Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Strażacy udzielają pierwszej pomocy, bo wolnych karetek wciąż nie ma

Izolowane zdarzenia medyczne – pod tym terminem kryje się pierwsza pomoc udzielana przez strażaków, w momencie, gdy przyjazd karetki bardzo się opóźnia. Niestety, strażacy mają ograniczone możliwości działania w zakresie pierwszej pomocy, a tego typu wyjazdów odnotowują sporo.

W związku z transportem pacjentów covidowych (karetki jeżdżą między szpitalami, czasem pokonując nawet kilkaset kilometrów) czas oczekiwania na zespół ratownictwa medycznego to czasem nawet kilka godzin. W sytuacjach kiedy jest wymagana natychmiastowa pomoc, do zdarzenia dysponowani są strażacy – od 1 stycznia do 12 kwietnia strażacy do udzielenia pierwszej pomocy dysponowali byli 35 razy – wyjaśnił st. kpt. Michał Pokrzywa Oficer Prasowy cieszyńskiej PSP

Niestety, strażacy mają ograniczone możliwości działania – pierwsza pomoc z użyciem dostępnych przez nas środków to ewentualna stabilizacja w przypadku urazów, podanie tlenu, czy udzielenie wsparcia psychicznego. Zdarzają się sytuację, że w razie zatrzymania krążenia strażacy podejmują resuscytację i prowadzą ją do momentu przybycia pogotowia – tłumaczył Pokrzywa. Niestety, ze względu na przepisy strażacy nie mogą sami dowieźć chorego do szpitala.

Problem w powiecie jest realny. O ile często chorego do szpitala może przewieźć ktoś z rodziny, problem pojawia się w przypadku braku samochodu, pozytywnych wyników testów covidowych, czy też poważniejszych urazów, które uniemożliwiają transport bez specjalistycznego sprzętu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-12 20:09:29
krzysztof mm: PiS od momentu kiedy tylko doszedł do władzy zaczął dewastować polską służbę zdrowia, wstrzymywać reformy, szydził z ratowników, wyśmiewał pielęgniarki, lekarzom radził wyjeżdżać z kraju - złodziejskie łże-elity PiS leczą się w rządowych szpitalach i ośrodkach, głęboko w doopie mają zdrowie i życie Polaków zajęte jedynie walką o koryto, nawet strażacy dziś zmuszeni do pracy w charakterze pomocy medycznej - a jeszcze całkiem niedawno PiS-owski aparatczyk Kawulok śpiewał tu jak to dobrze na naszym terenie, partia dba i partia da - tak, o siebie dba i sobie da, bez wątpienia, to wiemy aż za dobrze
2021-04-12 20:41:29
Oko: "W związku z transportem pacjentów covidowych (karetki jeżdżą między szpitalami, czasem pokonując nawet kilkaset kilometrów) czas oczekiwania na zespół ratownictwa medycznego to czasem nawet kilka godzin". To tylko jeden z przykładów zbrodni na Polakach, za którą ten anty polski rząd powinien zgnić w więzieniu.
2021-04-13 11:46:48
per: a może wozić pacjentów rządowymi limuzynami, he?
2021-04-13 16:14:25
jasper: W calej Polsce jest ok. 1400 karetek. Dla porownania, rzad i najwazniejsze panstwowe urzedy maja do dyspozycji niemal 2100 samochodow! Glosujcie dalej na PiS to kupia sobie kolejne limuzyny.
2021-04-14 08:45:44
krzysztof mm: Od dojścia do władzy PiS liczba karetek zmniejszyła się o 10%, a liczba rządowych limuzyn wzrosła o 26%, choć trochę ich też rozbito.
2021-04-14 08:47:59
krzysztof mm: W całej Polsce jest 1500 karetek. Cóż się dziwić, że dyspozytorzy zwlekają z wysłaniem ich do chorych, skoro jedna przypada na 25 tysięcy Polaków. Politycy od lat bardziej dbają o siebie, niż o pacjentów służby zdrowia. O swoje zdrowie martwić się przecież nie muszą – pod Sejmem i Senatem podczas obrad, na każde ich zawołanie, dyżurują dwie karetki przeznaczone tylko dla nich.
2021-04-14 08:51:59
krzysztof mm: i niech się teraz te wszystkie pisiackie Kopcie, Kałuże, Kawuloki, Szwedy Pudy i cała reszta bolszewickiej barbarii jeszcze raz ośmielą tłumaczyć jak to ich poddanym dobrze, to zostaną także wprost po imieniu nazwani
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: