Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Narodowe Czytanie w Cieszynie

W sobotę 8 września br. w godzinach od 10.00 do 13.00 przed siedzibą Biblioteki Miejskiej w Cieszynie po raz kolejny odbędzie się akcja Narodowego Czytania. Po raz kolejny Biblioteka Miejska w Cieszynie będzie organizatorem ulicznego happeningu czytelniczego, polegającego na głośnym czytaniu dzieł polskich mistrzów literatury. W tym roku Para Prezydencka RP zaprasza mieszkańców polskich miast do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Tegoroczna akcja Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania, to akcja pod specjalnym patronatem Pary Prezydenckiej RP. W całym kraju czytane będą wybrane fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Stąd już w Cieszynie od godz. 10.00, w namiocie przed siedzibą Biblioteki Miejskiej rusza głośne czytanie lektury „Przedwiośnia”. - W programie happeningu przewidujemy m.in: głośne czytanie wybranych fragmentów „Przedwiośnia” (każdy uczestnik, który przeczyta głośno fragment lektury otrzyma nagrodę), dwie prelekcje tematyczne: „Niepodległa na Głębokiej” – Mariusza Makowskiego i „Mundury Niepodległości w Cieszynie”  – Krzysztofa Neściora. Czytelniczy happening wzbogacą imprezy towarzyszące: bezpłatne warsztaty graficzne pt. „Biało-czerwone marzenia” w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, wystawa „Na skrzyżowaniu dziejów i kultur” w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, wystawa „Ubierz się w książkę w barwach biało-czerwonych” w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, warsztaty plastyczne dla dzieci i kiermasz używanej książki dziecięcej.

Akcja Narodowe Czytanie ma na celu zachęcenie mieszkańców polskich miast do gromadzenia się w miejscach publicznych w celu głośnego czytania tekstów znanych i cenionych polskich poetów i pisarzy, których twórczość kształtuje nasze poczucie tożsamości narodowej.

W roku bieżącym, dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018, udało nam się wzbogacić program Narodowego Czytania o koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Wyższobramskiego Chóru Kameralnego, który odbędzie się  w tym samym dniu (8 września br.) o godz. 16.00 na dziedzińcu  Muzeum Śląska Cieszyńskiego.- zachęcają organizatorzy ulicznego happeningu czytelniczego w Cieszynie.

W akcję Narodowego Czytania włączają się  cieszyńskie instytucje kultury tj. Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Książnica Cieszyńska, Stowarzyszenie Wszechnica oraz Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie.

 

red./mat.pras.

                        

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-08-25 12:54:07
krzysztof.mm: tzw. 'prezydent' Adrian Du^a bdzie czytał poobcinaną wersję "Przedwiośnia" - ale co tam 'tudzież' itepe - bolszewicka hołota już oficjalnie zrobiła z Wałęsy agenta SB, z Kaczyńskich wyzwolicieli ludu, opluła Bartoszewskiego, wypięłą się na Ścibor-Rylskiego itede - fałsz, kłamstwo, obłuda to jej immanentne cechy +++ http://wyborcza.pl/7,75517,23814967,michal-nogas-apeluje-do-czytelnikow-ratujmy-slowo-tudziez.html
2018-08-25 14:24:26
hanbes: Jakoś nie przekonuje mnie ta akcja... Czemu ma służyć taki happening ? A swoją drogą czyżby Pan Prezydent poprzez "Przedwiośnie" daje nam do zrozumienia iż wizja szklanych domów w postaci "dobrej zmiany" jest dalej aktualna ..?
2018-08-25 18:51:23
bronek91: Wówczas szklane domy a dzisiaj samochodu elektryczne Morawieckiego.... Czy bardziej lokalna odmiana-> estakady.... "No właśnie, tekst, który usłyszymy 8 września, został poddany obróbce."- cytat. krzysztof.mm dziwisz się? Przeca twoi ideologiczni poprzednicy także na własny użytek poddawali cenzurze dzieła Marksa, w szczególności te dotyczące sympatii tego komunistycznego guru względem niepodległej Polski w granicach przedrozbiorowych. Ponoć za wydźwięk antyradziecki.... Jak mawiał Marks, historia powtarza się jako farsa....
2018-08-26 14:06:12
jasper: Zaczeli od konstytucji, sadow teraz przyszedl czas na zmiany tresci ksiazek, zeby odpowiadalo ideologii partii PiS. Kolej na biblie, w ktorej i tak doszlo przez wieki do dowolnej inerpretacji. Wazne, zeby ciemny lud to kupil.
2018-08-27 22:23:22
bronek91: Dlatego Biblię i apokryfy należy czytać w językach oryginalnych.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: