Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Odległość - posypały się mandaty

Nawet 500 zł mandatu można za niezachowanie przez kierującego pojazdem wymaganego odstępu za poprzedzającym pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową. Przez dwa dni (22-23.11.2023) cieszyńscy policjanci wystawili 18 mandatów.

W środę i czwartek cieszyńscy policjanci przeprowadzili akcję „Bezpieczna Odległość — Bezpieczna Droga” - Policjanci na drodze ekspresowej S-52 sprawdzali, czy kierowcy stosują się do przepisów związanych z przestrzeganiem dozwolonej prędkości oraz czy zachowują bezpieczne odległości pomiędzy pojazdami. Wyposażeni w mierniki prędkości TruCAM z odblokowanym trybem DBC (Distance Between Cars- odległość między pojazdami) , sprawdzali, czy kierowcy stosują się do przepisów i czy zachowują prawidłowy odstęp pomiędzy pojazdami.

- Podczas prowadzonych działań policjanci ujawnili 22 wykroczenia. Na kierujących pojazdami nałożyli 18 mandatów, a 3 kierowców pouczyli. W jednym przypadku o winie kierującego będzie rozstrzygał sąd – informuje oficer prasowy cieszyńskiej KPP, podkomisarz Krzysztof Pawlik.

- Już ponad dwa lata obowiązują przepisy Prawa o Ruchu Drogowym (PoRD), które jasno określają, jaki ma być minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu, podczas poruszania się autostradą lub drogą ekspresową. Wyrażony jest w metrach i określa się, jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Najprościej można to zobrazować w ten sposób, że jeśli jedziemy z prędkością 100 km/h, zachowujemy odległość co najmniej 50 m od poprzedzającego pojazdu. Przy 120 km/h minimalny odstęp to 60 metrów, a przy 140 km/h – 70 metrów itd. Przepisu nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania – zauważa Pawlik.


Za niezachowanie przez kierującego pojazdem wymaganego odstępu za poprzedzającym pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową grozi mandat od 300 do 500 zł i 6. punktów karnych.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-11-24 12:26:55
ERBE: Nareszcie ktoś to zmierzył
2023-11-24 19:07:54
pół_Sasina_z_Wiślicy: policja od lat udaje że mierzy prędkość na drogach, Polacy płacą krocie za nielegalne radary i ich nielegalne pomiary
2023-11-24 19:10:46
pół_Sasina_z_Wiślicy: a tymczasem tylko w tym roku wjechało do Polski 177 tysięcy ton odpadów, z tego 70 procent z Niemiec - kolejne składowiska płoną, policja obstawia kolejnymi nielegalnymi radarami kolejne krzoki i wiadukty
2023-11-24 19:13:37
pół_Sasina_z_Wiślicy: brawo PiS, brawo pisia policja - najlepiej wychodzi wam sypanie konfetti pisim notablom, rajdy helikopterami na linie wysokiego napięcia, ataki granatnikiem na komendę główną i blokowanie Warszawy podczas przejazdów szarego kurdupla
2023-11-25 15:26:16
koszor: Czyli Niemcy są krajem oszustów. Udają uczciwych, ale w rzeczywistości są krajem skorumpowanym do szpiku kości. Niech zabierają swój syf do Berlina.
2023-11-25 15:41:42
oxjas1: koszorku, piszesz, ze niemieckie firmy eksportuja do Polski odpady ale dlaczego pisowskie panstwo im na TO pozwala ?? Mozes odpowiedziec ?
2023-11-25 16:26:18
pół_Sasina_z_Wiślicy: koszor kolejny raz udowadniasz, że ze zrozumieniem prostych tematów masz duży problem, może zostań przy bestiach i końcu świata - a najlepiej nic nie pisz bo wcześniej czy później tobie podobny na podstawie twoich komentarzy napisze że Polska to kraj idiotów
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: