Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Spotkali się przy źródłach Olzy po raz XX

Olza to dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego po obu stronach granicy „święta rzeka”, symbol regionu. Utwór „Płyniesz Olzo” Jana Kubisza stał się hymnem Ziemi Cieszyńskiej. Nic zatem dziwnego, że gdy grupa Zaolziaków odnalazła jedno ze źródeł rzeki – symbolu regionu, to zaczęto organizować w to miejsce rajdy turystyczne. Obecnie, po ponad dwudziestu latach od pierwszej wyprawy grupki z Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej w Mostach Koło Cieszyna pod wodzą Władysława Kristena głównymi organizatorami Rajdów do źródła Olzy są wspólnie kolarze z Klubu Kolarskiego PTTK „Ondraszek” z Cieszyna oraz Towarzystwa Rowerowego „Olza” Polskiego Towarzystwa Turystyczno Sportowego „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej. Kristen natomiast zajmuje się organizacją wycieczki autokarowej dla seniorów.

Jubileuszowy, XX Rajd Do źródeł Olzy odbył się w minioną niedzielę, 15 maja. Zorganizowali go wspólnie działacze Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK „Ondraszek” z Cieszyna, Sekcji Kolarskiej PTTS „Beskid Śląski” z Czeskiego Cieszyna oraz Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w RC.

Na rowerach pokonując 30 – kilometrową trasę w jedną stronę, a także autokarem, do źródła przyjechała prawie setka osób. Przy dziś pięknie oznaczonym, opatrzonym kamienną płytą z napisem „OLZA”, a także tablicą z tekstem piosenki Kubisza „Płyniesz Olzo” odśpiewali ten hymn regionu. Przywołano także inne utwory poetyckie nawiązujące do „Płyniesz Olzo” Kubisza. Prezes TKK „Ondraszek” wręczył Władysławowi Kristenowi z PZKO puchar dziękując za to, że zadbał o kultywację tego miejsca. Grą na ludowych instrumentach oraz liściu spotkanie ubogacił Józef Broda.

Obie grupy – zarówno zmierzająca do źródeł Olzy na rowerach, jak i autokarem, spotkały się wcześniej w Izbie Pamięci Jerzego Kukuczki, po której oprowadziła ich wdowa po himalaiście Cecylia Kukuczka.

(indi)

 

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: