O Zbrodni Wołyńskiej w bibliotece

We wtorek (10.04) na terenie Biblioteki Miejskiej w Cieszynie odbyła się prelekcja dotycząca Zbrodni Wołyńskiej w ujęciu historycznym. Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacja Narodowej IPN w Katowicach opowiedział między innymi dlaczego wydarzenia z Wołynia można nazywać ludobójstwem oraz o czynnikach, które do tych zdarzeń doprowadziły.

Zbrodnia Wołyńska była antypolską czystką etniczną, za którą odpowiedzialni byli nacjonaliści z Ukrainy. Czystka objęła nie tylko Wołyń, ale również sąsiednie województwa: lwowskie, tarnopolskie i Stanisławskie (tereny Galicji Wschodniej, Lubelszczyzny od strony zachodniej oraz Polesia od strony północnej). Zbrodnia wołyńska to w rzeczywistości wiele miesięcy działań, mających na celu doprowadzenie do wytępienia innych grup etnicznych na ww. obszarze, trwała w latach 1943-1945 (chociaż wydarzenia, które można wskazać, jako tło Zbrodni Wołyńskiej miały miejsce już wiele miesięcy wcześniej).

- Zbrodnia Wołyńska była ludobójstwem. Wskazują na to trzy czynniki. Po pierwsze zdarzenia, które miały miejsce na Wołyniu zostały zaplanowane i skoordynowane. Doszło do dezintegracji narodu, bądź grupy etnicznej, a następnie do jego eksterminacji. Dezintegracja może zostać przeprowadzona na różne sposoby. Może być to ograniczenie danej grupie żywności, bądź też inne działania, umożliwiające normalną egzystencję. Ludobójstwo nie jest jednoznaczne z morderstwem. Morderstwo jest znacznie mniej złożone. W przypadku ludobójstwa musi wystąpić planowanie, dezintegracja oraz eksterminacja i muszą być one wymierzone w określoną grupę osób – tłumaczył Ryszard Mozgol.

Za Zbrodnię odpowiedzialni byli: Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery, zbrojne ramię organizacji czyli Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) przy wsparciu przedstawicieli lokalnej ludności ukraińskiej. Dziś szacuje się, że w czasie Zbrodni Wołyńskiej mogło zginąć nawet 60 tysięcy Polaków – Należy jednak pamiętać, że o wydarzenia, które miały miejsca w Wołyniu i okolicach nie można oskarżać współczesnego nam pokolenia Ukraińców – uzupełnił Mozgol

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

26
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-04-11 19:04:52
bronek91: Wydarzenia z Wołynia, to nie \&quot;można nazwać ludobójstwem\&quot; ale klasycznej postaci ludobójstwo. Podaną definicję proponuję poszerzyć o grupę w znaczeniu narodowym. Zbrodnię w Katyniu nasi wschodni i zachodni sojusznicy nie uznali za ludobójstwo, wbrew faktom i zdrowemu rozsądkowi poprzez stwierdzenie, iż nie dotyczyło grupy w znaczeniu narodowym, tylko klasowym. <br /><br />To co te zaprzeczające swemu człowieczeństwu osobniki czyniły naszym radakom, opisała to Ewa Siemiaszko. Zbrodniarze z Katynia przy nich wydają się niemal pacyfistami. Tych zbrodniarzy nikt nie rozliczył podobnie jak tych z Katynia i ze Stonawy. Tak mnie ciekawi, gdzie są ci opluwacze KK z ox? O tym, iż popi Ukraińcom święcili narzędzia zbrodni to milczycie? Rozumiem, co innego gdyby tak robił KK. Gdzie wtedy była nasza słynna dywizja wołyńska, gdzie był nasz rząd na emigracji i jego delegatura w kraju? Obywateli mieli w nosie, dla nich ważniejszy był anglo- amerykański sojusznik niż naród. Obecnie PiS czyni te same błędy i traci społeczne poparcie. Jakim trzeba być ślepym żeby tego nie zauważyć. Co obecny i poprzedni rząd, PO i PiS poczyniły w sprawie Wołynia? Co powiedział Mieszkowski, najważniejsze jest mieć dobre relacje z Ukrainą? Kto kogo teraz sponsoruje. My Ukrainę czy Ukraina nas. Jeszcze może to Polska ma się tłumaczyć za to ludobójstwo. Poczekajmy jak emigracja ukraińska zacznie się organizować w bojówki, już teraz PiS tym z Ukrainy rozważa dawać polskie obywatelstwo. Może PiS liczy na ich głosy? Kim jest ta emigracja? Często są to potomkowie tych co zabijali naszych rodaków.
2018-04-11 19:16:23
bronek91: PS nacjonalizm ukraiński bardzo się różni od naszego. My stawiamy na Mickiewicza, Słowackiego, na Rzeczpospolitą dwojga a nawet trojga narodów, na tolerancję różnorodność. Nacjonalizm w Polsce to wspólnota wartości, bez względu na pochodzenie.<br /><br />Na czym polega nacjonalizm ukraiński, proponuję poczytać Hajdamaków Szewczenki. Nic dodać, nic ująć. Lachów i wszelkich innych likwidować bo to nie mołojce! Baba laszka - rżnij, boś nie mołojec i my cię bydymy zezać.
2018-04-11 19:22:26
bronek91: I pragnę dodać iż ostatnimi czasy, o pamięć pomordowanych na Wołyniu nie upomnieli się nasi politycy ale Prezydent Republiki Czeskiej, Milosz Zeman. Wielki szacun dla tego człowieka. Niech Ukraina potępi oficjalnie tę zbrodnię, kiedy to nastąpi? Na Wołyniu Ukraińcy nie mordowali tylko Polaków, Czechów również.
2018-04-12 06:54:23
krzysztof.mm: Całą tę hucpę bolszewickiej pisizny z fałszowaniem historii, judzeniem i szczuciem Polaków na siebie nawzajem a także przeciw innym nacjom można by nazwać działaniem na rzecz Rosji - mało tego, to JEST klasyczny przykład działania na korzyść Putina i Rosji. <br /><br />IPN jest od lat wykorzystywany, głównie przez prawicowych oszołomów, do stricte partyjnych celów walki politycznej, jednak od dwóch lat stał się wręcz narzędziem prorosyjskiej agentury w Polsce. <br /><br />Obrzydliwe.<br />Niestety te dęte koguciki z IPN swoją krecią, antypolską robotę wykonują za nasze pieniądze. <br />Choć kto wie, może nie tylko za nasze.<br /><br />\&quot;jeb.. was pies!\&quot; - tak słowami urzędasa z gdańskiego IPN rzuconymi pod adresem mieszkańców miasteczka Czarne na Pomorzu można ostatecznie skomentować ten temat<br />https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/urzednik-ipn-piotr-szubarczyk-wulgarnie-obrazil-mieszkancow-czarnego/p9b1bcz
2018-04-12 10:19:41
stefanbbn: prelekcje -ludobojstwo na Wolyniu,Katyn,sa o tyle wazne dla nas bo to czesc niedawnej historii,ktora przeszlo 40 lat byla przemilczana.Dla milionow rodakow sa to historie rodzinne,bo ludobojstwo wydarzylo sie we wlasnej rodzinie.Z tych katow,mordercow wprawdzie malo kto jeszcze zyje-ale najtragiczniejsze jest to ze prawie nikt nie zostal za te zbrodnie postawiony przed sad.Calkowicie zawiodla Rosja i Ukraina.Panstwa te z dzikim uporem zaprzeczaja ludobojstwu,za wszelka cene pracuja na czas bo wiedza ze dla nastepnych pokolen bedzie to ludobojtwo coraz mniej wazne.Ewentualne przebaczenie musi byc poprzedzone odkryciem wszystkich faktow,przyznaniem sie do winy i prosba o przebaczenie.Niestety od tego jestesmy oddaleni i nie widze checi do zmiany tego stanu.Wszystkie rzady polskie zawiodly totalnie.Rzad Polski sklocony ze soba i spoleczenstwem nie chce lub nie jest w stanie wyjasnienic tych zbrodni w rozmowach z Ukraina czy Rosja.Malo tego, Polska nie korzysta z sadow europejskich i innych instytucji Unii Europejskiej,nie szuka poparcia u innych Narodow.PIS tak sceptyczny wobec Unii osamotnil Polske w rodzinie Europejskiej.Rzad Polski nie jest w stanie dowodow w katastrofie Smolenskiej ,szczatkow Tu-154,zabezpieczyc na terenie Polski.To jest SKANDAL i daje material do niezliczonych teorii .Przypominam katastrofe Boenigga 777 nad Ukraina w 2014 roku.Wszystkie dowody szczatki zostaly zabezpieczone i sa w Holandii,Holandia naciskala poprzez Unie Europejska i to skutecznie.Ja i przypuszczam ze miliony Polakow oczekuje na pojednanie i wspolprace.Rzad Polski powinien zabtrac sie w koncu do konstruktywnej pracy.
2018-04-12 13:22:13
jasper: Jaka partia tacy bohaterowie, taki IPN, taka Polska.
2018-04-12 18:15:10
krzysztof.mm: ta partia, jej arogancja, chciwość, bezczelny cynizm, obłuda i zakłamanie - to także owoc nie tylko tysiąca lat brutalnej i przymusowej \&quot;ewangelizacji\&quot;, ale także ukochane dziecko kościoła katolickiego, owoc dziejącego się już na naszych oczach flirtu jego hierarchów z Pychą i Głupotą
2018-04-12 19:48:41
bronek91: krzysztof.mm<br /><br />Co KK ma wspólnego z wydarzeniami na Wołyniu???? <br />Kto przymuszał Mieszka do przyjmowania chrześcijaństwa???
2018-04-12 20:15:24
bronek91: O ile został poruszony także wątek zbrodni katyńskiej, warto pamiętać, iż oprawcy, którzy dokonywali mordów nie byli funkcjonariuszami Rosji tylko ZSRR. RFSRR była częścią składową ZSRR tak samo jak USRR i pozostałych 11 czy 14 podmiotów. Rosja jest sukcesorem ZSRR co nie zmienia faktu, iż w służbach ZSRR pracowały osoby innych narodowości. Liczną grupę wśród zbrodniarzy katyńskich stanowili Gruzini. Po drugie, funkcjonariusze ci musieli odznaczać się poprawnością polityczną, która z samej swej natury wszelki nacjonalizm potępiała. Natomiast wpisy w dokumentach, poświadczające narodowość miały raczej wymiar administracyjny. Zatem w przypadku zbrodni katyńskiej, problematyka odpowiedzialności jest bardzo rozłożona i skomplikowana. Jednak w żaden sposób nie usprawiedliwia to okrucieństwa i barbarzyństwa sprawców. <br /><br />W przypadku zdarzeń na Wołyniu, winni są nacjonaliści ukraińscy i żadne inne narodowości nie były w to zamieszane, chyba tylko i wyłącznie jako ofiary. O ile Katyń był nakazany z centrali, zdarzenia na Wołyniu miały cechy ruchu oddolnego. Powinniśmy wszelkimi sposobami wyjaśnić motywy i przyczyny, jakimi kierowali się Ukraińcy i w ramach pojednania wpłynąć na współczesny rząd Ukrainy, aby całkowicie i powszechnie potępił tę zbrodnię. Obecnie działania rządu na Ukrainie raczej do tego nie prowadzą, natomiast finansowanie Kijowa przez Warszawę wobec braku potępiania przez Ukrainę Wołynia. Takie zachowanie naszego rządu w Warszawie zarówno tego z PiS jak i z PO, zakrawa na kpinę i brak szacunku wobec pamięci ofiar, którzy byli lojalnymi obywatelami Polski. Z nacjonalizmu na Ukrainie w obecnej formie, z jego konsekwencji zdają sobie sprawę zarówno Rosjanie jak i Węgrzy a także Rumuni i Mołdawianie. Jakoś politycy POPiSu z Warszawy nie słyszą żądań ukraińskich nacjonalistów w sprawie aneksji przez Ukrainę sporej części dwóch polskich województw na wschodzie, Kubania i Kurska od Rosji, pacyfikacji mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu.... Sprawa Donbasu pokazała, iż ich zapowiedzi to nie żarty....
2018-04-12 20:19:06
bronek91: Warto jeszcze wspomnieć, iż całość złożoności sprawy Wołynia komplikuje jeszcze fakt, iż de facto zajęcie tego obszaru przez Armię Czerwoną dopiero definitywnie zakończyło bezprawie czynione przez ukraińskich nacjonalistów na tym terenie....
2018-04-13 09:15:15
stefanbbn: bronek,ja nie widze komplikacji w ocenie ludobojstwa na Wolyniu ze wzgledu na role Armii Czerwonej.Banderowcy, UPA, Nacjonalisci Ukrainscy -cel byl niepodlegla Ukraina,celem Armii Czerwonej-Ukraina w ZSSR-oczywiscie po wygraniu z Rzesza Niemiecka.Konflikt pomiedzy tymi obozami byl zaprogramowany-Armia Czerwona wkraczala- Nacjonalisci Ukrainscy chowali sie w Karpatach-tym samym konczylo sie Ludobojtwo na NIE Ukraincach.Bylby rok 1940-Armia Czerwona mordowala by Polakow dalej.Natomiast w roku 1944-Stalin mial juz plany o wypedzeniu ludnosci Polskiej za Bug.Nie widzial wiec potrzeby dalszego mordowania.Banderowcy ,UPA, Nacjonalisci Ukrainscy byli zwalczani przez Armie Czerwona nie dlatego ze wczesniej mordowali Polakow,ale tez Czechow, Slowakow, Wegrow tylko ze wzgledu na ich cel Niepodleglosc Ukrainy.Bronku dlatego nie zgadzam sie z Twoim zdaniem piszesz:po wkroczeniu Armii Czerwonej definitywnie zakonczylo sie beprawie czynione ....Widzialem film na youtube w ktorym mlodzi Ukraincy zwracajac sie do Polakow mowia:Przebaczamy i prosimy o przebaczenie.Z druga czescia wypowiedzi sie zgadzam-ale za co Ukraincy nam PRZEBACZAJA ?Dzisiejsze pokolenie Ukraincow nie jest winne Ludobojstwu-ale ma dluga droge przed soba zeby zbrodnie nazwac po imieniu,przyznac sie i wreszcie potepic to co zrobili ich dziadkowie.Niestety wszysto robi sie zeby ludobojstwo zatuszowac,pomniejszyc,zapomniec....
2018-04-13 11:17:46
krzysztof.mm: aż miło patrzeć, jak ten od tysiąca lat ewangelizowany i posłuszny Bogu i Kościołowi ludek pielęgnuje i hoduje w sobie nienawiść i głupotę - no jasne, że nie wszystkie baranki, ale ten o kogo chodzi się na pewno domyśli
2018-04-13 19:36:08
mstudnicki: Do krzysztof.mm:<br />1. Skąd w tobie tyle jadu i nienawiści? Na tym forum ścierają się różne poglądy, ale twoja postawa to klasyczny przykład mieszanki chamstwa, nietolerancji, nienawiści. Wpisy takich osób, jak ty obniżają poziom merytoryczny forów internetowych i pogłębiają podziały w społeczeństwie. Jeśli naprawdę nie potrafisz się powstrzymać od plucia na wszystkich, którzy myślą inaczej, niż ty (bo robisz to za każdym razem, kiedy dotykasz klawiatury), to skorzystaj z demokratycznego prawa niezabierania głosu. Może nie wiesz, ale tobie ono też przysługuje.<br />2. Czy negujesz istnienie ludobójstwa na Wołyniu, czy też nie, ale uważasz, że Polacy nie mają prawa poznawać szczegółów?<br />3. Co do tego ma ten, czy inny rząd, skoro jest pełny wgląd do materiałów IPN, które to opierają się na zachowanych relacjach świadków i na niczym innym więcej. Każdy dokument można sprawdzić.<br />4. Amerykańskie badania socjologiczne donoszą, iż wystarczy na 30 dni odstawić media i człowiek zaczyna obserwować prawdziwą rzeczywistość, a nie tą medialną. Wtedy to również włącza się samodzielne myślenie, gdyż media \&quot;opiniotwórcze\&quot; dbają o to, aby człowiek nie zaprzątał sobie umysłu własnym zdaniem, przy jednoczesnym wrażeniu, że podawana przez nich interpretacja wydarzeń, jest jego własną (co jest jednym z końcowych celów propagandy). Efekt samodzielnego myślenia nasila się po każdym następnym miesiącu odstawienia mediów. <br />
2018-04-13 21:16:01
krzysztof.mm: każdy kto czyta moje posty to punkt dla mnie - nawet kiedy jest to załgany pisior, zaczadzony moher czy studnicki - ba, to wyjątkowo cenne trafienia...<br />
2018-04-13 21:35:05
bronek91: Szanowny bracie stefanbbn,<br />W pełni szanuję Twoje zdanie. Powinniśmy jednak pamiętać, mądrość ludowa mówi, czym skorupka nasiąkła w młodości, tym trąci na starość. W oparciu o co jest wychowywana ukraińska młodzież? W oparciu o teksty Mickiewicza czy raczej Tarasa Szewczenkę i jego "Hajdamaków"? Elementarz "Bandera i Ja" raczej nie został napisany dla polskich dzieci, choć za nasze pieniądze. Powinniśmy mieć to na uwadze. Ukraiński system edukacji utrwala w świadomości Ukraińców kod kulturowy, w którym to Polacy zwani Lachami są głównymi wrogami Ukrainy już od czasu Chmielnickiego.... Jakie utrwalony kod kulturowy ma przeniesienie na nasze późniejsze zachowania, poczytaj Zygmunt Bauman "Socjologia". Nic dodać nic ująć. To jest właśnie groźne, gdyż nienawiść, jaka towarzyszyła dokonującym mordów Ukraińców, w każdej chwili, przy dogodnej sytuacji, problem z mordami może się powtórzyć a chyba najważniejsze dla nas, jako Polaków jest zapobieżenie powtórce.... Kulturowe zakotwiczenie istnieje wciąż..... Niestety..... <br /><br />Jako to może być dogodna sytuacja??? Rząd POPiS poprzez zbyt wolną poprawę stopy życiowej i pułapkę średniego dochodu powoduje odpływ sporej części naszych rodaków do pracy za granicą. Plan Morawieckiego założył, iż nadal nie będziemy w sposób znaczny podnosić stopy życiowej i nadal będziemy konkurować tańszą siłą roboczą. Wobec czego Ukraina, naturalne zaplecze demograficzne Rosji i Polski, poprzez swoich obywateli zapełniło nasz rynek pracy. Wobec czego zyskaliśmy tanią siłę roboczą bez konieczności podnoszenia stopy życiowej i w pierwszej kolejności płac.... Ukraińcy raczej podejmują się prac mniej dochodowych. Teraz potencjalną frustrację klasową nałóż sobie na zakotwiczenie kulturowe, gdzie Lach jest odwiecznym wrogiem i wyzyskiwaczem..... Rozumiesz czym to grozi???? Właśnie rządy PO-PiSu tworzą na powrót realia II RP i czynią z Polski beczkę prochu, tym bardziej iż nacjonaliści ukraińscy mają roszczenia terytorialne wobec Polski.... <br /><br />Teraz krótka powtórka historii....<br />1) Uważana za pierwszą w historii wojnę graniczną po odzyskaniu niepodległości Polska rozegrała z ............ Ukrainą a ściślej z Zachodnioukraińską Republiką Ludową. Oczywiście niektórzy twierdzą iż z Czechosłowacją ale pomińmy te dywagacje. Powód???? Konsekwencja polityki Austrii która napuszczała na siebie dwie narodowości. Oczywiście, jak dwie strony sięgnęły po rozum, to potrafiły w 1920 wspólnie ruszyć na Kijów, tylko szkoda, iż Polska zdradziła Petlurę..... <br />2) Koniec XIX początek XX wieku Śląsk Cieszyński, rozwijający się przemysł i napływ pracowników z Galicji. Dlaczego Ukraińcy w znacznej większości się bohemizowali a nie polonizowali??? Zdajesz sobie sprawę iż tym sposobem została naruszona struktura narodowościowa Śląska Cieszyńskiego a o dalszych konsekwencjach tego stanu rzeczy zdajesz sobie sprawę. Nie było to powodowane niechęcią do Lachów???? <br />3) Właśnie Wołyń.... Dlaczego to dopiero obecność Armii Czerwonej zakończyła de facto rozlew krwi???? Dlaczego Niemcy przymykali oko a wręcz uzbrajali jedną ze stron???? Coś podobnego czynili na Wileńszczyźnie. Przy okazji, okupacja radziecka a raczej tereny po II RP podległe USRR. Pamiętniki Karoliny Lanckorońskiej. Co ona opisuje??? Czym różniło się zachowanie Ukraińców a pozostałych przedstawicieli narodów ZSRR wobec podbitych Polaków???? Ukraińcy byli bardziej represyjni wobec Polaków niż np. Rosjanie.<br /><br />Z czego poszczególne zachowania wynikały???? Znajdź element wspólny, poddaj analizie i wyciągnij wnioski. Nacjonalizm Ukraiński w obecnej formie jest wykorzystywany jako straszak na Polaków przez państwa ościenne, zwłaszcza Niemców. Nie ma przebaczenia bez oficjalnej krytyki nacjonalizmu ukraińskiego przez rząd ukraiński. Inaczej kod kulturowy będzie powielany w kolejnych pokoleniach, co jest czynione obecnie i w każdej stosownej chwili ten nacjonalizm, szkodliwy dla nas, może się odrodzić. Szanowny bracie stefanbbn,, nigdy człowiek nie jest problemem, ale idee które wyznaje lub podświadomie są w nim zakotwiczone. <br /><br />"Nacjonalisci Ukrainscy -cel byl niepodlegla Ukraina,celem Armii Czerwonej-Ukraina w ZSSR-oczywiscie po wygraniu z Rzesza Niemiecka."- cytat <br /><br />Cel Armii Czerwonej a ściślej ZSRR w przypadku ludobójstwa na Wołyniu, w kontekście tematyki wątku jest nieistotny. Dla nas ważny jest efekt obecności Armii Czerwonej a tym było zaprzestanie mordów. Tak przy okazji, Akcja Wisła realizowana wspólnie przez siły Polski i ZSRR dopiero usunęły terrorystyczny przyczółek z którym II RP nie potrafiła dać sobie rady. Wniosek jest taki, iż ZSRR w zwalczaniu banderyzmu było naszym sojusznikiem. O Armii Czerwonej wspomnianej ze względu na nieprzychylną opinią, jaką sobie wyrobiła "wyzwalając" tereny Polskie. Właśnie w kontekście Wołynia rola Armii Czerwonej kłóci się z naszym powszechnym postrzeganiem tej armii, dlatego użyłem terminu, iż "komplikuje". Natomiast co do pozycji Ukraińskiej SRR, muszę Cię zdziwić. USRR posiadało podmiotowość prawnomiędzynarodową zatem USRR należy raczej postrzegać jako coś w rodzaju brytyjskiego dominium..... In plus, USRR w ramach ZSRR posiadało taką samą pozycję jak RFSRR czy BSRR. Powiem Ci więcej, komuniści, aby ograniczyć rolę RFSRR w ramach ZSRR przydzielili USRR tereny historycznie przynależne do Rosji przez co w 2014 roku wynikły komplikacje..... In plus, ZSRR na terenach USRR wspierała także zabiegi ukrainizacji. Rozumiesz to??? ZSRR ukrainizował USRR. Chcesz wiedzieć więcej, poczytaj pracę Chojnowskiego "Ukraina". Zatem jak widzisz, Ukraina w ramach ZSRR cieszyła się swobodą narodową.... Posiadała nawet osobowość prawnomiędzynarodową.... <br />"Nacjonalisci Ukrainscy chowali sie w Karpatach"- cytat <br />Raczej próbowali się zaaklimatyzować w miastach niż w górach... Banderę dopadli w Monachium a nie w Karpatach.... In plus, działania na Wołyniu były ruchem oddolnym, wystarczyłoby teoretycznie aby Armia Czerwona wycofałaby się, mordy pewnie powróciłyby..... <br /><br />" Bylby rok 1940-Armia Czerwona mordowala by Polakow dalej.Natomiast w roku 1944-Stalin mial juz plany o wypedzeniu ludnosci Polskiej za Bug.Nie widzial wiec potrzeby dalszego"- cytat <br /><br />Armia Czerwona czy raczej NKWD zadowalała się mordowanie elity.... Proletariusze i chłopi potrzebni byli do łagrów i na kolonizację np. Kazachstanu. Stalin niechętnie wypuszczał ludzi z ZSRR.... Co do granicy na Bugu, to nie tyle interes ZSRR co nawet Wielkiej Brytanii. Chodzi o przesmyk bałtycko- czarnomorski ale to raczej dyskusja na inny czas. <br /><br />" Banderowcy ,UPA, Nacjonalisci Ukrainscy byli zwalczani przez Armie Czerwona nie dlatego ze wczesniej mordowali Polakow,ale tez Czechow, Slowakow, Wegrow tylko ze wzgledu na ich cel Niepodleglosc Ukrainy"- cytat <br />Szanowny bracie stefanbbn, to jest oczywiste. Nie wiem gdzie zawarłem tezę inną niż przedstawiasz..... Jednak musisz przyznać, iż niepodległości nie powinno się zdobywać w oparciu o czystkę etniczną innych narodowości.... <br /><br />" dlatego nie zgadzam sie z Twoim zdaniem piszesz:po wkroczeniu Armii Czerwonej definitywnie zakonczylo sie beprawie czynione ."- cytat <br />Tego zdania drogi Szanowny bracie stefanbbn nie rozumiem. Czyżbyś zamiast racjonalnością kierował się tylko emocjami? Twierdzisz, iż wkroczenie Armii Czerwonej na Wołyń nie przerwało spirali przemocy???? A może usprawiedliwiasz ludobójstwo czynione na naszych rodakach przez ukraińskich nacjonalistów???? Bo chcieli się wybić na niepodległość???? <br /><br />".Widzialem film na youtube w ktorym mlodzi Ukraincy zwracajac sie do Polakow mowia:Przebaczamy i prosimy o przebaczenie."- cytat <br /><br />To bardzo dobry gest, ale czy rząd Ukrainy, wspierany przez Polskę autoryzowałby to wystąpienie? Dlaczego tego nie czyni???? Czy Ci ludzie mieli akredytację swojego rządu??? Inaczej ich zdanie, choć szlachetne, jest niewiążące.... Niestety.... In plus, mądrość ludowa mówi "Młodzież dorośleje".... <br /><br />"Dzisiejsze pokolenie Ukraincow nie jest winne Ludobojstwu-ale ma dluga droge przed soba zeby zbrodnie nazwac po imieniu,przyznac sie i wreszcie potepic to co zrobili ich dziadkowie."- cytat <br />Nikt współczesnych Ukraińców nie oskarża o udział w ludobójstwie, niestety czynniki, które skłoniły Ukraińców do nienawiści, wciąż funkcjonują i nie zostały potępione. Wciąż nie wyciągnęliśmy wniosków z historii, a jak mówi przysłowie, historia kołem się toczy i jest nauczycielką życia. Wybaczenie nie zawiera się tylko w słowie przepraszam, ale również w zadośćuczynieniu bliźniemu, inaczej w kompensacji. Bez tego nie ma pojednania a bez tego narody ościenne, np. Niemcy nadal będą szczuć nas wzajemnie na siebie. Nasze Polsko- Ukraińskie pojednanie nie jest w interesie Niemiec.
2018-04-13 21:50:34
bronek91: krzysztof.mm<br />Słowa jak mniemam, twojego idola, ojca chrzestnego janusowego, dwuoblicowego reżymu władającego nami nieustannie po 2005 roku Aaron Szechter powiedział w słowa, które mogą stanowić podsumowanie tej dyskusji. <br /><br />\&quot;Polacy to stado tepych baranów\&quot; <br /><br />Jak widać w pełni zgadzasz się ze swoim guru. <br /><br />Co krzysztof.mm ???<br /><br />Zainstalować banksterski system, sprowadzić Ukraińców by szczuć ich na Polaków, to nie czasem plan twojego środowiska???? A wszystko w imię rzekomej nowoczesności i postępu:D:D:D:D
2018-04-13 22:06:55
bronek91: Oto na czym wychowuje się ukraińska młodzież, na czym wychowywali się banderowcy i nacjonaliści ukraińscy. Jestem ciekaw czy czasem redakcja ox nie ocenzuruje;) To fragmenty, proponuję się zapoznać z całością. Oczywiście również podlane nutą nie tyle antypolonizmu co czystym antysemityzmem.... <br /><br />\&quot;Rozbiegły się kupy zbrojne<br /><br />Po Polsce, Wołyniu,<br /><br />Po Multanach i po Litwie<br /><br />I po Ukrainie.<br />(...) <br />A tymczasem Hajdamacy<br /><br />Noże poświęcili<br /><br />Ach, to Hajdamacy! Na gwałt Ukrainy <br /><br />Orły naleciały: one to rozniosą<br /><br /><br />Lachom, Żydom kary;<br /><br />Oni ? Hajdamacy ?<br /><br />Za krew i pożary<br /><br />Piekłem im odpłacą.<br />(...) <br />"Niechaj wróg zaginie!<br /><br />Bierzcie noże! Poświęcili!"<br /><br />Jęk dzwonów rozdziera,<br /><br />W gaju ryczy: "poświęcili!"<br /><br />Aż serce zamiera.<br /><br />Poświęcili, poświęcili,<br /><br />Ginie szlachta, ginie,<br /><br />Rozerwali, zabłyszczeli<br /><br />Po wszej Ukrainie.<br /><br />(...) <br /><br />Dajcie noża, siłę dajcie,<br /><br />Męki Lachom, męki!<br /><br />Męki straszne, niewymowne,<br /><br /><br />By aż piekło drgnęło!"<br /><br />? "Dobrze, synu, noże będą.<br /><br />Dziś na święte dzieło<br /><br />Pójdziesz z nami do Łysianki,<br /><br />Tam to pohulacie!"<br /><br />(...) <br /><br /> "A widziałeś Lachów dzisiaj?"<br /><br />? "Nigdzie ni jednego..<br /><br />Ale wczoraj dość ich było;<br /><br />Wianków nie święcili;<br /><br />Przeszkodzili potępieńcy.<br /><br /><br />Za tośmy ich bili,<br /><br />Ja i ojciec nożem świętym, ?<br /><br />A matka nie zduża<br /><br />(...) <br />Hulają, szaleni.<br /><br />Kędy przejdą ? ziemia płonie<br /><br />I krwią się rumieni.<br /><br />Przybrał Maksym sobie syna <br /><br />Zna go Ukraina<br /><br />Choć Jarema nie rodzony,<br /><br />Lecz szczera dziecina.<br /><br />Maksym rżnie ? a co Jarema,<br /><br />Nie rżnie, a katuje,<br /><br />Z nożem w ręku, na pożarach,<br /><br />Czuwa i nocuje.<br /><br />Nie opuszcza, nie żałuje<br /><br />Nigdzie ni jednego:<br /><br />(...)<br /><br />Machnął nożem<br /><br />I dziatki nie żyją.<br /><br />Popadały krwią oblane:<br /><br />"Ojcze!" bełkotnęły,<br /><br />"Ojcze, ojcze... my nie Lachy!<br /><br />"My..." i zamilczały.<br /><br />? "Trza pochować?"<br /><br />? " Nie potrzeba!<br /><br />Oni odszczepieńcy.<br /><br /><br /><br />
2018-04-13 22:08:17
bronek91: mstudnicki<br /><br />Dziękuję za słowa rozsądku, ten typ krzysztof.mm tak ma....
2018-04-14 07:17:27
krzysztof.mm: Oto na czym wychowuje się polska młodzież, na czym wychowywali się endecy i nacjonaliści polscy. <br />To fragmenty, proponuję się zapoznać z całością. <br />W szczególności przemądrzałej smarkaterii wiślickiej proponuję, co faktycznie raczej do wyrębu a nie do klawiatury ma kwalifikacje.<br /><br />To jest nasz polski problem, a straszenie uchodźcami czy banderowcami to załgane próby odwracania uwagi od niego.<br /><br />\&quot;Ołtarzyk\&quot; Hitlera, mundury i marsze. Dziennikarze \&quot;Superwizjera\&quot;, nie ujawniając swojej tożsamości, kontaktowali się między innymi z członkami Dumy i Nowoczesności. <br />W maju 2017 roku Mateusz S., zaprosił ich na imprezę - obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera. Zaproszenie podpisane było przez Polskich Narodowych Socjalistów z Wodzisławia Śląskiego. <br />Impreza odbyła się na wzgórzu, w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego.<br />Już z daleka było widać rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami, a z głośników płynęły nazistowskie marsze wojskowe. <br />Na miejscu powstało coś na wzór \&quot;ołtarzyka\&quot; ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną. <br />W centralnym miejscu zawisła wielka drewniana swastyka nasączona podpałką do grilla. Po zmroku została podpalona, robiono sobie przy niej zdjęcia, palone były również race. <br />Niektórzy uczestnicy spotkania przebrali się w mundury Wehrmachtu, Mateusz S. - w mundur oficera SS. <br />Wychwalali rzekome osiągnięcia Hitlera, nie wspominając, że jest on odpowiedzialny za rozpętanie najstraszniejszej wojny w dziejach i śmierć milionów ludzi. <br />Na koniec wznoszone były toasty \&quot;za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę\&quot;. <br />Częstowano się tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.\&quot;
2018-04-14 07:26:47
krzysztof.mm: \&quot;wyjątkowa swołocz, tchórzliwe kanalie, jebał was pies!\&quot; - tak Piotr Szubarczyk z Biura Edukacji IPN w Gdańsku, fanatyczny urzędas bolszewickiej pisizny, odpowiada tym, którzy chcą poznać i głosić prawdę o naszej historii.<br /><br />\&quot;Ostatni świadkowie zbrodni w Zaleszanach opowiadają o akcji dowodzonej przez Romualda Rajsa, ps. \&quot;Bury\&quot;.<br />\'Przeżegnam się i mam to wszystko w oczach, jak się paliłam\' - opowiada Klaudia Kałużyńska z Zaleszan na Podlasiu, wioski, w której mieszka wielu prawosławnych. <br />W 1946 r. miała siedem lat. <br />Dziś przeklina swoją dobrą pamięć. <br />29 stycznia do jej wioski wjechał oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzony przez Romualda Rajsa \&quot;Burego\&quot;. Mieszkańców wioski zamknięto w jednym z domów, który podpalono. <br />Partyzanci strzelali do uciekających. <br />Zginęło 16 osób....\&quot;<br /><br />
2018-04-14 07:27:40
krzysztof.mm: https://pikio.pl/pracownik-ipn-wpadl-w-szal/
2018-04-14 07:36:44
krzysztof.mm: nie kto inny jak bankster Morawiecki składał niedawno kwiaty przy grobach żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, która pod koniec II wojny światowej współpracowała z hitlerowskimi Niemcami - \&quot;wyjątkowa swołocz, tchórzliwe kanalie, jebał was pies!\&quot;
2018-04-14 08:46:28
bronek91: Krzysztof.mm <br />W prowokacji gliwickiej brali udział Polacy czy przebierańcy?<br /><br />A nawet jeśli to co przedstawiasz to prawda, nie mylmy potępianego marginesu z celową odgórną polityką. Tak a propos, prawdziwi naziole nie bawiliby się batonikami prince polo. Gdybyś znał historię regionu, wiedziałbyś, iż fabryka z price polo została założona przez Pana Pipesa a ten zdaje się, niebyłby koszerny dla nazioli.
2018-04-14 08:58:51
bronek91: Bronek już downo godoł, że PiS i PO mogą podać sobie grabe. Jak mówi mądrość ludowa, ręka rękę myje, ino żeby im wody nie brakło. Naprawdę, wyzwolenie obozu w Terezinie i przejściena stronę USA, które uznało nawet stopnie wojskowe tych niby bandytów z pewnością dla Ciebie krzysztof.mm to dowód na kolaborację z wrogiem. Jestem ciekaw w jakich mundurkach wtedy hasali twoi przodkowie, skoro dziś masz takie a nie inne zdanie. Co natomiast do wyrębu. Bronek kwalifikacje ma i w odniesieniu do krzysztof.mm udowodnił to niejednokrotnie. Pora zająć się teraz wyrębem na Kapli, ten teren jest strasznie zaniedbany.
2018-04-14 22:12:41
stefanbbn: Bronku,myslalem o zbrodniach Armii Czerwonej na zonierzach AK ,na isntytucjach rzadu londynskiego,na zwyklych gospodarzach ktorych uznano za tzw.kulakow.Ukraina o ktorej piszesz formalnie masz racje-o ile wiem byla czlonkiem ONZ ale wszyscy wiemy ze to fikcja.Przyjazn, pojednanie, wspolpraca Polski z Ukraina to sprawa Polski i Ukrainy-nie obwiniajmy jak zawsze Niemiec.To troche juz obsesja-obwiniamy Niemcy za wszyskie kleski i kataklizmy.Dopatrzamy sie wszedze przyczyn niepowodzenia,wierzymy w spiski Niemcow na nasza niekorzysc itd itd...A moze sami robimy bledy????
2018-04-15 05:28:35
bronek91: Szanowny Bracie stefanbbn,<br /><br />Skąd mogę wiedzieć, co sobie myślisz?Poruszam się tym tylko w kwestii ludobójstwa na Wołyniu a tam Niemcy uzbrajali jedną ze stron w odpowiednim celu, realizacji którego nie przeszkadzali, ponieważ był zgodny z ich interesami.<br /><br />Jeżeli chodzi o postawę rządu w Londynie, na jakim terenie się znajdował i kto go finansował, stąd masz odpowiedź w jakim interesie działał. Dlatego nasza wschodnia granica przebiega wedle projektu jeszcze z 1920 roku.... Musisz pamiętać, iż wówczas Wielka Brytania była sojusznikiem ZSRR a ZSRR sojusznikiem Polski już nie był.... Stąd zauważ, z czyjej inspiracji został wydany rozkaz do rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, pomijam kwestię nastrojów społecznych. Kto natomiast skorzystał na hekatombie Powstania Warszawskiego i ujawnieniu struktur AK???? <br /><br />Zatem twierdzisz iż przedstawiciel Ukrainy w ONZ był fikcyjny???? Oczywiście, tak samo jak przedstawiciel Kanady. <br /><br />Przypomnienie, iż to Niemcy jednej ze stron przekazywali broń w odpowiednim celu, któremu się nie przeciwstawiali to stwierdzenie faktu czy obwinianie???? Atak Niemiecki na Polskę w 1939 roku to też obwinianie, czy stwierdzenia faktu iż nas zaatakowali. Dlaczego spłycasz temat???? Przypominam, iż pomniejszenia roli tak ważnego czynnika, to manipulacja, tym bardziej iż to Niemcy w okresie ludobójstwa panowali na Wołyniu i ten obszar był pod ich kontrolą. Per analogiam, wyobraź sobie, co działałoby się, gdyby np. Ukraińcy mordowali Żydów na obszarze kontrolowanym przez Polskę (II RP) np. w 1933 na terenie Lwowa. Jak myślisz, kto byłby głównym winnym, Polska czy obywatele polscy ukraińskiej narodowości??? <br /><br />Mówisz, iż obwiniamy Niemcy za różnego rodzaju klęski i kataklizmu.... <br />Przypomnij sobie historię, <br />1) Inicjatorzy rozbiorów I Rzeczypospolitej Obojga Narodów<br />2) od 1870 roku prowadzili regularną i centralnie sterowaną akcję germanizacyjną na ziemiach polskich.<br />3) Główni szkalownicy II RP na arenie międzynarodowej, rzekomo pod pozorem prześladowania mniejszości narodowych.<br />4) Tłumiciele Powstania Wielkopolskiego i Powstań Śląskich, co dzięki interwencji Francji im się nie udało.<br />5) Grabieżcy i niszczyciele polskich dóbr narodowych okresu II światowej.<br /><br />Tak mogę wymieniać znacznie, znacznie i znacznie więcej i to nie jest obwinianie tylko stwierdzania faktów jak Niemcy potrafią pięknie działać w imię własnego interesu narodowego. A jak mówimy o błędach, może przypomnisz czym Niemcy uzasadniali rozbiory Polski???? <br /><br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją