Powiat przygotowuje się do organizacji transportu publicznego
Od 1 stycznia 2017 roku to Powiat Cieszyński, w myśl ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, będzie pełnił rolę organizatora tego transportu. Już w zeszłym roku na konferencji poświęconej komunikacji publicznej łączącej Cieszyn z innymi miejscowościami poruszono ten temat. Na jakim obecnie etapie jest Powiat jeżeli chodzi o przygotowania związane z objęciem tej ważnej roli, mówił Starosta Janusz Król podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu (23.02).
Radnym przedstawiono informację na temat realizacji „Planu Transportu Publicznego dla Powiatu Cieszyńskiego”. W informacji tej znalazł się zapis, iż obecnie są opracowywane umowy operatorskie z powiatowymi przewoźnikami, łącznie z całością wymaganych załączników (regulaminów, taryf, zasady rozliczeń za realizację usług z uwzględnieniem stosowania przez operatora ulg ustawowych). Jak podkreśla Starosta wykonano już szereg zadań mających na celu przygotowanie powiatu do zawarcia umów w publicznym transporcie zbiorowym.
Jednym z ważniejszych działań było ogłoszenie przez powiat 30 czerwca 2015 roku obowiązkowej informacji o zamiarze bezpośredniego zawarcia umowy o świadczenie usług w zakresie transportu publicznego w Powiecie Cieszyńskim. Wystosowano pisma do przewoźników z weryfikacją rentowności linii komunikacyjnych, przygotowano m.in. aktualny wykaz przystanków będących w zarządzaniu przez powiat, który przyjęto na wczorajszej sesji. Jak czytamy w przedstawionej informacji odbyły się również spotkania z wójtami i burmistrzami gmin w powiecie oraz z ekspertami w sprawie zmian jakie czekają powiat. Zorganizowano także Radę Przewoźników aby szczegółowo omówić zakres prowadzenia przyszłej działalności.
Planowane są negocjacje z gminami co do współfinansowania linii komunikacyjnych w zależności od wielkości przewozów wykonywanych na ich terenie. Jak przyznaje Starosta aktualnie finalizowany jest projekt regulaminu, który będzie jeszcze konsultowany z przewoźnikami. Rozpoczęto również prace nad opracowaniem wspólnych taryf przewozowych, na podstawie których będą ustalane cenniki biletów. Ważną kwestią na którą zwrócił uwagę Starosta jest dążenie do porozumienia z miastem Jastrzębie-Zdrój. Wystąpiono bowiem do Prezydenta tego miasta z pytaniem, dotyczącym zainteresowania i możliwości zawarcia porozumienia na linii Cieszyn – Jastrzębie Zdrój. Obecnie pomiędzy tymi miastami są wykonywane przewozy na dwóch liniach komunikacyjnych, jednak od 1 stycznia 2017 roku organizatorem tych przewozów stanie się Marszałek Województwa. Trudno sobie wyobrazić, że na tej linii z której korzysta sporo młodzieży nie będzie zniżek. Powiat Cieszyński będzie dążył do zawarcia umów i umożliwienia młodzieży dojazdu do szkół pomiędzy tymi miastami na niezmienionych do tej pory warunkach. Póki co nie ma odzewu ze strony Jastrzębia Zdroju – przyznał Starosta.
Powiat będzie również monitorował i zwracał uwagę na problemy związane z brakiem organizacji transportu publicznego pomiędzy Cieszynem a miastem Bielsko-Biała. Starostwo końcem stycznia br. zorganizowało także konkurs na stanowisko podinspektora w Referacie Transportu. Osoba na tym stanowisku będzie m.in. przygotowywać i zawierać umowy operatorskie z przewoźnikami oraz wykonywać inne zadania, które będą wynikać z ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Referat Transportu będzie opracowywał projekt umowy operatorskiej oraz podejmował rozmowy z gminami co do współfinansowania przewozów powiatowych. Ważne będzie również opracowanie systemu finansowania tych przewozów oraz oszacowania ich wielkości.
Jak podkreśla Starosta jedną z głównych przyczyn dla których Powiat podejmie się tego trudnego zadania jest zachowanie ulg ustawowych. Od 1 stycznia 2017 roku przewoźnicy, którzy nie podpiszą umowy z organizatorem nie będą już mieli możliwości otrzymania rekompensaty związanej z utratą dochodów w powodu stosowania ulg. Wiąże się to z tym, iż pasażerowie korzystający z ich usług będą zmuszeni do ponoszenia pełnych opłat za bilety.
Na liczne pytania radnych odpowiadał obecny na sesji Naczelnik Wydziału Komunikacji Grzegorz Faruzel oraz Przewodniczący Rady Przewoźników Leszek Podżorski. Teraz jesteśmy na etapie przetwarzania tego wszystkiego, co do tej pory zostało ustalone, na język praktyczny. Jest to bardzo trudne zadanie. Po pierwsze dlatego, że obecnie firmy które działają w oparciu o zezwolenia wydane przez Starostwo działają na zasadach konkurencyjnych. Teraz będzie trzeba stworzyć inny model organizacji przewozów w powiecie – mówił Podżorski.
Przewodniczący Rady Przewoźników wspomniał także o ustaleniu cen za przewozy, które dziś każdy z przewoźników reguluje we własnym zakresie. Obecnie te ceny są różne ale jeżeli będą identyczne to jak będziecie Państwo je równać, czy w górę czy w dół. Jeżeli w górę to cena wzrośnie, jeżeli w dół to czy będą środki na zrekompensowanie tej różnicy ? – pytał Podżorski.
Zwrócił on również uwagę na wspomniane już przez Starostę ulgi oraz regulamin przewozowy. Żeby to wszystko 1 stycznia 2017 roku zadziałało to powinno to być przygotowane w najbliższych miesiącach. Wszystko po to aby dać szansę Radzie żeby podjęła właściwe decyzje, po to aby Starosta i jego służby miały czas na wynegocjowanie zasad finansowania tego transportu z gminami. Jednym z elementów tego planu jest właśnie partycypowanie . Pytań i niewiadomych na chwilę obecną jest wiele ale chodzi przecież o to, aby było lepiej. Czy da się zadowolić wszystkich operatorów, pasażerów i samego organizatora?
Czytaj również: Starostwo zajmie się transportem publicznym
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.