Są pilniejsze sprawy niż uchwała krajobrazowa - uznali radni z Istebnej
Podczas ostatniej (13.09.2023) sesji Rady Gminy Istebna, istebniańscy rani pochylili się nad problemem uchwały tzw. krajobrazowej. O co chodzi?
Na mocy ustawy z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu, rada gminy została upoważniona do wydania tzw. uchwały krajobrazowej. Zgodnie z art. 37a ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, organ stanowiący gminy może ustalić w formie uchwały zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane. Uchwały są dobrowolne, radni mogą, ale nie muszą ich podejmować. Każda gmina ma tu dowolność decyzji i większość wcale się do tego nie garnie.
Uchwały krajobrazowe zostały jak na razie podjęte w dwóch miejscowościach powiatu cieszyńskiego i obowiązują m.in. w Cieszynie i Wiśle. Pisaliśmy m.in: Góry bez szpetnych reklam Nad uchwałą pracują w Ustroniu. Pisaliśmy: Ustroń - co dalej z uchwałą krajobrazową
Uchwalenia uchwały intencyjnej, która umożliwiałaby rozpoczęcie prac nad właściwą uchwała krajobrazową chciała Wójt Gminy Istebna, Łucja Michałek – Chudecka. Trzeci raz namawiała radnych w tej sprawie.
- Ideą ustawodawcy i moją jest porządkowanie krajobrazu, który widać już u nas jak jest bardzo zaśmiecony licznymi tablicami reklamowymi, banerami, wyświetlaczami. I generalnie ta mała architektura jest wszechobecna i trzeba to na pewno zmienić – tłumaczyła wójt: - A Istebna jest na liście wyróżnionych wiosek przez Międzynarodową Organizację Turystyczną i ten prestiż i walory płynące z naszej architektury krajobrazowej powinny znaleźć odpowiednie uznanie. A na pewno pokrycie ich brzydkimi plandekami nie służy temu, aby ten nasz krajobraz w całej okazałości eksponować.
- Jestem tego samego zdania, bo jeżdżąc zawodowo jako kierowca widzę, jaki porządek jest w tych miastach i tych gminach, w których ta uchwała została wprowadzona. […] Chciałbym, żeby u nas w gminie też tak było – mówił radny Kazimierz Łacek.
- Myślę, że na pierwszym miejscu by się trzeba było pochylić nad nazewnictwem ulic […], a później się brać za uchwałę reklamową – oponował radny Michał Kohut.
Zgodziła się z nim radna Barbara Kubas: - My tu jako radni nie mówimy, żeby tej uchwały nie było, ale chcemy ją odwlec w czasie i te zadania, które są pilniejsze wykonać. Na tą uchwałę przyjdzie czas dla nowej rady – zauważyła i zaproponowała, żeby zorganizować konsultacje społeczne.
- W tym procedowaniu jest wpisany zakres uchwały intencyjnej, żebyśmy mogli przystąpić do opracowania treści samej tej uchwały, a w treści tej uchwały oczywiście są przewidziane konsultacje społeczne – zauważyła wójt.
- Z tego, co wiem, to dwie czy trzy gminy w powiecie za to się wzięły. Ja myślę, że warto by było sięgnąć opinii. Nie mamy tez takiego rozeznania. Zapytać ich. […] To jest dość skomplikowane. […] – mówiła radna Lucyna Bytow.
- Podzielam głos Pani Lucyny, bo jeśli by to było takie ładne piękne to na 12 gmin w naszym powiecie są tylko dwie, Wisła i Cieszyn, jakby to było takie super to by było więcej – mówił radny Hubert Kukuczka: - Póki co to ja uważam, że to jest niepotrzebne.
- Aspirujmy do najlepszych, a nie bądźmy w samym ogonie na ostatnim miejscu wśród gmin powiatu cieszyńskiego – odpowiedziała wójt.
Radni jednak nie podzielili zdania wójt i zagłosowali w większości przeciw [7 głosów, 1 za].
Nagranie z sesji: TUTAJ
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.