Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zakupy w sieci – na co uważać (2)

Nie jest tajemnicą, że coraz częściej robimy zakupy on-line i to praktycznie każdy towar możemy kupić w sieci. W ostatnim czasie taka forma zakupów wzrosła z uwagi na pandemię korona wirusa. Jednak czy zastanawiamy się czy są to zakupy bezpieczne i na co powinniśmy uważać. Dzisiaj druga część poradnika – co sprawdzać, na co uważać.

Następna wskazówka to sprawdzenie danych kontaktowych sprzedającego. Prawo wymaga od sprzedawców podania pełnych danych rejestrowych. Brak numeru telefonu, adresu e-mail lub adresu firmy powinien być sygnałem ostrzegawczym i wzmóc naszą czujność. Warto czasem skorzystać z dogodnej formy kontaktu i zapytać o szczegóły kupowanego towaru. W przypadku mniejszych serwisów sprawdzajmy bardziej szczegółowo ich wiarygodność, historię i opinie na rynku. Gdy wypełniamy formularze z danymi, sprawdźmy, czy w przeglądarce na początku adresu witryny widnieje https zamiast http. Szukajmy symbolu kłódki, oznaczającej bezpieczne połączenie, aby osoby trzecie nie mogły uzyskać dostępu do przesyłanych danych.

Kolejna ważna sprawa to wybór formy płatności. Jeżeli ktoś żąda płatności z góry i podaje dane wyłącznie jednej opcji płatności, skorzystanie z niej może być ryzykowne. Godne zaufania serwisy zazwyczaj oferują różne opcje płatności, z których najpopularniejsze to karta kredytowa oraz szybkie płatności za pośrednictwem różnych banków. Operatorzy płatności, którzy obsługują sprzedawców internetowych, często oferują dodatkowe programy ochrony kupujących.

Koniecznie sprawdźmy, czy po zakupie zostanie nam dostarczony paragon fiskalny lub faktura VAT, i czy widnieją na nich prawidłowe informacje. Bez takich, lub nieprawidłowo wypełnionych dokumentów (np. opis produkt elektroniczny zamiast smartfon [marka] i [model]), może okazać się, że niemożliwe będzie np. naprawa gwarancyjna lub skorzystanie z fabrycznej gwarancji producenta. Jeśli takiego dowodu nie otrzymamy, koniecznie zwróćmy się do sprzedawcy o jego wydanie.

W mojej ocenie to chyba najważniejsze. Po zakończeniu czynności związanych z obsługą konta koniecznie się wylogujmy, aby osoby postronne nie uzyskały do niego dostępu. Do czasu zakończenia całości transakcji sukcesem i zadowolenia z otrzymanego towaru na wszelki wypadek zachowajmy całość korespondencji elektronicznej ze sprzedawcą.

Powyższe informacje powinny pomóc w robieniu bezpiecznych zakupów w sieci. Sklepów internetowych oraz osób prywatnych jest coraz więcej i róbmy przemyślane zakupy aby nie było zwrotów, nietrafionych produktów i większych kłopotów.

AK, inf. Pras.

Czytaj również:  Zakupy w sieci – na co uważać (1)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: