O Zbrodni Wołyńskiej w bibliotece
Zbrodnia Wołyńska była antypolską czystką etniczną, za którą odpowiedzialni byli nacjonaliści z Ukrainy. Czystka objęła nie tylko Wołyń, ale również sąsiednie województwa: lwowskie, tarnopolskie i Stanisławskie (tereny Galicji Wschodniej, Lubelszczyzny od strony zachodniej oraz Polesia od strony północnej). Zbrodnia wołyńska to w rzeczywistości wiele miesięcy działań, mających na celu doprowadzenie do wytępienia innych grup etnicznych na ww. obszarze, trwała w latach 1943-1945 (chociaż wydarzenia, które można wskazać, jako tło Zbrodni Wołyńskiej miały miejsce już wiele miesięcy wcześniej).
- Zbrodnia Wołyńska była ludobójstwem. Wskazują na to trzy czynniki. Po pierwsze zdarzenia, które miały miejsce na Wołyniu zostały zaplanowane i skoordynowane. Doszło do dezintegracji narodu, bądź grupy etnicznej, a następnie do jego eksterminacji. Dezintegracja może zostać przeprowadzona na różne sposoby. Może być to ograniczenie danej grupie żywności, bądź też inne działania, umożliwiające normalną egzystencję. Ludobójstwo nie jest jednoznaczne z morderstwem. Morderstwo jest znacznie mniej złożone. W przypadku ludobójstwa musi wystąpić planowanie, dezintegracja oraz eksterminacja i muszą być one wymierzone w określoną grupę osób – tłumaczył Ryszard Mozgol.
Za Zbrodnię odpowiedzialni byli: Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery, zbrojne ramię organizacji czyli Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) przy wsparciu przedstawicieli lokalnej ludności ukraińskiej. Dziś szacuje się, że w czasie Zbrodni Wołyńskiej mogło zginąć nawet 60 tysięcy Polaków – Należy jednak pamiętać, że o wydarzenia, które miały miejsca w Wołyniu i okolicach nie można oskarżać współczesnego nam pokolenia Ukraińców – uzupełnił Mozgol
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.