Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uśmiech dziecka jest szczery. Już niebawem koncert Golec uOrkiestry

Już za dwa tygodnie, w środę 30 maja, na specjalnym koncercie w Cieszynie wystąpi grupa Golec uOrkiestra. Koncert charytatywny organizuje cieszyński Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych. Całkowity dochód z koncertu zostanie przeznaczony na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Dzisiaj przybliżamy działalność placówki.
Z dyrektor Zespołu, Brygidą Wnentrzak – Szteler, rozmawia Jan Bacza.
 
 
Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych. Nazwa skomplikowana i szeroka – tak jak działalność waszej placówki.
 
Nasz zespół powstał na bazie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, który funkcjonował do 1 września ubiegłego roku. Dlaczego zespół? Dlatego, że poszerzyliśmy ofertę edukacyjna o ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy dla uczniów z niepełnosprawnością głęboką i sprzężeniami.
 
Pomagacie dzieciom i to praktycznie od maleńkości.
 
Tym zajmuje się wczesne wspomaganie, to wspomaganie rozwoju dziecka z dysfunkcjami od pierwszego roku życia do czasu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Dla dzieci, które wchodzą już w wiek szkolny oferujemy szkołę podstawową z oddziałami dla osób z różnorakim upośledzeniem w stopniu od lekkiego do umiarkowanego. Następny poziom to gimnazjum. Kolejny etap to szkoła zawodowa. Tutaj uczniowie z upośledzeniem w stopniu lekkim zdobywają zawód. W chwili obecnej to kucharz oraz monter robót wykończeniowych. Odbywają oni praktyki u nas bądź są kierowani do lokalnych firm. To wszystko kierunkuje do podjęcia pracy w kawiarniach, cukierniach, małej gastronomii czy też w przedsiębiorstwach zatrudniających murarzy – tynkarzy. Są to klasyczne zawody jakie występują w szkołach zawodowych.
 
Oferujecie jeszcze szkołę przysposabiającą do pracy – co to takiego?
 
To alternatywa na poziomie szkoły zawodowej dla uczniów z głębszą niepełnosprawnością. Uczniowie z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością kształcą swoje umiejętności zawodowe na tyle skutecznie, żeby móc podjąć pracę w zakładach pracy chronionej, bądź być uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej. Tutaj największy nacisk kładziemy na elementy szycia, tkactwa, ogrodnictwo. To prostsze czynności, które są w stanie wykonać. Nowością jest mieszkanie treningowe, w którym uczą się od podstaw codziennego funkcjonowania: prania, gotowania, domowych finansów czy ścielenia łóżek.
 
Wspomniała pani o zajęciach dla najmłodszych. Chyba to bardzo ważne, żeby już od wczesnych lat diagnozować i pomagać takiemu dziecku.
 
Już od samego początku rodzice zastanawiają się czy z dziecko prawidłowo się rozwija. Obserwujemy je. Wczesne wspomaganie - to forma zajęć dwóch godzin tygodniowo dla dziecka z rodzicem. Indywidualne zajęcia odbywają się do trzeciego roku życia. Później grupy są nieco większe. Dziecko jest wspomagane przez specjalistów: logopedę, rehabilitanta ruchowego, oligofrenopedagoga. Nie są to zajęcia wyłącznie przeznaczone dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Wczesne wspomaganie ma w swoim zamierzeniu wspomaganie dysfunkcji każdego dziecka. Na przykład możemy wspomagać dzieci z problemami wymowy.
 
Tych najmłodszych dzieci jest wiele?
 
Jest coraz więcej. Nasza placówka pomaga dzieciom i rodzicom z całego powiatu ale punktów wczesnego wspomagania na Śląsku Cieszyńskim jest więcej, więc rodzice idą ze swoimi dziećmi po prostu tam, gdzie mają bliżej.

Jak wygląda dalszy proces kształcenia, kiedy dziecko osiąga już wiek szkolny.
 
Aby uczęszczać do naszej szkoły konieczne jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Oczywiście dziecko uczęszcza do odpowiedniej klasy, zgodnie z dysfunkcją. Autyzm, mózgowe porażenie dziecięce, Zespół Downa – klasy dzielone są zgodnie z typem niepełnosprawności. Przykładowo klasy, do których uczęszczają dzieci z autyzmem są czteroosobowe. Opiekują się nimi nauczyciel i pomoc nauczyciela. Zajęcia to oczywiście zupełnie inne metody pracy. To przede wszystkim metody pokazowe – dzieci uczą się samoobsługi, umiejętności komunikacji, społecznego funkcjonowania.
Ważnym elementem jest umiejętność funkcjonowania w społeczeństwie. Specjalistom pracującym z dziećmi zależy na wyćwiczeniu nawyków i umiejętności społecznych. Wszystko po to, aby były one w pełni akceptowane .
 
 
Nauka jak przygotować posiłek, jak zrobić zakupy – tego uczycie.
 
Czy też jak przyjąć gości – gdyby mieszkały same. To są najważniejsze obszary oddziaływania. Te edukacyjne, owszem są ważne, ale moim zdaniem na drugim planie. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy. Jest on skierowany dla dzieci z głębszą niepełnosprawnością i sprzężeniami. Dla nich są stworzone nieco inne warunki niż w klasach. Dzieci mogą tutaj przebywać do dziesięciu godzin dziennie, korzystając z różnych zajęć rehabilitacyjnych i rekreacyjnych.
 
Ilu osobom pomagacie?
 
Gdyby wziąć pod uwagę wszelkie formy pomocy i terapii, to korzysta z nich 171 wychowanków. Część z nich jest codziennie dowożona, to zabezpiecza gmina. Czterdziestu wychowanków mieszka w naszym internacie. Również i tutaj odbywają się zajęcia dla dzieci dostosowane do niepełnosprawności.
 
Pomagacie dzieciom od najmłodszego wieku. W sumie kilkanaście lat pomocy – aż do ukończenia szkoły zawodowej. Co się dalej z nimi dzieje, monitorujecie jakie są losy waszych wychowanków?
 
Wdrożyliśmy nowatorski pomysł – założyliśmy klub absolwenta. Cieszy się on dużym zainteresowaniem. Organizujemy spotkania, także koncert Golec uOrkiestry będzie okazją do wspólnego zebrania osób związanych ze szkołą. Wbrew pozorom myśleliśmy, że będą trudności z podjęciem pracy przez naszych absolwentów, ale ich umiejętności na tyle skutecznie są wykształcone, że większość z nich posiada pracę w zakładach pracy w tym chronionej.
 
To czego ich uczycie, to w czym im pomagacie – to skutkuje i przynosi efekty.
 
Jestem o tym przekonana. Nie tylko ważne jest, czy te osoby znajdują pracę czy też nie. Kształcenie osób niepełnosprawnych z całą pewnością jest potrzebne. Daje szerokie możliwości nie tylko samemu dziecku, ale jest też formą wsparcia dla rodzica. Szeroki zakres terapii pozwala usprawnić dziecko we wszystkich obszarach jego funkcjonowania.
 
Oprócz działalności statutowej, bierzecie udział w wielu projektach.
 
Tak, Comenius – współpracowaliśmy z trzema szkołami z Turcji, Anglii i Włoch. Ciekawostką było to, że były to placówki dla uczniów z normą intelektualną. My byliśmy jedyną szkołą specjalną, która z nimi współpracowała. Ostatnim ciekawym przedsięwzięciem był udział w programie „Reklama Dzieciom”, zostaliśmy jego beneficjentami. Otrzymaliśmy 15 tysięcy złotych na zakup sprzętu rehabilitacyjnego.
 
Wasz folder reklamowy jest bardzo kolorowy. Dzięki szkole życie tych dzieci też jest bardziej kolorowe?
 
Uśmiech dziecka niepełnosprawnego jest na pewno zawsze szczery. Kiedy przytulają się do nas na korytarzu i mówią – moja pani, moja szkoła – wiem, że są sercem z nami. A my z nimi.
 
Dziękuję za rozmowę.
 
Koncert Golec uOrkiestry w środę 30 maja. W najbliższych dniach na Portalu OX.pl nie zabraknie konkursów związanych z tym wydarzeniem. Do wygrania bedą m.in. bilety na koncert.
 

źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: