczasowego charakteru budynku, w którym nieodpłatnie mogłaby mieścić się siedziba koła MZC w Pogwizdowie. Radni podejmą w sprawie przejęcia Domu Ludowego decyzję w drodze uchwały budżetowej. Osobiście uważam, że budynek należałoby przejąć, ponieważ znajduje sie w centrum miejscowości i z powodzeniem może pełnić funkcję użyteczności publicznej. Ponadto idealnie wpisuje się w program rewitalizacji centrów naszych miejscowości, który obecnie przeprowadzamy. Odrębną kwestią będzie zabezpieczenie środków na jego generalny remont (szacowany koszt 1 mln zł), który bez wsparcia zewnętrznego w najbliższym czasie będzie trudny do przeprowadzenia – przyznaje Grzegorz Sikorski.

 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 17-10-2017 17:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 32komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 106komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 121komentarzy: 0

Zakład o Sztukę - wernisaż

22-03-2018 16:00

W środę (21.03) w Ulu Kultury - Pracowni Dobrych Praktyk odbył się wernisaż wystawy "Zakład o Sztukę". Na wystawę prace przygotowało siedmiu artystów, którzy tworzą technikami takimi jak: animacja, fotografia, grafika, malarstwo, obiekt i rzeźba. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 187komentarzy: 0

Jeszcze żaden z Polaków nie był w rankingu tak wysoko jak Błachowicz

22-03-2018 15:15

No i mamy to, czego się spodziewaliśmy. Jan Błachowicz, który w ostatnią sobotę (17 marca) pokonał Jimi'ego Manuwę, awansował do czołowej "10" w rankingu dywizji półciężkiej UFC.

wyświetleń: 335komentarzy: 1

Ustroń: sesja RM - na żywo

22-03-2018 13:55

Transmisja na żywo Sesji Rada Miasta w Ustroniu.

wyświetleń: 558komentarzy: 0

Tu jest życie, tu jest dom

22-03-2018 12:15

Do swoich pokojów mieli wrócić po kilku tygodniach, wrócili po kilku miesiącach. Na szczęście dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświęciu mieszkają już w swoim domu. W ubiegłym roku, 7 lipca, potężna wichura, zerwała dach z ich mieszkania.

wyświetleń: 617komentarzy: 0

Stalowników dzieli jedna wygrana od półfinału

22-03-2018 11:15

Kto gra u siebie, ten zwycięża. Takim prawem toczy się ćwierćfinałowa seria pomiędzy Trzyńcem a Pardubicami. Piąte spotkanie zakończyło się zwycięstwem Stalowników, którzy wczoraj (21 marca) gościli rywali w Werk Arenie. Podopieczni Vaclava Varadi prowadzą w serii 3:2, a gra się do czterech zwycięstw.

wyświetleń: 284komentarzy: 0

Z ''Maryśką'' przez granicę

22-03-2018 11:00

30-latek z  Mikołowa został zatrzymany przez cieszyńskich mundurowych. Znaleziono przy nim 200 gram marihuany.  Za kratkami może spędzić teraz nawet 5. lat.

wyświetleń: 979komentarzy: 0

Batikowe pisanki

22-03-2018 10:40

W środę (21.03) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyły się warsztaty, które rozpoczęły przygotowania do Wielkanocy na osiedlu Podgórze. W czasie trwania zajęć Sylwię Grudzień wytłumaczyła uczestnikom, w jaki sposób wykonać pisanki metodą batiku, po czym każdy miał szansę sprawdzić, jak wygląda to w praktyce, przygotowując własną pisankę.

wyświetleń: 299komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .