Wybory 2018: 300 złotych dla członków obwodowych komisji wyborczych
W każdym obwodzie wyborczym mają zostać powołane aż dwie komisje wyborcze. Jedna z nich będzie odpowiedzialna za czuwanie nad przebiegiem głosowania, druga zaś zajmmnie się podliczaniem głosów. Powołanie dwóch komisji, zamiast jednej jest wynikiem styczniowych zmian w kodeksie wyborczym.
Stawki, jakie za swoją pracę otrzymają członkowie komisji wyborczych, nie zmieniły się od czasu poprzednich wyborów. Członkowie terytorialnej komisji wyborczej zarobią 550 złotych, w przypadku zastępcy przewodniczącego takiej komisji będzie to 600 złotych, przewodniczący zarobi 650 złotych. Członkowie obwodowych komisji wyborczych, będą mogli liczyć na wynagrodzenie w wysokości 300 złotych dla członka, 330 złotych dla zastępcy przewodniczącego i 380 złotych dla przewodniczącego. Zgodnie z szacowanym zapotrzebowaniem, w tym roku do pracy potrzebnych będzie aż 500.000 osób, odpowiedzialnych za czuwanie nad przebiegiem głosowania i podliczaniem wyników głosowań.
Osoby chętne do pracy w charakterze członków obwodowych komisji wyborczych, mogą zgłaszać swoje kandydatury do komitetów wyborczych, bądź też bezpośrednio do komisarzy wyborczych. W przypadku Śląska Cieszyńskiego najbliższa Delegatura Krajowego Biura Wyborczego znajduje się w Bielsku-Białej.
Kandydaci do składu komisji wyborczych muszą spełniać określone wymagania. Warunkami zgłoszenia swojej kandydatury jest:
1) posiadanie obywatelstwa polskiego
2) ukończenie 18 lat najpóźniej w dniu wyborów
3) brak pozbawienia praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu
4) brak pozbawienia praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu
5) brak ubezwłasnowolnienia prawomocnym orzeczeniem sądu
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
