Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wybory 2018: dodatkowe środki dla gmin

Krajowe Biuro Wyborcze w połowie lipca poinformowało, że samorządy mają otrzymać dodatkowe środki na organizację wyborów. Wszystko za sprawą kolejnej nowelizacji kodeksu wyborczego, która została podpisana 10 lipca i ma wejść w życie jeszcze w tym miesiącu.

Zgodnie z najnowszymi zmianami, PKW ma ustalić w wytycznych podział zadań dotyczących przeprowadzanych wyborów. Do tych zasad gminy będą musiały się bezwzględnie zastosować. Jest to szczególnie istotne, ponieważ porozumienie pomiędzy gminami a Krajowym Biurem Wyborczym ma być fakultatywne. Jeżeli więc gminy nie zdecydują się na podpisanie takich porozumień, będą wykonywały zadania wyborcze, jako zadania zlecone, wykonywane w ramach obowiązku ustawowego.
Zgodnie z analizami, przeprowadzonymi na zlecenie PKW, na wybory ma być przeznaczone więcej środków, niż dotychczas zakładano – jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem wyborów. Samorządy mają otrzymać dotacje jeszcze w lipcu, w związku z czym termin ich wypłaty zostanie znacznie przyspieszony. Łącznie szacuje się, że tegoroczne wybory mają kosztować aż 15 mln złotych więcej, niż dotychczas przewidywano.
Nie zostało jeszcze ustalone, jaka dokumentacje będzie obowiązywała w czasie wyborów, wiadomo jednak, że to nie na gminach będzie ciążył obowiązek ich przechowywania. To zadanie będzie należało do archiwów państwowych. Urzędnik wyborczy jest depozytariuszem dokumentów, wykonywanie jego ustawowych zadań ma być umożliwione przez wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta.
Najnowsze zmiany w kodeksie wyborczym mają umożliwić sprawne przeprowadzenie wyborów, w tym celu w budżecie państwa zostały również wyodrębnione dodatkowe środki, które mają zostać przekazane samorządom. Aktualnie pozostaje oczekiwać na ogłoszenie wyborów, które ma nastąpić najpóźniej do połowy sierpnia.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: