Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zbliża się lato - uwaga na kleszcze

Rozpoczął się okres kiedy coraz częściej korzystamy z wypoczynku na świeżym powietrzu – wycieczki do parków, relaks nad jeziorem czy prace na działce lub w przydomowym ogródku. Pamiętajmy jednak o kleszczach, których ukłucie może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje.

Kleszcze są uznawane za jedne z najniebezpieczniejszych zwierząt świata - mogą przenosić wiele chorobotwórczych drobnoustrojów, a na spotkanie z nimi potencjalnie narażona jest każda osoba spędzająca czas na łonie natury. Równocześnie bardzo trudno zapobiec ukłucia przez kleszcza, ponieważ dzięki substancji znieczulającej znajdującej się w ślinie tych pajęczaków, przebiega ono bezboleśnie.

Chorobami zakaźnymi przenoszonymi przez kleszcze są kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) i borelioza. Kleszczowe zapalenie mózgu atakuje ośrodkowy układ nerwowy, natomiast w przypadku boreliozy objawy obejmują skórę, stawy, układ nerwowy i serce. KZM to bardzo groźna, zakaźna choroba, która mimo niebezpieczeństwa, często bywa bagatelizowana.

Kleszczowe zapalenie mózgu bywa lekceważone także dlatego, że z początku przypomina… grypę lub przeziębienie. Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się już po kilku dniach od ukucia. U pacjentów występuje gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, nudności, wymioty i biegunka, a także objawy nieżytu górnych dróg oddechowych. Ta faza choroby nazywana jest zwiastunową, trwa średnio cztery dni i u większości osób ustępuje samoczynnie.

Po kilkudniowym okresie dobrego samopoczucia, u części pacjentów rozwija się druga faza choroby, w której pojawia się gorączka nawet do 40⁰C, bóle głowy, mięśni i stawów, nudności i wymioty, a także objawy oponowe - sztywność karku, światłowstręt, czy nadwrażliwość na dźwięki i inne bodźce. KZM to bardzo poważna choroba, która w najcięższej postaci może spowodować uszkodzenie elementów rdzenia kręgowego i porażenie kończyn.

Najlepszą metodą profilaktyki przeciw KZM to szczepienie ochronne, które jest skuteczne w aż 99-100 proc. Szczepienie składa się z 3 dawek – jego skuteczność po dwóch dawkach wynosi 88-96 proc., a po trzech już 96-100 proc. Osoby powyżej 60 roku życia powinny przyjmować dawkę przypominającą co 3 lata, młodsze – co 5 lat.

W przypadku gdy mamy zamiar przebywać na terenach leśnych powinniśmy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Ważny jest odpowiedni strój: na spacer do lasu wybierzmy ubranie z długimi nogawkami i rękawami, nakrycie głowy i zakryte buty. Podczas wycieczek unikajmy siadania bezpośrednio na trawie, przy krzakach oraz przechodzenia przez zarośla.

Miejscami na ciele wyjątkowo podatnymi na ukąszenie kleszcza są: szyja, skóra głowy, pachy, pachwiny, pępek, zgięcia stawowe. Po powrocie do domu obejrzyjmy całe ciało, a szczególnie te miejsca.

W przypadku ukąszenia przez kleszcza, ważne jest, żeby usunąć go jak najszybciej przy pomocy pęsety, a następnie zdezynfekować skórę i umyć ręce.

Zachęcamy aby po powrocie z działki, spaceru w lesie, wycieczki górskiej sprawdzić dokładnie swoje ciało czy nie mieliśmy przypadkiem kontaktu z kleszczem i nie przykleił się do naszej skóry.

AK, inf. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-05-21 23:59:01
stofflet: Wbrew pozorom, na przekór rozpowszechnionej opinii kleszcze zwykle nie atakują z drzew, zasiedlają głównie wysokie trawy, łąki, krzaki czy zarośla – to właśnie tam winniśmy zachować ostrożność. W szczególności preferują miejsca zaciemnione, dlatego w pobliżu drzew narażeni jesteśmy na kontakt z tymi pajęczakami. Stąd wynika błędne przekonanie co do siedliska tych pasożytów. Na kleszcze winniśmy w szczególności uważać w drodze do lasu, kiedy przechodzimy przez nieskoszone łąki, w miejscach zacienionych, a zwłaszcza w trakcie przebywania na terenie miejskich (sic!) parków, gdzie owady miewają doskonałe warunki. Ofiary upatrują zwykle z wysokości 20-70 cm, czasem potrafią zaatakować z wyższego pułapu, jednak nieprzekraczającego 150 cm. Są najbardziej aktywne w porze od rana do południa, a następnie pod wieczór. Kleszcze rozpoznają żywiciela po temperaturze jego ciała, którą wyczuwają z odległości. Odstraszająco na te owady działa wrotycz, kocimiętka, czeremcha, chrzan i rozmaryn, stąd wymienione rośliny warto posadzić na działce.
2022-05-22 06:12:32
Anthony: kleszcz się odezwał
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: