Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Cieszynie ulga za kompostowniki?

Od niedawna, gminy w Polsce mają możliwość wprowadzenia ulg w opłatach związanych z gospodarowaniem odpadami, w momencie, kiedy na posesji płatnika znajduje się przydomowy kompostownik. Nad takim rozwiązaniem zastanawiają się m.in. w Cieszynie, w związku z czym 10 lutego 2020 roku Burmistrz Miasta Cieszyna ogłosiła konsultacje społeczne w tej sprawie.

- Ustala się, że wysokość częściowego zwolnienia z opłaty wynosi 1,00 zł od stawki obowiązującej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny od osoby. Warunkiem częściowego zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jest złożenie przez właściciela nieruchomości pierwszej lub nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, w której zadeklarował kompostowanie bioodpadów, stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym – brzmi część projektu uchwały. Od kiedy jednak miałyby w Cieszynie pojawić się ulgi? Zgodnie z planami, niższe stawki dla osób, posiadających przydomowe kompostowniki wejdą w życie 1 stycznia 2021 roku.

Skąd jednak pomysł na wprowadzenie ulg dla osób, które mieszkają w domach jednorodzinnych i korzystają z przydomowych kompostowników? Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 2019 roku. Zgodnie z dodanym przepisem – Rada gminy, w drodze uchwały, zwalnia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, proporcjonalnie do zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z gospodarstw domowych – czytamy w ustawie. Zgodnie z przepisami, osoby upoważnione przez włodarza gminy mają prawo dokonać oględzin nieruchomości, aby sprawdzić, czy faktycznie mieszkańcy z kompostownika korzystają. Jeżeli właściciel nieruchomości nie umożliwi wskazanym osobom dokonania kontroli lub w rzeczywistości z kompostownika nie korzysta, straci ulgę.

Konsultacje projektu uchwały rady miejskiej w tej sprawie wystartują 26 lutego 2020 roku i potrwają do 6 marca. Każdy mieszkaniec miasta będzie mógł w tym czasie wyrazić swoją opinię, dotyczącą ulgi. Wypowiedzieć można się elektroniczne, za pośrednictwem specjalnej platformy, lub pisemnie, dostarczając opinię do biura podawczego cieszyńskiego ratusza.

 

Dokładne informacje oraz formularz uwag dostępne tutaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-19 10:57:43
tom lem: To szykuje się w Cieszynie letni SMRÓD po zimowym SMOGU;-) Zastanawiające, czy prawo miejscowe przewiduje sankcje, za ustawianie kompostownika pod nosem sąsiada(?)
2020-02-19 12:12:26
tom lem: ... zamiast procedować nad pomysłem faktycznego wymiarowania oddawanych odpadów, w lewicowej głowie legną się pomysły jak w kompostowniku;-) generujące plusy dodatnie i ujemne. Ciekawe czy inż. chemik zna "biogazownie", które odbiorą biomasę z dobrodziejstwem inwentarza i mogą zasilać zimą kotłownie.
2020-02-19 12:14:20
vis: Aż 1 zł ulgi na osobę, jest gest
2020-02-19 21:12:34
Teresa Papkala: 1.Kompostownik - lokalizację regulują przepisy, np. mały do 10 m³; 7,5 m od granicy działki, 15 m od domu. Większy np. do 50 m3 - 30 m od domu sąsiada, odległość od granicy ta sama. Pozostaje jeszcze problem zapachu i możliwość powództwa cywilnego. 2.Koszty wywozu bioodpadów z jednej działki mogą być bardzo wysokie - działka np. 30 arowa koszona na "golfa" to i 30 worków można uzyskać. 3.Duża kompostownia? A który z mieszkańców powiatu chciałby ją mieć u siebie? 4.Koszty wywozu będą rosły. Wywóz "zieloności"to wzrost zanieczyszczenia powietrza - smog fotochemiczny. 5.Biogazownie - tak, tylko kwestia kosztów i wsadu zimą i wczesną wiosną. 6.A może miododajne łąki; kwietne rabaty lub "żywe kosiarki"?
2020-02-20 12:21:33
Halos: Teresa Papkala: mała korekta, te przepisy wprost dotyczą kompostowników "od" 10m3, poniżej nie są regulowane przepisami, gdyż nie są literalnie wymienione w rozporządzeniu. Mniejsze to już kwestia interpretacji czy kompostownik to "urządzenie sanitarno-gospodarcze" ;)
2020-02-20 12:33:28
tom lem: ...kolejny problem to, czy mieszkańcy zobowiązani są do segregacji i oddawania odpadów wszelakich, czy do ich segregacji i zbierania na własnym terenie, o powierzchni porównywalnej do zbioru -dziesiąt doniczek;-) w imię fundowanych rzekomych ulg.
2020-02-20 15:33:43
krzysztofmn: pisiacki glon nawet nad kompostem rzyga prymitywnym hejtem
2020-02-20 16:23:14
tom lem: ... to oczywiste krzysio+, że każde retorsje na śmierdzące pomysły gosposi, w twoim mniemaniu, to torsje i hejt;-)
2020-02-21 07:49:40
krzysztofmn: do tego p r y m i t y w n y, pisiaku
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: