Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ile oni zarabiają? Podwyżki dla starosty, wójtów, burmistrzów

Powiat, Goleszów, Strumień i Ustroń - włodarze tych samorządów otrzymali już znaczne podwyżki swoich wynagrodzeń. Decyzje o podniesieniu poziomu płac burmistrzów i wójtów podejmą wkrótce także pozostałe gminy.

Podwyżki wynikają z wrześniowych zmian w ustawie o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz październikowego rozporządzenia rządowego. Oba te dokumenty zaczęły obowiązywać od 1 listopada i na ich mocy podniesiony został górny pułap wynagrodzenia włodarzy (z 2 525,94 zł brutto do 20 041,50 zł), a także ustalono minimalne poziomy wynagrodzenia zasadniczego.

W poniższej tabeli porównaliśmy obecne zarobki włodarzy z naszego regionu, wytłuszczoną czcionką zaznaczając tych, którzy decyzjami radnych otrzymali już podwyżki płac:  

Do cieszyńskiego Starostwa Powiatowego wysłaliśmy prośbę o komentarz dotyczący wprowadzonych zmian. Poniżej odpowiedzi - szeroko omawiającej całe zagadnienie - udzieliła nam Sylwia Pieczonka, pełniąca funkcję Rzeczniczki Starosty Cieszyńskiego. 

Powiat Cieszyński należy do największych polskich powiatów pod względem liczby osób, zamieszkałym przez blisko 180 tys. mieszkańców. Ma szósty, co do wielkości budżet (prawie 250 milionów zł) wśród 314 powiatów ziemskich. Należy do grupy zaledwie dziewiętnastu powiatów ziemskich, posiadających budżet przekraczający 200 milionów złotych. Wydatki inwestycyjne w przeciągu pierwszych pełnych dwóch lat obecnej kadencji (2019,2020) przekroczyły już 85 milionów złotych i są większe od sumy wydatków inwestycyjnych zrealizowanych w poprzedniej kadencji (2014-2018). Poprzez swoje jednostki organizacyjne (28 jednostek budżetowych oraz 3, dla których jest organem tworzącym) Powiat Cieszyński jest pracodawcą i płatnikiem wynagrodzeń dla około ośmiuset pracowników administracji samorządowej oraz siedmiuset nauczycieli. W tę sumę nie wliczamy pracowników publicznej służby zdrowia (Szpital Śląski, Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe). To czyni administrację powiatową jednym z największych pracodawców. Przy tak dużej liczbie pracowników - wynagrodzenie Starosty stanowi wyłącznie ułamek procenta ogólnego funduszu płac, a więc bez względu na jego obecną wysokość, w żadnym razie nie wpływa w znaczący sposób na finanse Powiatu.

Podniesienie wynagrodzenia wójtów, burmistrzów czy starostów jest wynikiem wprowadzonych zmian w przepisach prawa, gdzie główną intencją ustawodawcy było przede wszystkim podniesienie wynagrodzenia dla Prezydenta, Premiera, posłów, senatorów, ministrów, prezesów spółek, agencji i instytucji rządowych. W celu odwrócenia uwagi opinii publicznej od wprowadzanych podwyżek dla elity rządzącej wprowadzono również zapisy wymuszające zmianę wynagrodzeń samorządowców poprzez wprowadzenie dla tej grupy uregulowań o minimalnej wysokości wynagrodzenia na poziomie 80% stawek maksymalnych określonych w rozporządzeniu (taka sytuacja wystąpiła po raz pierwszy w historii samorządu). Przepisy wymusiły także ich zastosowanie z datą wsteczną obowiązywania, uniemożliwiając odstąpienie od tego nakazu prawnego. Natomiast Rada Ministrów doprecyzowała rozporządzeniem wprowadzone przepisy. Nieoczekiwanie, co do skali wielkości podwyżek „Dobrzy Wujkowie” podnieśli wynagrodzenia również samorządowcom. Można zadać pytanie – dlaczego tak się stało? Odpowiedź jest w miarę oczywista - zrobiono to z dwóch głównych powodów, przy tym należy domniemywać, że nie kierowano się interesem samorządowców i troską o zwiększenie ich wynagrodzeń. Zrobiono to po pierwsze, by zdjąć z siebie odium przyznanych sobie dużych podwyżek. Po drugie – przedstawiciele organów centralnych nie funkcjonują wśród społeczności lokalnych, a samorządowcy – już tak. Koalicja rządząca wiedziała, że działania liderów lokalnej władzy są bezpośrednio obserwowane, a także oceniane przez mieszkańców. Najprawdopodobniej byli przekonani, że Polacy zauważą przede wszystkim podwyżki pensji u samorządowców i to na nich skupi się w całości negatywna ocena opinii publicznej, chociaż w rzeczywistości sami zainteresowani nie mieli na to, co się stało, żadnego wpływu. Zaskakujące jest również to, że cała sytuacja z podwyżkami dzieje się w czasie, kiedy gospodarka wykazuje złe wskaźniki ekonomiczne. Obecnie notuje się wysoką inflację i galopujące w szybkim tempie wzrosty cen paliwa i towarów konsumpcyjnych, co pośrednio może świadczyć o złych decyzjach rządzących, od których odwrócenie uwagi opinii publicznej najprawdopodobniej jest w ich interesie.

Przypomnę, że Janusz Król - Starosta Cieszyński w latach 2014-2018 - będący dobrym Włodarzem, dbającym o mienie naszego Powiatu, nagle na kilka miesięcy przed końcem swojej kadencji, nie z własnej winy, zostaje pozbawiony części wynagrodzenia. Tamta sytuacja nie była wynikiem jego złych działań, zaniedbań czy zaniechań. To był rezultat poczynań osób na szczytach władzy, które po przyznaniu sobie wysokich nagród, zgodnie ze słowami pani Premier Beaty Szydło, uważały, że te nagrody „po prostu się im należały”. Wtenczas, po tych słowach w kraju rozpętała się olbrzymia burza medialna - pojawiła się ostra krytyka rządzących. W efekcie doprowadziło to do tego, że nakazano politykom zwrot części pieniędzy, a samym samorządowcom obniżono wynagrodzenia o 20%. Pokłosiem właśnie tamtych wydarzeń było obniżenie wynagrodzenia poprzedniego Starosty Cieszyńskiego. Mieczysław Szczurek, decydując się na pracę w fotelu Starosty, znał i akceptował warunki wynagrodzenia, które wcześniej pobierał jego poprzednik. Dodam jeszcze, że obecna Rada Powiatu została przymuszona nowymi regulacjami do podniesienia wynagrodzenia Starosty (gdyby tego nie zrobiła, wówczas nadzór prawny Wojewody Śląskiego wezwałby Radę do podjęcia stosownej uchwały). Reasumując - obecny Włodarz nie miał żadnego wpływu na podniesienie wynagrodzenia, podobnie jak Janusz Król, który uprzednio nie miał również wpływu na obniżenie pobieranego przez siebie uposażenia. Kończąc tę wypowiedź, można ją spuentować starym, ale jakże tutaj aktualnym powiedzeniem: „kowal zawinił, cygana powiesili”.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-12-09 19:28:19
święty+Patryk:: no i wszystko jasne, PiS rozgrywa samorządowców
2021-12-09 20:41:15
tom lem: ... tłumaczenie Pani Rzecznik na miarę yntelygencji Patryka, bo to z przygotowaniem projektów uchwał dla bezradnych Rad, nie mają nic wspólnego: starostowie, burmistrzowie i wójtowie. To radni przyzwyczaili się do podnoszenia ręki, gdy włodarz postraszy tylko organem kontrolnym i wreszcie ci starostowie, burmistrzowie i wójtowie zesłani by zostali przynajmniej na Białoruś, gdyby tej podwyżki nie przyjęli ;-)
2021-12-09 20:48:14
tom lem: ... teraz nic tylko czekać, "oddolnych" projektów uchwał, by te podwyżki można było sfinansować, gdzie wszyscy mieszkańcy sfinansują, co się włodarzom przecież należy ;-)
2021-12-09 21:05:22
tom lem: ... Patryk, też dałem lajka za prawidłowe dostrzeżenie winnych tych nieuzasadnionych podwyżek ;-)
2021-12-09 22:14:28
Szantrapa: Zyją z naszych podatków , a później skurw__yny kontrolują dronami ( zakupionymi z naszych podatków) nasze kominy. Zeby im serca zamiast c_uji postawały.
2021-12-10 10:33:29
M53: Zastanawiają mnie takie duże rozbieżności w wynagrodzeniach-burmistrzowie Strumienia i Goleszowa zarabiają dużo więcej niż inni burmistrzowie lub wójtowie- chodzi mi o gminy. W miastach burmistrzowie maja dużo więcej do ogarnięcia. Jestem zaskoczona wynagrodzeniem burmistrzowej Strumienia. Jest ono nieadekwatne do jej aktywności na rzecz gminy. Na rzecz gminy, powtarzam, bo aktywna to ona jest, ale zupełnie w innych rejonach działalności, które tylko jej osobisty splendor przynoszą, ale korzyści dla gminy żadnych. Ja rozumiem jeszcze dodatek funkcyjny, ale ten specjalny to niby dlaczego mają dostawać? I potem jeszcze nagrody pewnie corocznie sobie przyznają.
2021-12-10 10:36:57
M53: A... to już po podwyżkach jest. No się Strumień pospieszył, by chociaż jeden miesiąc więcej było. Oczywiście, że zgryźliwa jestem. Innym jakoś tak szybko i w takich kwotach nie podnoszą pensji, ale podatki już tak. Nadal uważam, że dodatek specjalny powinien być zniesiony.
2021-12-10 11:21:16
miłek 123: Dezorientacja jak za takie pieniądze można pełnić takie funkcje....
2021-12-10 13:19:46
ERBE: Jak można mieć dodatek za to że jest się "stary". "Wysługa lat", "za wieloletnią pracę". Przecież to jest PRL 2.0. Czyli jak przyjdzie młody ambitny i będzie robił dwa razy tyle to nie dostanie wynagrodzenia za wyniki i będzie miał dwa razy ale mniej? Drugie pytanie Czemu służy rozdział Wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny plus dodatek specjalny? Temu żeby zamydlać oczy?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: