Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przegląd Filmów Papieskich w ramach roku Jana Pawła II

W dniach od 15 do 18 października, zapraszamy do Teatru Elektrycznego w Skoczowie na wyjątkowe wydarzenie filmowe poświęcone Janowi Pawłowi II. Przez 4 dni wyświetlone zostaną obrazy szczególne, które niezwykle rzadko goszczą na dużym ekranie. Gwarancją jakości filmowych dokumentów są autorzy związani bezpośrednio z Telewizją Polską.

- Niech to będzie wyjątkowy czas, dla młodszych widzów poznania osoby i nauki Jana Pawła II, a dla starszych przypomnienia oraz refleksji - zachęcają organizatorzy. Bilety w specjalnej cenie – 5 zł za seans.

Bilety i rezerwacja: www.teatrelektryczny.pl

 

Program przedstawia się następująco:

CZWARTEK 15 PAŹDZIERNIKA2015
GODZ. 19:00
BILET: 5 ZŁ

PIELGRZYM MIŁOŚCI cz. I

4 odcinki po 22 min. razem 88 min.

OPIS:

Do poznania dróg Karola Wojtyły prowadzących do papiestwa, w znakomitym serialu dokumentalnym zachęca dziennikarz Krzysztof Ziemiec, występujący w roli narratora. Ten wzruszający i przepełniony emocjami serial dokumentalny ukazuje jak nasz Rodak w drodze do świętości, stał się największym autorytetem moralnym i przywódcą duchowym świata. Serial został przygotowany przez młodych twórców, którzy pokazali Papieża z perspektywy 2011 roku. Zdjęcia realizowane były prawie 4 lata, w 12 krajach, na 4 kontynentach, w 120 lokalizacjach, również i tam, gdzie kamera zazwyczaj nie ma wstępu. Kluczową rolę odgrywają ekskluzywne, nagrane specjalnie na potrzeby serialu, wypowiedzi autorytetów współczesnego świata, wspominające Jana Pawła II. W gronie tym znajdują się m.in. głowy państw, wybitni przedstawiciele świata kultury, aktorzy, kreatorzy mody, profesorowie, najważniejsi przedstawiciele światowych religii, czy też najbliżsi współpracownicy Jana Pawła II. Serial składa się z ośmiu odcinków zatytułowanych: Przeznaczenie, W drodze, Ojczyzna, Modlitwa, Pokolenie JP2, Ojciec Afryki, Dialog oraz Santo Subito.

Autor: Jarosław Szmidt i Mariusz Wituski
Rok produkcji: 2011
8x22’

PIĄTEK 16 PAŹDZIERNIKA 2015
GODZ. 19:00
BILET: 5 ZŁ

PIELGRZYM MIŁOŚCI cz. II
4 odcinki po 22 min. razem 88 min.
 

SOBOTA 17 PAŹDZIERNIKA 2015
GODZ. 19:00
BILET: 5 ZŁ

POŁĄCZYŁ NAS PAPIEŻ - 63 min.
METR OD ŚWIĘTOŚCI – dwa odcinki razem - 50 min.


OPIS:

Połączył nas papież

... dziękuję Telewizji Polskiej za dobroć jaką jestem otaczany
(Jan Paweł II,
Watykan, 12.10. 2003 rok)

Ogromnym szacunkiem i sympatią, Jan Paweł II darzył dziennikarzy oraz Telewizję Polską. Medialny papież, bo takim był w oczach twórców, doceniał pracę ludzi telewizji. Fakt ten podkreśla w filmie Połączył nas papież, kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Autor filmu pokazuje także w jaki sposób Jan Paweł II – Święty, wpłynął na ludzi Telewizji Polskiej, nie tylko dziennikarzy, także realizatorów i operatorów. Wspomnienia, bardzo osobiste, nie tylko osób znanych z małego ekranu, również tych stojących po drugiej stronie kamery, są autentyczne, wzruszają. Anna Hałas-Michalska dziennikarka Wiadomości, zawdzięcza wstawiennictwu Ojca Świętego swoją córeczkę, na którą długo czekała. Markowi Bieńkowskiemu - realizatorowi telewizyjnemu, śni się po nocach niezwykłe spotkanie papieża z góralami w 1997 roku w Zakopanem. Krzysztof Ziemiec, dziennikarz Wiadomości wstawiennictwu papieża zawdzięcza powrót do zdrowia. Podkreśla z dumą, że warto być dziennikarzem w tak ważnych chwilach, jak np. kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. Film pokazuje także osiągnięcia Telewizji Polskiej, papieskie pielgrzymki, koncerty, programy dedykowane Janowi Pawłowi, także Benedyktowi XVI i papieżowi Franciszkowi.

Autor: Krzysztof Tadej
Rok produkcji: 2014
1x63’

Metr od świętości (odcinek 1)

Film Metr od Świętości, oparty na wspomnieniach Arturo Mari, legendarnego fotografa Jana Pawła II, odsłania prywatne życia papieża Polaka widziane oczyma tego skromnego i sympatycznego Włocha. Arturo Mari oprowadzając po swoim domu, opowiada o przedmiotach, które mają dla niego szczególną wartość, następnie wspomina kolejno wszystkich papieży, dla których było mu dane pracować oraz to, co najbardziej zapadło mu w pamięci z dni i lat ich pontyfikatów. Wraca też wspomnieniami do dwóch bolesnych chwil u boku wielkiego Papieża Polaka, wizyty w obozie koncentracyjnym oraz spotkania Ojca Świętego z Jego zamachowcem. Następnie opowiada o mszy, którą odprawiał Jan Paweł II na placu Zwycięstwa w Warszawie 2 czerwca 1979 roku. Opowiada jak, zapewne na rozkaz komunistycznych władz, próbowano przekłamać liczbę wiernych zgromadzonych na Placu Zwycięstwa w czasie pielgrzymki Ojca Świętego do ojczyzny. Dzięki pomocy kolegi z telewizji Rai, udaje się uwiecznić faktyczny obraz wiernych i dostarczyć kasetę do Włoch, by następnego dnia ujrzał ją cały świat.

Autor: Przemysław Hauser
Rok produkcji: 2014
1x25’


Metr od świętości (odcinek 2)

Papież Jan Paweł II w obiektywie fotografa Arturo Mari - wspomnienia osobistego fotografa Jana Pawła II. Arturo Mari skrupulatnie opisuje jak wyglądał plan dnia Jana Pawła II, który zaczynał się mszą świętą już o 7 rano. , opowiada o ogromnym znaczeniu modlitwy w życiu codziennym Jana Pawła II, następnie opisuje rolę natury w życiu Jana Pawła II. Tam właśnie, na łonie natury, Ojciec Święty pisał swoje encykliki, wspomina też o wydarzeniach w Klinice Gemelli po zamachu w 1981 roku, gdy wzruszony Włoch odwiedził rannego Jana Pawła II, aby wykonać zdjęcie potwierdzające, iż Papież jest ciągle wśród nas. Przywołuje moment powstania zdjęcia, które jest mu najdroższe. Ta wyjątkowa scena została uchwycona w Wielki Piątek, ostatni Wielki Piątek Jana Pawła II, kiedy to w czasie XIV stacji Drogi Krzyżowej Papież poprosił o podanie krzyża.

Autor: Przemysław Hauser
Rok produkcji: 2014
1x25’

NIEDZIELA 18 PAŹDZIERNIKA 2015
GODZ. 19:00
BILET: 5 ZŁ

SANTO SUBITO – RELIKWIE I PAMIĘĆ - 27 min.
SANTO SUBITO – NASZ ŚWIĘTY - 50 min.


OPIS:

Santo Subito. Relikwie i pamięć

O życiu spędzonym u boku świętego, opowiada arcybiskup Emery Kabongo z Republiki Demokratycznej Konga. Był on drugim sekretarzem Papieża Jana Pawła II, w latach 1982
-1988. Arcybiskup mieszka aktualnie w Watykanie, sprawując funkcję kanonika bazyliki Świętego Piotra. Radosne, pełne ciepła i miłości wspomnienia. Krzyż biskupi, nałożony na szyję przez Ojca Świętego Jana Pawła II, traktuje jak relikwie. Podkreśla, że przyjaciel nie mówi o wszystkim publicznie. Dlatego on zachowuje w sercu pewne fakty z tamtego czasu, czasu pontyfikatu Papieża Polaka, ponieważ to jest ich właściwe miejsce.

Autor: Grzegorz Tomczak
Rok produkcji: 2014
(Część III)
1x27’

Santo Subito. Nasz święty

Ks. Stanisław Oder, postulator, tłumaczy przebieg procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II. O życiu i śmierci Papieża opowiadają jego przyjaciele i współpracownicy: Stanisław Dziwisz, Mieczysław Mokrzycki, Emery Kabongo (sekretarze), Rene Samuel Sirat (dawny naczelny rabin Francji, który brał udział w ekumenicznych spotkaniach w Asyżu i był obecny podczas wizyty Ojca Świętego przy ścianie płaczu w Jerozolimie), Birthe Lejeune (żona profesora - specjalnego wysłannika Papieża do Breżniewa), Henryk Woźniakowski (wydawca osobistych notatek Jana Pawła II) i Marie - Germaine (Mała Siostra Jezusa, która mieszkała w Krakowie na przełomie lat 50 - tych i 60 - tych i dla której Ks. Karol Wojtyła był spowiednikiem i Ojcem Duchowym). Ich wspomnienia są ilustrowane materiałami archiwalnymi i przeplatane sekwencjami współczesnymi, zrealizowanymi w przededniu
i podczas kanonizacji.

Autor: Grzegorz Tomczak
Rok produkcji: 2014
(Część IV)
1x50’

 


red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

35
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-10-05 14:27:10
Timo: Monotematycznie jakoś ta kultura u nas wygląda. Musica Sacra, filmy o papieżu, nawet przez park na Małym Rynku normalnie nie da się przejść, bo wszędzie \"propaganda\". Skoczów - Mały Watykan?
2015-10-05 20:53:37
alternatywy 5: Monotematycznie było przez 45 lat i co, tęsknota uwiera?
2015-10-05 21:18:22
undecybel: A ty alternatywy mały człowieczku przeżyłeś tych pierwszych 45 lat po wojnie, że tak ujadasz? Chyba, że jest pan starszym człowiekiem po osiemdziesiątce, żeby cokolwiek pamietać z tego okresu. Jeżeli tak to Respect :)
2015-10-05 21:53:57
cd minerwa: Skoczow- maly Watykan ? wiecej - swiete miasto z Kaplicowka !!
2015-10-05 22:11:32
blookerss: cd<br />Zwyczajna zazdrość w stosunku do lepszych od siebie !! buha...ha....
2015-10-05 23:21:25
alternatywy 5: A ty co chcesz przez to udowodnić ubliżając mi dwa razy? Wielki inteligenciku! Gdybyś był chociaż trochę kumaty, to wpadłbyś na to, że nie trzeba być staruszkiem, wystarczy historii poczytać, albo posłuchać tych którzy lata opresji komunistycznej przechodzili. Sam też pamiętam plugawą propagandę komunistyczną głoszoną przez kłapatego i ślepca. <br />Zapamiętaj też mądralo, że naszym obowiązkiem teraz jest ujadać, chociażby za tych którym kneblowano usta, torturowanych i prześladowanych w różnoraki sposób. <br />Proszę też poczytać nieco, jak Karol Wojtyła i jego środowisko było prześladowane przez tych okupantów i ich konfidentów. Więc, wsadź ten czerwony nochol i czytaj.....
2015-10-06 06:39:24
cd minerwa: blookerss<br />Kup na allegro.pl za 4,50 zl - AUREOLA SWIETA, za 10,40 zł - AUREOLA WIANEK ANIOLKA.<br /> Radosc zakupow i 100% bezpieczenstwa ... Tylko kup odpowiedni rozmiar, zeby w glowe nie uwieralo.
2015-10-06 08:16:39
Timo: Jak się ma 45 lat komuny do wieków prześladowań przez KRK?
2015-10-06 10:16:38
blookerss: cd<br />Też będziesz mieć wyróżnienie, za twoje sumienne zaangażowanie w krucjatę nie ominie cię nagroda i to w 100% piekielna!
2015-10-06 10:59:32
józek1: blookerss<br />fulosz jak mulorz a malty ni mosz - z kapsy ci wyleciała.
2015-10-06 14:00:25
cd minerwa: blook<br />maja jeszcze - na allegro.pl za 8,50 zł - Opaska Rogi Diabla z Welonem<br />a za 6,50 zł - Zestaw DIABEŁEK :) <br /><br />
2015-10-06 15:39:12
blookerss: józek,<br />Jeronie, ciepiesz sie jak wesz na grzebiyniu. Jak tobie niy je ta cesta to jeno poradzom pieronie: brac graczki i isc na swoj plac :-)
2015-10-06 16:58:20
as355: Ciekawe zjawisko występujące na Ox ,,,jak o katolikach to znajdą się( znawcy religii )tz innowiercy którym słowa o przywódcach duchowych wiary katolickiej nie chce przejść przez gardło.Szkalowanie ,i obmawianie czyjejś wiary ,religii ,wyznania to przejaw niedojrzałości zarówno intelektualnej jak i osobowej .Ale czego możemy spodziewać się po małolatach którym czasy Stalina ,Gomułki ,Gierka ,itp kojarzą się z przeskakiwaniem z jajka na jajko .A druga połowa to ci co myślą że jak ubiorą prześcieradła i całą noc spędzą na wybranej górce ,to będą zbawieni .
2015-10-06 16:59:02
as355: Nie za ostro jak na katolika ??????
2015-10-06 17:59:13
Timo: Pytanie: Komu oddaje się cześć w Skoczowie? Wszechmocnemu Bogu, Jezusowi Chrystusowi, czy może jednak człowiekowi? Za życia JPII odbierał cześć należną Bogu i po śmierci nie zaprzestał tego procederu.
2015-10-06 20:04:28
alternatywy 5: <br />Sądząc po pytaniu retorycznym, należysz do tych najbardziej zreformowanych - tzw. jednoroczniaków ?
2015-10-06 23:23:30
blookerss: alternatywy<br />Coś na walkę z Kościołem zalatuje mi kolejnym judaszem i to na kilometry, chyba nie na Bobka budowniczego- reformatora?
2015-10-06 23:55:49
alternatywy 5: Sugerujesz blookerss, że to jest tylko jeden z wielu jako wojujący ateista ? Hmm....znam wielu takich, którzy tak często reformowali swoją wiarę, że teraz mówią o sobie, jestem ateistą wierzącym tylko w boga mamonę, ale pouczać o moralności chrześcijańskiej będą z wyjątkowym zacietrzewieniem.
2015-10-07 08:30:55
Timo: Jest wielu ludzi wierzących, którzy nie są katolikami. Niestety przeciętnemu przedstawicielowi KRK nie mieści się to w głowie, gdyż zwierzchnicy KK bujają wiernych, że kościół jest instytucją zbawczą. A co z chrzecijanami do IV wieku, kiedy to powstał \&quot;wasz\&quot; kościół? Byli ateistami? Może warto byłoby zrewidować swoje poglądy w obliczu Pisma Świętego, a nie wymysłów ludzkich? Gdzie jest kult mamony? Spieszę odpowiedzieć - U poborców w sutannach.
2015-10-07 09:03:40
józek1: Pieronie blookers fandzolisz. Tyś je z alternatywy tako dywotka.
2015-10-07 15:33:47
blookerss: józek<br />Jak chcesz komuś dopiec używając słowa \&quot;dewotka\&quot;, najpierw musisz być sam ze sobą ok\', stawiając zarzut- udowodnić. Pamiętaj! ilekroć zobaczysz zło u innych wiedz, że zło to jest w istocie w tobie. <br />Zatem co tymi docinkami użytkowniku pragniesz udowodnić? , że są puste, nic nie wnoszące do tematu, że karmisz swoją pychę! :-( Popatrz na ostatnie swoje wpisy, choćby ten:<br /><br /><br />29-09-2015 11:37<br />józek1<br />Ty boroku, chyba ci ten miesiączek w łeb rąbnoł.Coś pisali o dramatycznych wydarzeniach.<br /><br />- I co tu więcej mówić....? <br />Żenada czy hipokryzja......Oj nieładnie,.......nieładnie.....<br />
2015-10-07 15:43:56
blookerss: W obliczu Biblii? hmmm... ,chyba i dziecko wie, że Jezus założył jeden święty kościół, który jest zbudowany na Piotrowej skale i którego bramy piekielne nie przemogą.<br /><br />Timo! Lepiej spiesz się odpowiedzieć: gdzie dajesz swoją \&quot;biblijną dziesięcinę?\&quot;<br /> Czepiasz się tac kościelnych -jakbyś jeszcze żył na garnuszku mamy? Nooo... to może powiesz, że jadasz tylko same PO-trawy jak szczaw i mirabelki, sikasz do baku, albo Tauron sponsoruje ciebie gagatku?....<br />
2015-10-07 18:21:25
józek1: Czkoło sie mi, gdosi mie spómino , żech pomysloł ? klikum a tu blookers pisoł i pyto. Odpowiadom :)<br /> To napisoł alternatywy - 28.09.2015 22:30<br /><br />A ja z kolei zauważyłem jak słoneczko jest zafascynowane krwawieniem miesięcznym. Aż boję się kliknąć a Twoje linki....(-: <br />Blookers , to je normalne co ten borok napaplol ? jak ześ nie zrozumiol mojego hejta toś tez borok i tyn miesiónczek cie tys musioł w łeb rąbnoć.<br />\&quot; Zatem co tymi docinkami użytkowniku pragniesz udowodnić ? \&quot; - pytosz , ano kup se na alegro.pl AUREOLE albo Zestaw DIABEŁEK co ich tu minerwa reklamowala i idź na swoj plac - fare, żeby twoi zło ku mnie nie poszło.<br /><br />
2015-10-07 19:52:00
Timo: blookers,<br />gdzie ja daję dziesięcinę, to ja wiem, a Ty nie jesteś osobą, z którą chciałbym dzielić się wszystkimi informacjami. Co ma Jezus do KRK? Piotr nie był pierwszym papieżem i nawet nie był w Rzymie - a to pewnie wiesz, a jak nie, to zapytaj jakiego uczciwego księdza, to potwierdzi. Biblia pisze o KRK i nie chcę Cię obrazić, cytując jak go nazywa. Ponadto obrażanie innych osób jest chyba Twoim ulubionym zajęciem. Czepiasz się józka1, a sam kulturą nie grzeszysz.
2015-10-07 20:20:45
blookerss: <br />Bluzgi....wypociny......etc. Brak dowodów.<br /><br />Ciekawe tylko co tam twoja Biblia pisze? i w końcu jaki to kościół? :-)
2015-10-07 20:38:48
Timo: Ten o którym pisałeś - założony przez Jezusa. Prymitywne te twoje komentarze i nie chce mi się już odpisywać. Pozdrawiam
2015-10-07 20:54:43
alternatywy 5: Gwoli wyjaśnienia Józku 1. Cytowanie mojego wpisu odnosiło się do wpisu \&quot; minerwy \&quot; ale skoro administrator usuną jej wpis to trudno byś kumał o co kaman. Jak byś trochę pomyślał to byś na to wpadł, ale poco wysilać móżdżek. Jesteś widać DIZLEM i to wolno ssącym, patrząc chociażby na zegar twojego wpisu pod tym artykułem ( aktywność ospała ). Jeżeli dalej jesteś oburzony tym określeniem ( krwawieniem miesięcznym ) to powiem, że zapożyczyłem z tytułu zamieszczonym na portalu informacyjnym, który właściwie miał uzasadnienie - no bo przecież krwawił. Oczywiście ludziska mają od zawsze problem z dwuznacznymi skojarzeniami, szczególnie ci co mają \&quot; proste \&quot; myślenie - szczególnie w starości. No cóż....życzę ci dużo konstruktywnego myślenia i błogiego nynania :-)
2015-10-07 21:11:28
blookerss: Timo<br />Śmiało frajerze dawaj: co Biblia pisze, jak to nazwałeś kościele krk?
2015-10-07 21:16:34
blookerss: Jeszcze nie jeden i niejedna, nie pierwszy i nie ostatni fanatyk antyklerykalny w prymitywny sposób atakuje i nic nie udowadnia. <br />A swoją drogą to ciekawe jak \&quot;ładnie\&quot; pastorowie uczą was ekumenizmu na Śląsku Cieszyńskim!
2015-10-07 22:17:37
józek1: Bulkocie jyno i lotocie po tym kompie kaj rakieta . Dostaniecie herzklekotki, a trza sie śpiychać pómału. Dum wum synki dobra rada - nie chytejcie psa za chwost, bo was ugryzie.
2015-10-07 23:21:39
blookerss: Rada nie trafiona faterku, bo jak na razie, twoje tzw. pieski a raczej wyjące kundle przypominają wołanie nieszczęśliwego człowieka o pomoc. <br />Nie daj się wprowadzać w błąd tylko wierz człowieku.<br />Amen :-)
2015-10-07 23:44:42
alternatywy 5: Ni mo być józecku \&quot; was ugryzie \&quot; tylko \&quot; wos bajsnyć \&quot;......och ty bamontniku :-)
2015-10-08 08:56:33
józek1: Dwa bajtle po jednych pinióndzach . Widzi mi sie, ze som mondre jak kuń , abo jak dwa kunie. Kaczora chytaja a gónsiora straca :)<br />Nie droznij sie z moim psym blookers ;)
2015-10-08 10:25:03
blookerss: Gorzej będzie jak dzisiaj nasze orły nie wygrają ze Szkotami! to wtedy józku1 -i ty miej się na baczności :-)
2015-10-08 13:38:54
józek1: Trauma Szkotów z 1965 roku ? <br /> 2:1 i jadymy na EURO 2016 :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: