Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: od lipca ulga za kompostownik

Zgodnie z nowymi regulacjami gminy mają możliwość obniżenia opłat za śmieci mieszkańcom domów, którzy w ogrodach mają kompostowniki. Na wprowadzenie ulgi zdecydowała się Gmina Skoczów, tam mniej za odpady zapłacimy już od 1 lipca 2020 roku.

Rada Miejska Skoczowa na wniosek burmistrza podjęła uchwałę, która zakłada częściowe zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości z domami jednorodzinnymi, którzy kompostują bioodpady w przydomowym kompostowniku. Uchwała zakłada ulgę w wysokości 4 złote na osobę (jeżeli więc w gospodarstwie domowym koszty odpadów ponosi 5 osób, ulga wyniesie 20 zł) - Aby mieszkańcy mieli możliwość skorzystania ze zniżki w tym sezonie wegetacyjnym, uchwała wejdzie w życie już 1 lipca br. – wyjaśnia skoczowski magistrat.

Kto może skorzystać z ulgi? Warunkiem uzyskania częściowego zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest złożenie nowej deklaracji o wysokości opłaty. Trzeba będzie w niej zaznaczyć, że bioodpady są kompostowane – deklarujemy posiadanie kompostownika przez złożenie stosownego oświadczenia. Deklaracje będzie można wypełnić prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie lipca, czyli po ogłoszeniu uchwały w Dzienniku Ustaw Województwa Śląskiego. W tym przypadku jednak po złożeniu nowej deklaracji koszty zostaną obniżone już od początku miesiąca, wiec już w lipcu z ulgi będzie można skorzystać.

Na podobne rozwiązanie zdecydowało się również Miasto Cieszyn. Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-06-26 11:25:02
satrapa: To poronione rozwiązanie. Ktoś kto nie produkuje bioodpadów jest winny, i dlatego jest zobligowany do ponoszenia kosztów, większych kosztów. Takie rozwiązania wymyślają i wprowadzają w życie głowy, tęgie głowy. Zresztą to nie pierwsze tak "oryginalne" rozwiązanie gminnych notabli.
2020-06-26 14:50:39
Szantrapa: W życiu bym nie przypuszczał , że Skoczów pomimo wszystkich afer ma takie rozsądne władze. Co na to Wisła, Cieszyn, Ustroń ? >>>Satrapa, wszyscy produkują bio odpady, ty w familoku też, przecież masz obierki z ziemniaków i inne rzeczy.
2020-06-26 15:38:06
politykier: ... A kto nie "produkuje" bioodpadów??? Zwłaszcza jeżeli jest posiadaczem nieruchomości z domami jednorodzinnymi??? Kiedy cieszyńska włodarz wprowadziła rozwiązanie, wówczas było ok;)
2020-06-26 17:32:44
satrapa: Szntrapa tu nie o obierki chodzi, bo je po ugotowaniu zjadają kury, jak i liście sałat czy kapust. Tu się sprawa rozbija o odbiór skoszonych traw, gałęzi czyli duże ilości worków wystawianych przed posesję o kolorze brązowym, gdyby ktoś jeszcze nie zazębił, o co biega...
2020-06-26 18:33:45
Szantrapa: >>>satrapa, gdybyś chciała do kompostownika wrzucać te rzeczy które wymieniłaś, potrzebowałabyś kompostownik wielkości kontenera.
2020-06-26 22:20:37
format: A ja kompostuję i dziwię się wszystkim idiotą którzy wystawiają po kilka worków ze skoszoną trawą, a później idą do marketu kupować ziemię... Za bio odpady powinno się dopłacać do śmieci za brak świadomości ekologicznej przejawiającej się wyjaławianiem ziemi... kosze do kosiarek wymyślili chyba producenci ziemi ogrodowej...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: