(Prawie) wszyscy włodarze z podwyżkami
Wcześniej o podwyżkach pensji dla wójtów, burmistrzów czy starosty pisaliśmy:
- Ile oni zarabiają? Podwyżki dla starosty, wójtów, burmistrzów
- Zebrzydowice z budżetem na przyszły rok
- Wisła z budżetem na przyszły rok
- Skoczów z budżetem na przyszły rok
Pierwszą z nich jest Chybie - zarówno w porządku obrad listopadowej, jak i grudniowej sesji stosowny projekt uchwały nie został uwzględniony. Do ciekawej sytuacji doszło z kolei w Brennej, gdzie wprawdzie propozycja podwyżki dla Jerzego Pilcha została zaproponowana, jednak radni ją odrzucili - pięciu było za jej przyjęciem, pięciu przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. O możliwych konsekwencjach takiego rozstrzygnięcia mówiła na grudniowej sesji Rady Gminy prawnik obsługująca breński magistrat. - Podjęcie uchwały o wynagrodzeniu dla wójta jest jednym z podstawowych obowiązków rady, uregulowanym w artykule 18 ustawy o samorządzie gminnym. Gdy rada nie będzie wykonywać swoich obowiązków, prawdopodobnie pojawi się wezwanie ze strony wojewody. Trzeba też rozważyć ewentualne konsekwencje z artykułu 96 i 97 ustawy - rozwiązanie rady, w szczególnych przypadkach, zawieszenie organów gminy i powołanie zarządu komisarycznego. Jest też możliwość wystąpienia zainteresowanego do sądu z powodu bezczynności - podkreślała.
Zbiorcze zestawienie wysokości wynagrodzeń dla włodarzy (w tym proponowanego dla wójta gminy Brenna - zaznaczone na czerwono) w tabeli poniżej:
Propozycje podwyżek na sesjach wzbudzały wiele różnych dyskusji. W Istebnej na przykład radna Barbara Kubas uzasadniała podjęcie uchwały zasługami wójt Łucji Michałek dla gminy. - Wójt jest dobrym gospodarzem, menagerem, który zarządza pracownikami gminy, GOK-iem, szkołą. Reprezentuje godnie naszą gminę, pozyskuje fundusze na jej rozwój, a jako rada musimy być zgodni i dążyć do współpracy, aby mieszkańcy, którzy nas wybrali, mogli być zadowoleni z podejmowanych przez nas decyzji i żeby się im dobrze i godnie żyło w naszej gminie - przekonywała.
W Cieszynie z kolei mówiono o relacji między wysokością wynagrodzenia a odpowiedzielnością burmistrz Staszkiewicz. - Czemu pani burmistrz miałaby zarabiać 14,435 zł brutto (wyliczona przez obecną na sesji grupę mieszkańców minimalna wysokość wynagrodzenia burmistrz Cieszyna - dop. red.), kiedy odpowiada za dwu- lub trzykrotnie większy budżet niż burmistrz Strumienia czy wójt Goleszowa, z całym szacunkiem dla nich? Uważam, że miasto Cieszyn w powiecie jest najważniejsze - największe, największy budżet i najwięcej mieszkańców. Pani burmistrz zarządza też największą liczbą urzedników i pracowników tak zwanej budżetówki - nauczycieli szkół podstawowych czy przedszkoli - podkreślał radny Łukasz Bielski.
Pisaliśmy: Przerwane obrady komisji Rady Miejskiej
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.