Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (13/1/16)

Wzrost cen światła gazowego, morderstwo młodego górnika na tle rabunkowym, awanse nauczycieli. Oto czym sto lat temu żyli mieszkańcy terenów Śląska Cieszyńskiego.

- W szpitalu sióstr Elżbietanek zmarł c. k. sekretarz powiatowy Franciszek Kopka, który przez wiele lat pełnił służbę przy c. k. starostwie w Cieszynie. Jego pogrzeb odbył się na cmentarzu centralnym ("Nowy Czas").

- W Ustroniu zmarł Antoni Lubojatzki, właściciel hotelu i zarządca arcyksiążęcego składu w Ustroniu. Miał 70 lat ("Ślązak").

- Na plenarnym posiedzeniu Wydziału gminnego w Cieszynie uchwalono podwyżkę ceny światła gazowego. Od 1 kwietnia br. 1 metr kubiczny gazu do palenia będzie kosztował 26 h, zaś 1 metr kubiczny gazu do gotowania (lub ogólnie - do użytku domowego) - 16 h ("Gwiazdka Cieszyńska").

- Wczesnym rankiem nad torem kolei koszycko-bogumińskiej, około 600 metrów od przystanku "Miejscowość Rychwałd" w stronę Bogumina, znaleziono ciało 17-letniego górnika Józefa Hermanna, który był zajęty na szybie Eugeniusza w Pietwałdzie. Mężczyźnie prawdopodobnie zadano cios ciężkim przedmiotem w tył głowy. W kieszeni zabitego znaleziono jedynie pustą kopertę po pieniądzach, które otrzymał jako wypłatę. Głównym podejrzanym w tej sprawie jest 34-letni górnik Wieczorek, który został już odstawiony do sądu polowego w Cieszynie ("Gwiazdka Cieszyńska").

- Jerzy Obracaj - stały nauczyciel przy szkole ludowej w Dzięgielowie - zamianowany został stałym starszym nauczycielem przy tejże szkole; prowizoryczny nauczyciel Paweł Kurus został zamianowany stałym nauczycielem placówki w Ustroniu. Nauczycielkami ręcznych robót kobiecych zamianowano m.in.: Marię Baginską w Mostach pod Jabłonkowem i Bukowcu oraz Albinę Vlcek przy publicznej, niemieckiej i czeskiej szkole w Kończycach Małych ("Ślązak").

- "Podwyższenie ceny pojedynczych numerów >>Gwiazdki Cieszyńskiej<< z 7 h na 8 h nastąpi począwszy od 1. kwietnia 1916 r. na żądanie agercyj i odsprzedawców ze względu na brak halerzy przy wydawaniu." ("Gwiazdka Cieszyńska").

- Redaktorzy i wydawcy gazet publikowanych w 1916 roku:

a) "Gwiazdka Cieszyńska"

- redaktor odpowiedzialny: J. Polak
- wydawca: ks. Józef Londzin w Cieszynie
- druk: Drukarnia >>Dziedzictwa<< pod zarz. J. Suchanka w Cieszynie.

b) "Nowy Czas"

- redaktor odpowiedzialny: J. Kublach w Cieszynie
- wydawca: Towarzystwo ewangelików śląskich
- druk: C. i k. nadworna drukarnia Karola Prochaski w Cieszynie
  
c) "Robotnik Śląski"


- redaktor odpowiedzialny: Paweł Stec
- wydawca: Piotr Kornuta
- druk: Ludowa drukarnia we Frysztacie

d) "Ślązak"

- redaktor odpowiedzialny i wydawca: Jan Babilon w Skoczowie
- druk: Henryk Nowak w Cieszynie

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PS. Wszystkich łaknących informacji i ciekawostek o historii naszego regionu, zapraszamy do odwiedzenia naszej OX-owej Skarbnicy: http://skarbnica.ox.pl/ .

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: