Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Sezon dla grzybiarzy otwarty!

Większości z nas wyprawa do lasu na grzyby kojarzy się raczej ze schyłkiem lata i jesienią. Są jednak odmiany, które w lasach Śląska Cieszyńskiego można znaleźć już w maju. O pojawieniu się pierwszych jadalnych odmian poinformowało Nadleśnictwo Wisła, w tym przypadku jednak mamy styczność z gatunkiem chronionym.

Od czego zależy termin pojawiania się grzybów? - Termin pojawiania się poszczególnych gatunków zależy od wilgotności i temperatury – wyjaśnia wiślańskie Nadleśnictwo, dodając, że sezon na grzyby uważają za otwarty - tak, tak - to nie żaden żart. Pojawiły się już smardze, które z uwagi na ochronę gatunkową można zbierać jedynie na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych oraz poza terenami zieleni – wyjaśniają.

Smardze jadalne to jeden z wiosennych gatunków grzybów, których pojawienie się uznawane jest za rozpoczęcie sezonu. Popularne są w Czechach i na Słowacji, znaleźć je można również w rejonie Śląska Cieszyńskiego. Polecane są jako dodatek do potraw, a także jako składnik nalewek, czy suplementów diety - Smardze wykorzystywane były w lecznictwie - ze smardzów jadalnych przygotowywano w dawnych czasach w Rosji nalewkę, która służyła do poprawy wzroku. Grzyby te są także cennym źródłem witamin i minerałów – wyjaśnia Nadleśnictwo Wisła.

Jadalne grzyby to nie tylko jesienne borowiki, czy popularne podgrzybki. Dla wytrawnych grzybiarzy sezon zaczyna się znacznie wcześniej, bo nie we wrześniu, a już w maju. Teraz bowiem pojawiają się już smardze (czasem można znaleźć je już w kwietniu). Następnie nadejdzie czas na borowiki ceglastopore i koźlarze, następnie na borowiki usiatkowane a później nastąpi wysyp, który jest znany również osobom, z umiarkowanym zamiłowaniem do grzybiarstwa. Przypominamy, że jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dany grzyb jest jadalny, nie należy próbować się o tym przekonywać organoleptycznie.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

25
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-16 10:39:47
pogromca ciemnoty: Jak grzyby po deszczu wyrósł kolejny rewelacyjny dokument braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" czyli o pedofilach w polskim kościele katolickim. Trwa premiera na YouTube. Ciekawe co na to Flaszka"nie oglądam byle czego"Głódź?
2020-05-16 11:50:00
krzysztof.nm: "Nie został rozliczony żaden z hierarchów odpowiedzialnych za ukrywanie pedofilii w Kościele. Nie powstała państwowa komisja ds. pedofilii. Nie udało się zaostrzyć kar za tego typu przestępstwa" - Partia z Kościołem - Kościół z Partią, wszystko na ten temat
2020-05-16 11:55:39
: dobra pogoda dla konsekrowanych pedofilów, PiS trzyma nad nimi parasol a oni konsekrowane łapy w majtkach dzieci
2020-05-16 12:53:23
jasper: Cos na pocieszenie: wg sondazu Rzeczpospolitej z tego tygodnia - ponad 70% Polakow teskni za otwarciem salonow fryzjerskich, ponad 50% za dostepem do sluzby zdrowia, 30 kilka za otwarciem szkol, natomiast TYLKO 14% nie moze sie doczekac nieskrepowanego dostepu do mszy w kosciele. Od siebie dodam, do tego dojdzie jakies 40% zadowolonych grzybiarzy :)
2020-05-16 13:06:42
Antykler Forte: Janiak, rzymskokatolicki biskup, "doktor teologii moralnej" (sic!) - już znamy nazwisko jednego z głównych bohaterów serialu o polskich pedofilach w sutannach i ich patronach
2020-05-16 13:07:25
Antykler Forte: czerwono-czarna zaraza
2020-05-16 13:16:13
Antykler Forte: a episkopat zaczyna na nowo starą śpiewkę: "Film „Zabawa w chowanego”, który obejrzałem, ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży - przyznaje Prymas abp Wojciech Polak w oświadczeniu. Dodał, że zwraca się o wszczęcie postępowania dotyczącego zaniedbania biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka." - tak, w bezczelnych łgarstwach w żywe oczy ci faryzeusze są mistrzami
2020-05-16 13:20:54
Antykler Forte: oczywiście Janiak to kolejny z szemranych nominatów JP II - ten to miał nosa na największe męty...
2020-05-16 14:07:01
utopiec: Komentarze samych GRZYBIARZY, pożal się boże.
2020-05-16 15:03:50
jasper: utopiec, „zatrutymi” grzybami ktos sie musi zajac... inaczej cale spoleczenstwo by sie zatrulo !
2020-05-16 16:18:38
krzysztof.nm: utopiec - a ten generator czerwonych łapek to twój czy innego fana klubu pedofilów w sutannach?
2020-05-16 20:08:46
politykier: pogromca ciemnoty = św. Patryk = jasper = Antykler Forte = KRZYSIO+ Jakich to grzybów się nażarłeś, że piszesz sam ze sobą? Zmień dostawcę albo osobiście sobie nazbieraj...
2020-05-16 20:16:26
politykier: A perpetua to nie czasem kolejna wersja św. Patryk = KRZYSIO+???
2020-05-16 22:11:29
krzysztof.nm: ✍ Jest i drugi, obok drapieżników, upiór w tym filmie. To zaniechanie państwa, które tak chętnie ustami polityków opowiada o tym, że trzeba chronić dzieci, ale które tego nie robi. Zderzenie obłudy cieknącej z ekranu, gdy pojawiają się na nim politycy, z rzeczywistością, w której ofiary pedofilów duchownych odbijają się od muru niechęci organów państwa i Kościoła, wali po prostu widza między oczy. ✍
2020-05-16 22:12:19
krzysztof.nm: ✍ Tę obłudę pokazał wczoraj w Onecie Andrzej Gajcy, który opisuje totalny sabotaż, jaki uprawia władza, która rok temu ustami premiera Morawieckiego ogłosiła powstanie rządowej komisji ds. walki z pedofilią. Dziennikarz Onetu ujawnia, jak w ciągu roku urzędnicy i politycy ustalili to, co najważniejsze, czyli budżet komisji i liczbę etatów dla sekretarek i kierowców, nie wybrali jednak członków komisji, która istnieje, ale nie działa. ✍
2020-05-17 01:45:16
Pogromca pogromców i cwaniaczków: O tak, jeśli już o obłudzie mowa... PO czy KO uważane jest za elYtę POlityczną; przedstawiane jak partia ludzi wykształconych, kompetentnych,doświadczonych;/jej intelektualnym zapleczem jest "salon "autorytetów" moralnych,naukowych ,literackich,artystycznych,gwiazd dziennikarskich i celebrytów; to obóz POstępu i NOwoczesnosci;wyznający 'standardy' demokracji i europejskości......ale wystarczy POsłuchać normalnego jezyka tej 'elYty';POczytać ich wyPOwiedzi w internecie;gdzie najczęsciej uprawiają swoją "działalność'....zaPOznać się z opiniami na temat tych,którzy nie POdzielają ich POglądów....wtedy ukazuje się nam prawdziwa twarz tej elity;jej prawdziwa kultura i "wartości"jakie wyznaje;ich'demokracja',tolerancja,.....czy raczej POkłady ojkofobii,kompleksu,niższości i kolonialnej mentalności;no i ta "klasa",ten POziom........ich prawdziwe wartości to bób,humus, włoszczyzna-jak oPOwiada pewna POsłank. Wypisz, wymaluj cały farfocel krzysztof, pasuje do towarzystwa przed sklepem monopolowym...
2020-05-17 07:58:17
jasper: Pogromco madrosci a zachwalacy miernoty, powtarzasz sie. Albo dlatego, ze nie rozumiesz, albo dlatego, ze na tej prostaczej dychotomii Dobry PiS- Zla Platforma koncza sie twoje skromne mozliwosci argumentacji.
2020-05-17 08:02:38
jasper: Tak, tak, wszyscy wiemy za przeslaniem dnia z Nowogrodzkiej, ze PO to zlodzieje. Wiemy tez, ze PiS to banda skretynialych debili, skoro od 5 lat nie potrafia postawic nikomu zarzutu, nawet detego. Bo sciganie na podstawie wlasnych donosow tez dziwnie nie dziala. Nie osmieszaj sie, argumentacja twojego guru przestaje juz funkcjonowac !
2020-05-17 11:19:55
czesiohill: Ja pierwszy i jedyny raz widziałem i zbierałem smardze jakieś pół wieku temu w lasach pod Lublinem - konkretnie - w Dąbrowie. Czy były też wtedy pod ochroną, to nie mam zielonego pojęcia. Chyba nie, skoro po lesie włóczyło się z pół setki grzybiarzy. To tak a'propos filmu Sekielskich.
2020-05-17 12:02:54
politykier: W polityce podobnie jak wśród grzybów są te jadalne, trujące w różnym stopniu i warunkowo jadalne. Niektórzy wychodzą z założenia, że rzeczywistość jest czarno- biała, grzyby tylko trujące lub jadalne a system partyjny w Polsce ograniczony do dwóch partii. Do ich wiadomości, nawet w PRL istniały trzy partie, DZIŚ możemy doliczyć się dziesiątek rodzajów partii politycznych. Niestety ktoś pozostaje ograniczony do dwóch.
2020-05-17 12:49:21
krzysztof.nm: a propos m i e r n o t, warto przytoczyć ten głos: "My niestety w tej chwili nie tylko w Kościele, ale w życiu społecznym i politycznym, jesteśmy skazani na dyktaturę miernot. Miernoty nie rozumieją, miernoty nie współczują, miernoty ukrywają - komentuje o. Paweł Gużyński OP - "Polscy biskupi zachowują się tak samo, jak wszyscy inni biskupi na świecie przed nimi i to jest absolutnie fatalne - dodał" - fani konsekrowanych pedofilów i ich sponsorów wciąż mają kogo oklaskiwać, o. Gużyński pewnie znowu dostanie zakaz wypowiedzi, a my czekamy na kolejny film Sekielskich, tym razem o JP II, ponoć świętym patronie nieświętego kościoła który sam pracowicie przez dekady budował
2020-05-17 13:46:49
czesiohill: Ciekawe jest minusowanie zupełnie neutralnego postu odnoszącego się do tematu artykułu. Temat dla socjologa lub "pełnych właściwych treści wypowiedzi" grupy prawych i sprawiedliwych na tym forum. Tu już minusy są zrozumiałe. :-)))
2020-05-17 17:23:57
jasper: czesiohill, tu nie chodzi o Twoj wpis, zreszta ciekawy, bo zbieranie grzybow to tez moja pasja. Minusuja automatycznie bez czytania, bo a nuz krytykujesz jedynie „ prawych i sprawiedliwych” na tej ziemi. A tego ta wladza i ich slepi poplecznicy nie wybacza. Patrz afera wokol „Trojki” z piosenka Kazika !
2020-05-17 22:47:35
politykier: // https://www.youtube.com/watch?v=Di_pBO9smVA //
2020-05-18 16:32:40
jasper: https://m.youtube.com/watch?v=v3s02OYYTRY - Pawel Kukiz - „ksiadz proboszcz juz sie zbliza .... puszczana w Trojce w latach 90-tych.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: