Sportowe podsumowanie 2019 roku - sportowcy

To był wyjątkowy dla niektórych sportowców z naszego regionu. Piotr Żyła odniósł życiowy sukces w Pucharze Świata, a Kajetan Kajetanowicz (na zdj.) został wicemistrzem świata w kategorii WRC2. Podsumowaliśmy wydarzenia i drużyny w 2019 roku, więc czas także na sportowców.
  • nowy rekord Polski (22,32 m) ustanowiony podczas mityngu w Warszawie oraz sukcesy w hali. Michał Haratyk sięgnął po złoty medal podczas HME w Glasgow oraz został Halowym Mistrzem Polski. Kulomiot pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego udowodnił w tym sezonie, że należy do światowej czołówki w pchnięciu kulą. Pod koniec sezonu dały o sobie znać liczne urazy, przez co m.in. nie awansował do finału podczas MŚ w Dosze. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku problemy zdrowotne ominą 27-latka i zobaczymy go w szczytowej formie podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio
  • dwa zwycięstwa oraz jedna porażka – z takim bilansem kończy rok Jan Błachowicz. „Cieszyński Książę” przegrał przez techniczny nokaut z Thiago Silvą podczas lutowej walki w Pradze. Jednak później odniósł dwie cenne wygrane, dzięki którym jest nadal liczącym się fighterem w kategorii półciężkiej. Błachowicz przez nokaut poradził sobie z Rockholdem (Zwycięski Błachowicz!), a w listopadzie sędziowie niejednogłośnie orzekli jego zwycięstwo w starciu z Ronaldo Souzą
  • mieszkańcy Zebrzydowic mogą pochwalić się zawodnikiem, który w przyszłości może odgrywać ważną role w polskim hokeju. Kamil Wałęga, bo o nim mowa, musi ostatni rok zaliczyć do udanych. Zawodnik Jastrzębskiego Klubu Hokejowego z początku sezonu był jedną z kluczowych postaci w drużynie Roberta Kalabera i lokował się w czołówce punktacji kanadyjskiej Polskiej Hokej Ligi. Niestety, 19-latek miał problemy z kolanem i przez dłuższy czas musiał odpocząć od hokeja, ale wrócił i brylował podczas MŚ Juniorów Dywizji IB, gdzie zajął drugie miejsce w punktacji kanadyjskiej, o czym pisaliśmy tutaj
  • w podsumowaniu nie mogło zabraknąć miejsca dla naszych skoczków narciarskich. Piotr Żyła zakończył Puchar Świata na 4. miejscu, co jest jego najlepszym wynikiem w dotychczasowej karierze. Wiślanin dwukrotnie kończył zawody na podium, a z drużyną pięciokrotnie kończył zmagania w pierwszej „3”, z czego trzy razy to były tryumfy biało-czerwonych. Aleksander Zniszczoł dobrze spisywał się w Pucharze Kontynentalnym i w końcowej klasyfikacji generalnej uplasował się na 2. pozycji. Skoro mowa o zawodnikach Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego to nie możemy pominąć Pawła Wąska. 20-latek po raz pierwszy w karierze stanął na podium podczas zmagań w PK, a w lecie udało mu się odnieść zwycięstwo we Frensztacie - Zwycięstwo Pawła Wąska!
  • podium w Rajdzie Korsyki oraz pierwsza wygrana w Rajdowych Mistrzostwach Świata – w Turcji. Takim dorobkiem może pochwalić się Kajetan Kajetanowicz w 2019 roku, który w „generalce” WRC2 uplasował się na drugiej pozycji. Ustronianin, pilotowany przez Macieja Szczepaniaka, tryumfował także w tegorocznym Rajdzie Barbórki
  • Mateusz Herrman, zawodnik UKS Nakano Pogwizdów, godnie reprezentował biało-czerwone barwy na arenie międzynarodowej. Podczas MŚ Młodzieżowców w Ju-Jitsu sięgnął po dwa medale. W zmaganiach indywidualnych (do 77 kg) stanął na najniższym stopniu podium, a z drużyną narodową zdobył srebro. Zawodnik z Pogwizdowa wrócił z medalem również z ME Młodzieżowców i Juniorów w Ju-Jitsu, na których wywalczył tytuł wicemistrza w kat. 77 kg
  • Mateusz Kowalczyk, w ranking ATP deblistów, jest najwyżej postawionym tenisistą spośród zawodników UKS Beskidy Ustroń - 32-latek zakończy rok na 350. pozycji. Dochodził do finałów podczas ATP BNP Paribas Sopot Open oraz w turnieju w hiszpańskiej Huelvie, gdzie zorganizowano turniej ITF "Copa del Rey de Tenis”. Kowalczyk zanotował zwycięstwo u boku Piotra Matuszewskiego (AZS Poznań) w Talex Open w Poznaniu
  • w bieżącym sezonie Ekstraklasy mieliśmy przyjemność oglądać w akcji piłkarzy pochodzących z naszego regionu. Kacper Kostorz, który w styczniu podpisał kontrakt z Legią Warszawa, zadebiutował na początku listopada - zagrał 14 minut w spotkaniu z Górnikiem Zabrze. Wychowanek cieszyńskiego Piasta wystąpił jeszcze w dwóch grudniowych meczach. Debiut ma za sobą również Remigiusz Borkała, który w przeszłości grywał m.in. w Beskidzie Skoczów, a w połowie września zanotował pierwszy występ w najwyższej klasie rozgrywkowej. Waldemar Fornalik, w starciu z Cracovią, wprowadził 20-latka na 12 miniut