Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie: 20 lat Centrum Pedagogicznego dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego

W czwartek, 1 października w siedzibie Centrum Pedagogicznego dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie obchodzono jubileusz powstania tej placówki, która od 1995 roku wspiera działalność metodyczną i oświatową szkół i przedszkoli polskich na Zaolziu.

- Wsparcie języka i wszystkiego, co się z nim wiąże, czyli tradycji, kultury, tożsamości, jest dla każdej społeczności mniejszościowej bardzo ważne – powiedziała podczas uroczystości dyrektor Centrum Marta Kmeť. Pierwszoklasiści otrzymali w tym roku nowy elementarz, który ukazał się staraniem Centrum, ponadto instytucja ta wydaje miesięczniki stanowiące pomoc metodyczną dla polskich placówek oświatowych „Ogniwo” i „Jutrzenkę”. W ramach projektów ściągane są polskie podręczniki, a także organizowane również konkursy i dyktanda.

Na owocną działalność Centrum, dzięki któremu krzewiona i utrzymywana jest polskość wśród naszych rodaków zza Olzy już od młodego wieku zwracali uwagę w swych wystąpienia licznie przybyli goście m.in. konsul generalny RP w Ostrawie Janusz Bilski, prezes Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej Andrzej Russ i Bogdan Kasperek, dyrektor polskiego biura Euroregionu Śląsk Cieszyński Těšínské Slezsko.

Obecnie na Zaolziu, gdzie mieszka ok. 30 tys. Polaków.  Ponad trzy stysiące dzieci i młodzieży uczęszcza do polskich szkół i przedszkoli. W samych 25 podstawówkach rozsianych po całym obszarze tego subregionu pobiera naukę 1822 uczniów.

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: