Wieloletni unijny budżet przesunięty? Parlament przyjmuje rezolucję Olbrychta
- Obawiamy się, że nowe Wieloletnie Ramy Finansowe 2021-2027 (zwane potocznie wieloletnim budżetem lub perspektywą finansową - dop. red.) nie będą gotowe z powodu narastających poważnych opóźnień, dlatego wzywamy Komisję Europejską do zaproponowania planu awaryjnego - napisał na Facebooku polityk.
Na czym miałby polegać ów plan? - Zgodnie z Traktatem, budżet pierwszego roku nowej perspektywy stanowi powtórzenie budżetu roku poprzedzającego. Dlatego też walczyliśmy o to, by ten budżet był tak duży jak się tylko da, co w przypadku braku uzgodnień pozwoliłoby ustabilizować sytuację i gwarantowało wystarczające środki. Teraz nakłaniamy Komisję Europejską do planu B. Gdyby się okazało, że rządy nie mogą się ze sobą porozumieć, a po uzgodnieniu uzyskać zgody Parlamentu, to wtedy trzeba będzie poinformować beneficjentów, czyli uczelnie, samorządy, wszystkie możliwe instytucje o tym, jakie będą obowiązywać przepisy i jakie środki będą dostępne - wyjaśniał w rozmowie z naszym portalem Jan Olbrycht w grudniu ubiegłego roku.
Warto w tym miejscu wyjaśnić, że rezolucja jest aktem prawnym zawierającym stanowisko Parlamentu Europejskiego w określonej sprawie. Tekst omawianego dokumentu został opracowany przez Olbrychta i przyjęła go parlamentarna Komisja Budżetowa - za głosowało 37 jej członków, jeden był przeciwny, a troje wstrzymało się od głosu:
Pełny tekst przyjętej rezolucji dostępny jest tu - LINK.
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.