Zawód z przyszłością – asystent osoby niepełnosprawnej
Asystent osoby niepełnosprawnej nie jest jednak pomocą do robienia zakupów, wielkiego sprzątania mieszkania, czy innych podobnych zajęć. Asystent powinien wprowadzać osobę niepełnosprawną do społeczności, ułatwiać jej kontakt z otoczeniem. W przypadku osób niewidzących, bądź niesłyszących, taka asystentura wymaga dodatkowych umiejętności, przede wszystkim posługiwania się językiem migowym bądź innymi alternatywnymi środkami komunikacji.
Nadrzędnym celem asystenta powinno być zapewnienie podopiecznemu nieskrępowanego funkcjonowania w życiu prywatnym oraz zawodowym, a ponadto umożliwianie mu wykonywanie takich czynności, jakie podejmowałby, gdyby był osobą w pełni sprawną.
Takie przywileje zostały określone już w 1971 roku w Deklaracji praw osób upośledzonych umysłowo. Zakłada ona, że osoba niepełnosprawna powinna cieszyć się takimi samymi prawami jak ludzie pełnosprawni. Jeżeli jej niepełnosprawność to ogranicza, powinna mieć zapewnione odpowiednie wsparcie w postaci asystentury.
Zawód asystenta osoby niepełnosprawnej jest zawodem nowym w obszarze medyczno-społecznym, związanym z pomocą społeczną. W 2001roku rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej został wpisany do systemu kształcenia. Tak Więc od 2001 roku zawód asystenta osoby niepełnosprawnej jest oficjalnie wpisany na listę zawodów i jest traktowany jak każdy inny.
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło obwieszczenie o zawodach potrzebnych na rynku pracy. Każdego roku, od dwóch lat, MEN ogłasza prognozę zapotrzebowania na zawody branżowe na krajowym rynku oraz w poszczególnych województwach. Celem jest wskazanie kierunku rozwoju oferty szkolnictwa branżowego w Polsce. Obwieszczenie zawiera wykaz istotnych zawodów oraz zawodów o umiarkowanym zapotrzebowaniu. Wśród tych drugich zawód asystenta osoby niepełnosprawnej został wykazany w kilku województwach m.in. w województwie śląskim.
W Polsce obecnie jest około 5 miliona osób niepełnosprawnych bez względu na stopień niepełnosprawności. Nie wszyscy oni potrzebują w swoim życiu pomocy asystenta. Miejmy nadzieję, że dla tych którzy takiej pomocy potrzebują nie zabraknie asystentów posiadających odpowiednie przygotowanie. Z zapewnień MEN wynika, że nie będzie problemów z edukacją takich osób.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.