Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1817komentarzy: 0

''Koniarze'' pamiętają o Wuju Rychu i Czesiu Janiku

19-08-2017 08:00

Sekcję jeździecką przy Cieszyńskim Klubie Hokejowym założył Ryszard Kwietniewski powszechnie znany w Cieszynie jako ''Wujo Rycho'' w 1994 roku. I to był początek zorganizowanego jeździectwa nad Olzą. Dziś tradycję kontynuuje Klub Jeździecki Cieszyn - Pastwiska. W sumie możemy więc mówić o 23-letniej historii.
Zawody jeździeckie przysparzają wielu emocji zarówno zawodnikom, jak i kibicom, fot. indi Zawody jeździeckie przysparzają wielu emocji zarówno zawodnikom, jak i kibicom, fot. indi

Wszystko zaczęło się ponad dwadzieścia lat temu, kiedy Kwietniewski prowadził cieszyńskie lodowisko. To dawne, odkryte, mające swe niedociągnięcia techniczne, ale jakże przyjazne mieszkańcom, szczególnie tym najmłodszym. Niesamowity klimat, jaki „Wujo Rycho” stworzył wokół lodowiska, przyciągał dzieci i młodzież. A panująca tam rodzinna atmosfera sprawiała, że lodowisko dla wielu było czymś w rodzaju „drugiego domu”. Ale, jak wspomniałam, miało swe mankamenty techniczne. Czyli przede wszystkim, w przeciwieństwie do obecnie zajmującej jego miejsce nowoczesnej, wielofunkcyjnej hali, uzależnione było ściśle od pogody. I tak jeździectwo, które, obok hokeja, było wielką pasją Kwietniewskiego w jego marzeniach miało wypełnić ten czas, w którym lodowisko nie służyło swej podstawowej funkcji. Wszystko zaczęło się w 1994 roku od dwóch wypożyczonych od pana Tadeusza Żyły klaczy. Później Kwietniewski kupił swego pierwszego konia. A w 1997 roku właśnie na lodowisku, na trawiastej przestrzeni pomiędzy płytą nieczynnego latem lodowiska a płotem rozegrano pierwsze zawody jeździeckie.

Szybko jednak okazało się, że marzenia marzeniami, a przepisy swoje. I tak konie z lodowiska musiały zniknąć. - Pretensje miał bodaj sanepid. A że wtedy ja już też miałem swojego pierwszego konia, którego kupiłem w dwa lata później, niż Rycho, sekcja jeździecka Cieszyńskiego Klubu Hokejowego przeniosła się do mnie, na Pastwiska – wspomina Juliusz Kajzar, w którego ośrodku jeździeckim funkcjonuje Klub Jeździecki Cieszyn-Pastwiska, będący bezpośrednim kontynuatorem Sekcji Jeździeckiej CKH. - Po śmierci Rycha jeszcze działaliśmy razem, pierwszy Memoriał Wuja Rycha robiliśmy jeszcze wspólnie z Mietkiem Prawdzikiem z Sekcji Pływackiej CKH, ale później, w 2014 roku „koniarze” z CKH utworzyli własny klub na Pastwiskach – wspomina Kajzar. Dziś prezesem jest Michał Jaworski. Klub stworzyła i prowadzi młodzież skupiona wokół stajni na Pastwiskach. Ale wielu z nich pamięta „Wuja Rycha”, a także Czesława Janika i memoriały ich pamięci mają dla nich szczególne znaczenie. - Gdyby nie „Wujo Rycho” nie jeździłbym teraz konno. - To on zaszczepił we mnie miłość do koni i jeździectwa. - Pierwsze lekcje jazdy konnej brałem u pana Czesia, który już wtedy był emerytem, a dalej uczył – wspominają dzisiejsi zawodnicy.

A już za niedługo, 27 sierpnia Klub organizuje kolejne, XIII już zawody będące memoriałem Wuja Rycha, a także Czesława Janika, który również zakończył już galopy po ziemskim padole. Będą więc i tradycyjne widowiskowe konkurencje, i wspomnienia obu pasjonatów jeździectwa. I nie lada atrakcja dla tych widzów, którzy co nieco z jeździectwem mieli do czynienia – konkurs w ujeżdżaniu. - Nasze zawody są bodaj jedynymi spośród amatorskich w okolicy, w których rozgrywana jest konkurencja dresażu. Wynika to chyba z tego, że jest ona mało widowiskowa i niezrozumiała dla oglądających nie mających do czynienia z jeździectwem. Ale zarówno Wujo Rycho, jak i Czesiu zawsze powtarzali, że dobre opanowanie ujeżdżania jest podstawą, również podstawą dobrych skoków – wyjaśnia Kajzar zapraszając kibiców w niedzielę 27 sierpnia już na 10:00.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT 19-08-2017 08:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Kiedy można składać reklamację? Konsument zawsze ma możliwość dochodzenia swoich praw

21-09-2017 17:45

Bardzo często podczas różnego rodzaju wyprzedaży można spotkać się z informacją „towar przeceniony nie podlega zwrotowi ani wymianie”. Owszem, oznacza to że jeżeli produkt przestanie nam się z jakiegoś powodu podobać, nie możemy oddać go do sklepu bez podania przyczyny. Jednak nawet wtedy warto zachować dowód zakupu, ponieważ niezależnie od tego, jakie informacje otrzymamy od sprzedawcy, odpowiada on za swój towar nawet przez 2 lata, jeżeli towar jest wadliwy w chwili wydania przy zakupie.

wyświetleń: 50komentarzy: 0

Komunikacja miejska za darmo dla kierowców

21-09-2017 17:20

Już jutro (22.09) z okazji Światowego Dnia bez Samochodu, na terenie Cieszyna przewidziane są rozmaite działania, mające na celu zachęcenie lokalnej społeczności do skorzystania w tym dniu z transportu publicznego, bądź też z rowerów. Nadmierna ilość samochodów od wielu lat stanowi problem polskich miast.

wyświetleń: 294komentarzy: 0

Wyremontowali wydział

21-09-2017 17:15

W Starostwie po generalnym remoncie w Wydziale Architektury i Budownictwa pojawiło się dziewięć nowych biur.

wyświetleń: 138komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

21-09-2017 15:40

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 183komentarzy: 0

Stany rzek wysokie

21-09-2017 15:00

Pada i będzie padać – tak wieszczą meteorolodzy. Jeśli rzeczywiście – wody będzie przybywać. Już teraz stany niektórych rzek w regionie przekroczyły stan ostrzegawczy, w niektórych zaś zanotowano stan wysoki.

wyświetleń: 3446komentarzy: 0

Droga na Skalite na ukończeniu

21-09-2017 13:45

Na ukończeniu jest projekt drogi z Jaworzynki na Słowację – do Skalitego. Dokonano pierwszego odbioru prac.

wyświetleń: 972komentarzy: 1

Ligocki i Miasto Cieszyn będą współpracować

21-09-2017 12:15

We wtorek (19.09) utytułowany polski snowboardzista Mateusz Ligocki podpisał list intencyjny z Miastem Cieszyn. Strony zadeklarowały współpracę na rzecz promocji cieszyńskiego sportu.

wyświetleń: 647komentarzy: 4

Pomóżmy dzieciom wrócić do domu!

21-09-2017 12:05

Już w najbliższą sobotę w Międzyświeciu można pomóc dzieciakom, wychowankom miejscowego Domu Dziecka. Co trzeba zrobić? – wystarczy się dobrze bawić!

wyświetleń: 620komentarzy: 0

Sędzia Anna Maria Wesołowska spotkała się z uczniami w Skoczowie

21-09-2017 10:30

W środę (20.09) z uczniami skoczowskich szkół spotkała się sędzia Anna Maria Wesołowska. Jest to postać bardzo ciekawa, ponieważ oprócz długoletniej praktyki sędziowskiej może również pochwalić się karierą telewizyjną - występuje w jednym z programów starających się ukazać rzeczywistość sali sądowej oraz pracy organów ścigania.

wyświetleń: 1425komentarzy: 0

Wypadek śmiertelny w Ustroniu

21-09-2017 09:15

Z ostatniej chwili: Na skrzyżowaniu ul. Katowickiej i Cieszyńskiej w Ustroniu doszło do wypadku.

wyświetleń: 21572komentarzy: 8
Kontakt z redkacją .