Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3401komentarzy: 0

Co z Domem Ludowym w Pogwizdowie?

17-10-2017 17:00

Jest kompromis pomiędzy Macierzą Ziemi Cieszyńskiej, a przedstawicielami Urzędu Gminy Hażlach w sprawie Domu Ludowego w Pogwizdowie. Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz portal, Gmina chce przejąć budynek MZC za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest duże prawdopodobieństwo, że do transakcji kupna - sprzedaży dojdzie na początku przyszłego roku.
Gmina Hażlach chce przejąć Dom Ludowy w Pogwizdowie, który MZC zamierza sprzedać / fot. MSZ Gmina Hażlach chce przejąć Dom Ludowy w Pogwizdowie, który MZC zamierza sprzedać / fot. MSZ

Dom Ludowy w Pogwizdowie to miejsce z bogatą historią, którą doskonale zna pogwizdowskie społeczeństwo. Działkę pod budynek, który powstał w czynie społecznym, przekazała rodzina jednego z mieszkańców Pogwizdowa. Aktualnie Dom Ludowy jest własnością Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Koło MZC funkcjonowało tam do 2008 roku, później jego działalność została zawieszona. Zmniejszając koszty utrzymania macierz wynajmowała pomieszczenia podmiotom gospodarczym. Obecnie znajduje się tam mieszkanie, które jest wynajmowane. Budynek wymaga jednak gruntownego remontu, a jak zdradza naszej redakcji, Prezes Zarządu Głównego MZC Marta Kawulok, macierzy na to nie stać.  Dlatego też w zeszłym roku na Walnym Zjeździe Delegatów, MZC uzyskała zgodę na zbycie budynku Domu Ludowego. 

Z racji tego, że gmina na której dany budynek się znajduje ma prawo pierwokupu, w pierwszej kolejności postanowiliśmy skontaktować się w tej sprawie z Gminą Hażlach. Chcieliśmy zapytać, czy byliby zainteresowani tym budynkiem. Mieszkańcy nas jednak uprzedzili. Bardzo szybko skontaktował się z nami radny Roman Haltof oraz sołtys Pogwizdowa Aleksander Matysiak. Doszło wówczas do pierwszego nieoficjalnego spotkania. To była rozmowa niewiążąca, ale już wtedy sygnalizowano nam, że będą starali się zainteresować tym budynkiem radnych i Wójta Gminy Hażlach ponieważ bardzo zależy im na tym, aby majątek ten pozostał w Gminie – przyznała w rozmowie z naszą redakcją Marta Kawulok.

W styczniu tego roku doszło do pierwszego oficjalnego spotkania, w którym udział wzięli przedstawiciele MZC, Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski, radny Roman Haltof, sołtys Brzezówki Leszek Banot oraz sołtys Pogwizdowa Aleksander Matysiak. Podczas spotkania MZC przedstawiła operat szacunkowy budynku z 2010 roku, który opiewał na kwotę ponad 307 tys. zł. Aktualny operat szacunkowy wynosi 212 tys. zł. Spadek wartości budynku ma związek z pogorszeniem jego stanu technicznego.

W czerwcu br. doszło do kolejnego spotkania w sprawie ustalenia warunków przejęcia budynku Domu Ludowego przez Gminę Hażlach. Do porozumienia strony doszły dopiero w tym miesiącu (październik 2017 r.). Jaką cenę ustalono, póki co, nikt nie zdradza. Według nieoficjalnych informacji to kilkadziesiąt tys. zł. Zeszliśmy mocno z naszych pierwotnych oczekiwań. Teraz czekamy na akceptację Rady Gminy – przyznaje Marta Kawulok, po czym dodaje. Operat szacunkowy przedstawia wartość tego budynku. Mając jednak na uwadze to, że wymaga sporego remontu, który wygeneruje ogromne koszty, musieliśmy się jakoś dogadać, tak żeby każdy był zadowolony. 

Macierz cieszy jednak zapewnienie Wójta Gminy o zachowaniu dotychczasowego charakteru budynku, w którym nieodpłatnie mogłaby mieścić się siedziba koła MZC w Pogwizdowie. Radni podejmą w sprawie przejęcia Domu Ludowego decyzję w drodze uchwały budżetowej. Osobiście uważam, że budynek należałoby przejąć, ponieważ znajduje sie w centrum miejscowości i z powodzeniem może pełnić funkcję użyteczności publicznej. Ponadto idealnie wpisuje się w program rewitalizacji centrów naszych miejscowości, który obecnie przeprowadzamy. Odrębną kwestią będzie zabezpieczenie środków na jego generalny remont (szacowany koszt 1 mln zł), który bez wsparcia zewnętrznego w najbliższym czasie będzie trudny do przeprowadzenia – przyznaje Grzegorz Sikorski.

 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 17-10-2017 17:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

#mamczasrozmawiac

19-11-2017 19:00

Wystartowała kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Rozpoczyna się też Europejski Tydzień Testowania na HIV.

wyświetleń: 214komentarzy: 1

Stalownicy w kratkę

19-11-2017 18:15

Pewne zwycięstwo ze Zlinem oraz porażka ze Spartą. Tak wyglądał ten weekend w wykonaniu hokeistów HC Oceláři Třinec.

wyświetleń: 174komentarzy: 0

Wysokie zwycięstwo Chybianek!

19-11-2017 18:00

Tenisistki stołowe RKS-u Cukrownik Oka Chybie wywiązały się wczoraj (18.11.2017) z roli faworytek i nie dały większych szans łodziankom, pokonując je 8:2.

wyświetleń: 257komentarzy: 0

Najmłodsi stela 90/615/2017

19-11-2017 16:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 2318komentarzy: 0

Prezydent odebrał medal

19-11-2017 14:35

Ks. Jan Byrt, proboszcz ewangelickiej parafii w Szczyrku wręczył dzisiaj przed południem (19.11) prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie okolicznościowy medal. Związany jest on z jubileuszem 500 lat Reformacji.

wyświetleń: 2208komentarzy: 3

Koncert Życzeń Stela

19-11-2017 12:25

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL. Program poprowadzą: Małgorzata Szteler - Furmaniuk i Jacek Porzycki.

wyświetleń: 720komentarzy: 0

Ślubowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19-11-2017 10:15

W czwartek (16.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – w tym roku było to ok. 60 osób. Zgodnie ze statutem UTW, członkiem Uniwersytetu może zostać osoba, która ukończyła 55. Lat, jednak osoba młodsza może zostać tak zwanym członkiem wspierającym – w tym roku z tej możliwości skorzystała jedna osoba.

wyświetleń: 1155komentarzy: 0

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 2121komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 657komentarzy: 1

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 712komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .