Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Tężnia ciągle oblegana

Od czterech lat służy mieszkaniom i turystom, którzy licznie przyjeżdżają do Dębowca, by wdychać wzbogacone o jod powietrze. Tężnia - w centrum miejscowości okazała się strzałem w dziesiątkę.

Otwarta cztery lata temu tężnia, nieprzerwanie cieszy się popularnością. Od wczesnej wiosny do jesieni korzysta z jej walorów wielu mieszkańców i turystów. - Widzimy bardzo duże zainteresowanie, w niedzielę nie ma szans, żeby usiąść na ławkach, ale pozostaje przechadzanie się wokół i wdychanie. Wiele osób, w słoneczne dni podjeżdża tutaj do centrum i korzysta z tych uroków – mówi wójt Dębowca, Tomasz Branny.

Solanka, która krąży w tężni, pochodzi z Dębowca. Warzelnia Co tydzień świeża porcja wody jest tutaj dolewana. Raz w roku tężnia przechodzi konserwację. Tężnia właśnie poddana liftingowi, po zimie uporządkowano, a przede wszystkim odświeżono leczniczą wodę. Co roku przed sezonem jest ona wymieniana. A jest jej sporo, bo około 25 tysięcy litrów. Wlewana jest z powrotem do odwiertu. Zanim świeża solanka zacznie krążyć po układzie tężni, wszystkie koryta i rury są oczyszczane.Woda, spływając po gałązkach tarniny rozpyla się. Mgiełka unosi się w powietrzu, dzięki czemu można się inhalować. - Zauważyliśmy, że nasi mieszkańcy w weekendy rzadziej odwiedzają tężnię. Zostawiają miejsce turystom – dodaje się wójt. W planach władz Dębowca jest również zwiększenie ilości miejsc do parkowania wokół tężni. To przede wszystkim z myślą o turystach z dalsza, którzy do miejscowości przyjeżdżają samochodami.

Na miejscu można wypić kawę a wiele osób korzystając z wiosennej pogody, zasiada na ławkach z książką w ręku. - Tutaj nawet można się inhalować czekając na przystanku autobusowym – śmieją się mieszkańcy.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: