Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

(Prawie) wszyscy włodarze z podwyżkami

Tylko w dwóch gminach naszego regionu radni nie podjęli jeszcze decyzji o podwyżkach wynagrodzeń dla wójtów i burmistrzów.

Wcześniej o podwyżkach pensji dla wójtów, burmistrzów czy starosty pisaliśmy:

Pierwszą z nich jest Chybie - zarówno w porządku obrad listopadowej, jak i grudniowej sesji stosowny projekt uchwały nie został uwzględniony. Do ciekawej sytuacji doszło z kolei w Brennej, gdzie wprawdzie propozycja podwyżki dla Jerzego Pilcha została zaproponowana, jednak radni ją odrzucili - pięciu było za jej przyjęciem, pięciu przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. O możliwych konsekwencjach takiego rozstrzygnięcia mówiła na grudniowej sesji Rady Gminy prawnik obsługująca breński magistrat. - Podjęcie uchwały o wynagrodzeniu dla wójta jest jednym z podstawowych obowiązków rady, uregulowanym w artykule 18 ustawy o samorządzie gminnym. Gdy rada nie będzie wykonywać swoich obowiązków, prawdopodobnie pojawi się wezwanie ze strony wojewody. Trzeba też rozważyć ewentualne konsekwencje z artykułu 96 i 97 ustawy - rozwiązanie rady, w szczególnych przypadkach, zawieszenie organów gminy i powołanie zarządu komisarycznego. Jest też możliwość wystąpienia zainteresowanego do sądu z powodu bezczynności - podkreślała.

Zbiorcze zestawienie wysokości wynagrodzeń dla włodarzy (w tym proponowanego dla wójta gminy Brenna - zaznaczone na czerwono) w tabeli poniżej:

Propozycje podwyżek na sesjach wzbudzały wiele różnych dyskusji. W Istebnej na przykład radna Barbara Kubas uzasadniała podjęcie uchwały zasługami wójt Łucji Michałek dla gminy. - Wójt jest dobrym gospodarzem, menagerem, który zarządza pracownikami gminy, GOK-iem, szkołą. Reprezentuje godnie naszą gminę, pozyskuje fundusze na jej rozwój, a jako rada musimy być zgodni i dążyć do współpracy, aby mieszkańcy, którzy nas wybrali, mogli być zadowoleni z podejmowanych przez nas decyzji i żeby się im dobrze i godnie żyło w naszej gminie - przekonywała.

W Cieszynie z kolei mówiono o relacji między wysokością wynagrodzenia a odpowiedzielnością burmistrz Staszkiewicz. - Czemu pani burmistrz miałaby zarabiać 14,435 zł brutto (wyliczona przez obecną na sesji grupę mieszkańców minimalna wysokość wynagrodzenia burmistrz Cieszyna - dop. red.), kiedy odpowiada za dwu- lub trzykrotnie większy budżet niż burmistrz Strumienia czy wójt Goleszowa, z całym szacunkiem dla nich? Uważam, że miasto Cieszyn w powiecie jest najważniejsze - największe, największy budżet i najwięcej mieszkańców. Pani burmistrz zarządza też największą liczbą urzedników i pracowników tak zwanej budżetówki - nauczycieli szkół podstawowych czy przedszkoli - podkreślał radny Łukasz Bielski.

Pisaliśmy: Przerwane obrady komisji Rady Miejskiej

KR

 

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

17
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-07 08:51:31
edward pilich : Mają żołądki jak wielbłądy dlatego muszą tyle zarabiać
2022-01-07 09:57:01
+święty+Patryk+: muszą tyle zarabiać, bo takie prawo PiS ustanowił by przykryć jeszcze większe podwyżki dla Dudy i parlamentarzystów - przy okazji, piśce pewnie nie chcą pamiętać jak parę lat temu, po słynnym "SIĘ NAM NALEŻAŁO!!!" Chciwej Beaty ten sam PiS zarobki posłów obcinał
2022-01-07 09:59:33
+święty+Patryk+: tak jak wiele razy wcześniej, dziel i rządź - tylko ta jedna zasada przyświeca Kaczyńskiemu od lat, ale się chwała bogu kończy jego panowanie, odleci do pierdla na Pegasusie
2022-01-07 11:02:42
tom lem: ... ty już Patryk nie bulcz, że się im należało bo z jednej strony rząd odbiera dochody a z drugiej sami się dzielą max.- bo mają takie praw?! Oczywiście gdyby nie podano górnych widełek, Szanowna Pani z Cieszyna wnioskowałaby więcej, nawet od Starosty, a przydvpas Bielski w zamian za zatrudnienie (po wyborach) na stołku zastępcy kierownika ds. "kultury", w rewanżu będzie "podkreślał" jeszcze większe androny niż ty - jako znawca prawa.
2022-01-07 12:57:03
vis: jedna z nielicznych ustaw rządzących co nie wyprowadziła opozycji na ulice, budżety gminne z coraz wiekszymi deficytami ale na dolewkę do koryta musi być niezależnie od przynależności.
2022-01-07 13:30:22
marian1951: Podwyżka wynagrodzeń osób mianowanych i powołanych w samorządach do minimalnej 80 % podstawy wynika z ustawy sejmowej. Moralny problem w tym , czy pozostaje się przy tej minimalnej 80 % , czy też sięga po wyższą a nawet maksymalną.
2022-01-07 14:51:08
+święty+Patryk+: większa od covid gangrena od 6 lat toczy polskie państwo - to PiS, bandycka klika złodziei i oszustów, która już posunęła się do oszustw wyborczych i to na pewno nie jest jej ostatnie słowo w walce o utrzymanie się przy złodziejskim korycie - ta bolszewicka swołocz bez wątpienia gotowa jest do rozlewu krwi, ten cel przyświecał od samego początku dymisjom generałów i oficerów polskiej armii i tworzeniu partyjnych bojówek terytorialnego neo-ZOMO
2022-01-07 15:24:53
tom lem: .... Patryk dalej swoje po przeżuciu dawek Onetu i TVN'u, problem w tym marian1951że osoby mianowane i powołane w samorządach, pchają się na te stołki by się z publicznego nachapać i możesz być pewny, przed wyborami zapomnieli co to moralność, jeśli kiedykolwiek wiedzieli co znaczy ;-)
2022-01-07 17:56:57
oxjas1: Prymas J. Glemp deklarowal : „ Kościół nie chce ani złotówki z budżetu państwa za nauczanie religii w szkołach publicznych. My do szkół nie idziemy po pieniądze, my tam idziemy z misją". Tak dla przypomnienia dla tych, co maja krotka pamiec ! Ciekawe czy tom lem wie, ile obecnie kosztuje budzet panstwa religia w szkole ?
2022-01-07 18:10:22
tom lem: ...zbyt mało kosztuje, sądząc po twoich wpisach, oxjas1:-) i pazerności "wybieranych" samorządowców.
2022-01-07 19:12:27
oxjas1: Cos tak cicho sza o 1,5 bln dlugu publicznym !
2022-01-07 20:01:05
marian1951: Oxjas1 - czyżbyś twierdził , że za kadencji Prymasa Glempa duchowni pobierali wynagrodzenia za katechezę w szkołach ?
2022-01-08 07:40:14
oxjas1: marian1951- to byl cytat, co powiedzial prymas Glemp, reszte dopowiedz sobie sam …
2022-01-08 07:42:41
oxjas1: A gdybys nie wiedzial -„ w skali całego kraju samorządy wydają na pensje dla katechetów ponad miliard złotych. Dokładnie 1,1 mld zł.“
2022-01-08 09:32:08
koszenila6: Problem nie w zerach ale w braku sumienia. Państwu na stołkach sumienie skończyło się przy towarzyskim grillu, mnie kiedy przelano krew mojego dziecka. Niech biorą więcej i więcej. Zobaczymy czy wystarczy niebieskich zdrajców i 2-metrowych płotów, żeby ochronić swoją skórkę. Parafrazując pewne znane powiedzenie : wy macie stołki, a my połki.
2022-01-08 18:06:33
+święty+Patryk+: marianku czyżbyś twierdził, że Glemp był prymasem kościoła innego niż katolicki w Polsce?
2022-01-09 18:59:33
Iwan: Dlaczego wójt Gminy Brenna ma dostać podwyżkę skoro źle zarządza gminą. Ten dług z niczego się nie wziął. A tak zastanawiam się dlaczego podjęto taką ustawę o wynagrodzeniach wójtów i burmistrzów. To parodia za co oni mają dostać taką kasę przecież te pieniądze z podatków mieszkańców. Ten PIS strzela sobie niestety w kolano.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: