Światowy Tydzień Jaskry
Jaskra to przewlekłe, postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego, charakteryzujące się stopniowym pogarszaniem widzenia. Nieleczona prowadzi, zwykle bezobjawowo, do całkowitej destrukcji nerwu wzrokowego i nieodwracalnej utraty widzenia.
Problem jaskry w Polsce może dotyczyć nawet 1 mln OSÓB, przy czym tylko połowa została zdiagnozowana. W 90 proc. przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości i zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć, a tylko wczesna diagnoza jaskry może pomóc ocalić wzrok. Głównym celem leczenia jaskry jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Dlatego tak ważne są regularne badania. Każda osoba powinna przynajmniej raz w roku przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 6 miesięcy. Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania na jaskrę zalicza się między innymi: wiek powyżej 40. roku życia, choroby kardiologiczne,cukrzyca, obecność jaskry w rodzinie, zaburzenia krążenia obwodowego, życie w ciągłym stresie i bóle głowy. Niezależnie od głównych czynników profilaktyczne badanie w kierunku jaskry zalecane jest każdej osobie, która od roku nie była u okulisty.
Schorzenia narządu wzroku stały się już chorobą cywilizacyjną. Praca przy komputerze, częste korzystanie z tabletów, smartfonów, zbyt długie przebywanie w sztucznym oświetleniu powodują, że nasz wzrok szybko się pogarsza. Często nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. Problem chorób oczu, który wcześniej dotyczył głównie osób starszych, coraz częściej dotyka młodszych pacjentów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.
Zachęcamy, nie tylko w tym okresie ale przez cały rok do wizyty okulistycznej i poddania się badaniu kontrolnemu wzroku w tym ciśnienia wewnątrzgałkowego. Badanie takie nie boli, a naprawdę świat widziany w kolorach jest ładniejszy i bezpieczniejszy.
AK, gov.pl
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.