Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Usiądziesz obok Wieśka Dymnego

Jaworze szykuje kolejną atrakcję dla turystów i mieszkańców. W centrum tej miejscowości można przycupnąć obok hrabiego Maurycego Saint-Genois d'Anneaucourt, któremu Jaworze zawdzięcza złote lata statusu uzdrowiska. Jednak kolejna znamienita postać związana z Jaworzem, będzie miała również swoją ławeczkę, a nawet stolik. Powstanie ona w Jaworzu Nałężu, a zasiądzie na niej Wiesław Dymny.

Ławeczka Wieśka Dymnego w Jaworzu Nałężu powoli nabiera kształtów... - Tym razem raczej pójdziemy nietypowo, bo w stronę stolika i krzeseł z tym niezwykłym jaworzaninem, ciekawym człowiekiem i wspaniałym artystą, jakim był Wiesław Dymny – mówi Radosław Ostałkiewicz, wójt gminy Jaworze, który jest pomysłodawcą projektu.

Swoisty pomnik powstanie w Jaworzu dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Jaworze Zdrój, którego prezesem jest Grzegorz Nędzka. Na jego realizację pozyskano 78,5 tys. zł. W realizację włączy się stowarzyszenie oraz gmina.
- Przypomnę tylko, że Wiesław Dymny z Nałężem jest kojarzony jak nikt inny w świecie polskiej kultury. Z tego powodu jako jaworzanie poprzez umieszczenie w przestrzeni publicznej kompozycji rzeźbiarskiej chcielibyśmy wyrazić dumę z faktu, że tak wybitna postać kultury wywodzi się z ich miejscowości. Jego mama i ojczym byli nauczycielami i kierownikami dawnej szkoły podstawowej w Nałężu. Ojczym Wiktor Bojda założył też teatr amatorski. Na cmentarzu katolickim spoczywają najbliżsi Wiesława Dymnego – dodaje Radosław Ostałkiewicz, wójt gminy Jaworze.

Dlatego też wójt gminy chciałby, aby sami jaworzanie zadecydowali o kształcie tego miejsca. - Podzielcie się, proszę, swymi uwagami w komentarzach albo jeszcze lepiej - w lajkach pod poszczególnymi projektami – zachęca wójt i zamieszcza szkice wizualizacji ławeczki. Jak dodał o konsultację poproszono również Panią Annę Dymną, a jej uwagi będą miały kulczowe znaczenie dla realizacji tego miejsca.

Wiesław Dymny urodził się 25 lutego 1936 r. w Połoneczce koło Nowogródka. Dzieciństwo i młodość spędził w Nałężu. W 1953 r. ukończył liceum w Bielsku-Białej i podjął studia malarskie w Krakowie. Nie ukończył ich. Zaczął natomiast pisać. Stworzył ok. 300 tekstów piosenek. W 1963 r. otrzymał Nagrodę im. Kościelskich za „Opowiadania zwykłe”, które oparł na historiach Jaworza Nałężą. Był współtwórcą krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Pisał teksty dla jej artystów. Tworzył m.in. też dla STS. W 1971 r. ożenił się z Anną Dymną. Zmarł 12 lutego 1978 r. na zawał serca. Został pochowany w Krakowie.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: