Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2086komentarzy: 0

''Koniarze'' pamiętają o Wuju Rychu i Czesiu Janiku

19-08-2017 08:00

Sekcję jeździecką przy Cieszyńskim Klubie Hokejowym założył Ryszard Kwietniewski powszechnie znany w Cieszynie jako ''Wujo Rycho'' w 1994 roku. I to był początek zorganizowanego jeździectwa nad Olzą. Dziś tradycję kontynuuje Klub Jeździecki Cieszyn - Pastwiska. W sumie możemy więc mówić o 23-letniej historii.
Zawody jeździeckie przysparzają wielu emocji zarówno zawodnikom, jak i kibicom, fot. indi Zawody jeździeckie przysparzają wielu emocji zarówno zawodnikom, jak i kibicom, fot. indi

Wszystko zaczęło się ponad dwadzieścia lat temu, kiedy Kwietniewski prowadził cieszyńskie lodowisko. To dawne, odkryte, mające swe niedociągnięcia techniczne, ale jakże przyjazne mieszkańcom, szczególnie tym najmłodszym. Niesamowity klimat, jaki „Wujo Rycho” stworzył wokół lodowiska, przyciągał dzieci i młodzież. A panująca tam rodzinna atmosfera sprawiała, że lodowisko dla wielu było czymś w rodzaju „drugiego domu”. Ale, jak wspomniałam, miało swe mankamenty techniczne. Czyli przede wszystkim, w przeciwieństwie do obecnie zajmującej jego miejsce nowoczesnej, wielofunkcyjnej hali, uzależnione było ściśle od pogody. I tak jeździectwo, które, obok hokeja, było wielką pasją Kwietniewskiego w jego marzeniach miało wypełnić ten czas, w którym lodowisko nie służyło swej podstawowej funkcji. Wszystko zaczęło się w 1994 roku od dwóch wypożyczonych od pana Tadeusza Żyły klaczy. Później Kwietniewski kupił swego pierwszego konia. A w 1997 roku właśnie na lodowisku, na trawiastej przestrzeni pomiędzy płytą nieczynnego latem lodowiska a płotem rozegrano pierwsze zawody jeździeckie.

Szybko jednak okazało się, że marzenia marzeniami, a przepisy swoje. I tak konie z lodowiska musiały zniknąć. - Pretensje miał bodaj sanepid. A że wtedy ja już też miałem swojego pierwszego konia, którego kupiłem w dwa lata później, niż Rycho, sekcja jeździecka Cieszyńskiego Klubu Hokejowego przeniosła się do mnie, na Pastwiska – wspomina Juliusz Kajzar, w którego ośrodku jeździeckim funkcjonuje Klub Jeździecki Cieszyn-Pastwiska, będący bezpośrednim kontynuatorem Sekcji Jeździeckiej CKH. - Po śmierci Rycha jeszcze działaliśmy razem, pierwszy Memoriał Wuja Rycha robiliśmy jeszcze wspólnie z Mietkiem Prawdzikiem z Sekcji Pływackiej CKH, ale później, w 2014 roku „koniarze” z CKH utworzyli własny klub na Pastwiskach – wspomina Kajzar. Dziś prezesem jest Michał Jaworski. Klub stworzyła i prowadzi młodzież skupiona wokół stajni na Pastwiskach. Ale wielu z nich pamięta „Wuja Rycha”, a także Czesława Janika i memoriały ich pamięci mają dla nich szczególne znaczenie. - Gdyby nie „Wujo Rycho” nie jeździłbym teraz konno. - To on zaszczepił we mnie miłość do koni i jeździectwa. - Pierwsze lekcje jazdy konnej brałem u pana Czesia, który już wtedy był emerytem, a dalej uczył – wspominają dzisiejsi zawodnicy.

A już za niedługo, 27 sierpnia Klub organizuje kolejne, XIII już zawody będące memoriałem Wuja Rycha, a także Czesława Janika, który również zakończył już galopy po ziemskim padole. Będą więc i tradycyjne widowiskowe konkurencje, i wspomnienia obu pasjonatów jeździectwa. I nie lada atrakcja dla tych widzów, którzy co nieco z jeździectwem mieli do czynienia – konkurs w ujeżdżaniu. - Nasze zawody są bodaj jedynymi spośród amatorskich w okolicy, w których rozgrywana jest konkurencja dresażu. Wynika to chyba z tego, że jest ona mało widowiskowa i niezrozumiała dla oglądających nie mających do czynienia z jeździectwem. Ale zarówno Wujo Rycho, jak i Czesiu zawsze powtarzali, że dobre opanowanie ujeżdżania jest podstawą, również podstawą dobrych skoków – wyjaśnia Kajzar zapraszając kibiców w niedzielę 27 sierpnia już na 10:00.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT 19-08-2017 08:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 61komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 187komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 201komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1231komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 179komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 353komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 443komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 469komentarzy: 1

XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek

18-11-2017 15:00

W czwartek 16 listopada 2017 roku w auli Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach odbył się XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek – eliminacje.

wyświetleń: 284komentarzy: 0

Strażnicy kontrolowali niewidzialnych

18-11-2017 13:40

Niewidzialni piesi i rowerzyści. Jak to możliwe? Bez właściwych odblasków na nieoświetlonej drodze wieczorem jesteśmy praktycznie niewidoczni. Właśnie takich pieszych i rowerzystów wyłapywali czeskocieszyńscy strażnicy miejscy podczas akcji „Zmierzch”.

wyświetleń: 1550komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .