Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oddał oszustom 23 tysiące

Do kolejnego oszustwa z wykorzystaniem deep fake doszło w naszym powiecie – w Skoczowie na komisariat zgłosił się mężczyzna, który oddał oszustom 23 tys. zł. Jak do tego doszło?

To kolejne oszustowo „inwestycyjne” w powiecie. Skala oszustw w internecie jest porażająca, tygodniowo ofiarą oszustów pada nawet kilkadziesiąt osób w powiecie [Pisaliśmy: Mieszkąńcy powiatu stracili 700 tysiecy ]

- Po raz kolejny ostrzegamy przed różnymi odmianami oszustw inwestycyjnych, które są coraz częstsze. Oszuści zamieszczają reklamy fałszywych inwestycji w mediach społecznościowych, nierzadko wykorzystując wizerunki znanych osób, jak politycy, biznesmeni, dziennikarze i sportowcy. Coraz częściej stosują również filmy deepfake, tworzone przy użyciu sztucznej inteligencji, aby uwiarygodnić swoje działania. Kolejny oszukany zgłosił się piątek – informuje podkomisarz Krzysztof Pawlik, oficer prasowy z cieszyńskiej KPP.

Myślał, że inwestuje

64-letni mężczyzna zawiadomił, że został oszukany przez grupę, która zamieściła reklamę w internecie, a dokładniej na facebooku.

- Występowały w niej twarze celebrytów – dziennikarzy, zachęcających do inwestowania w akcje Orlenu. Skuszony obietnicą szybkich, łatwych i „bezpiecznych” kliknął link i zarejestrował swój numer telefonu. Szybko oddzwonili „konsultanci”. Pokrzywdzony wykonywał polecenia doradców, instalował oprogramowanie, dokonał przelewu, a potem przelewy już „same się robiły”. Niestety, przestępcom udało się wyłudzić ponad 23 tysiące złotych – podaje rzecznik cieszyńskiej Policji.

Przestępczość w internecie kwitnie

W obecnych czasach wszyscy poruszamy się w internecie, tam mamy pieniądze, dokumenty. Tam teraz przenosi się również przestępczość!
- Fałszywe wiadomości pojawiają się najczęściej na platformach społecznościowych i zawierają link do rejestracji na platformie inwestycyjnej. Po podaniu danych kontaktuje się rzekomy „doradca inwestycyjny”, który namawia do przelania pieniędzy. W rzeczywistości jest to pułapka zastawiona na chętnych do inwestowania i pomnażania swoich funduszy – opisuje Pawlik

Policjanci przekonują, żeby kierować się uniwersalnymi prawdami o zdrowym sceptycyzmie wobec ofert obiecujących szybkie zyski bez wysiłku: „Nie ma nic za darmo!”, „Nie ma darmowych obiadów!” itd.
- Apelujemy o zachowanie rozsądku oraz zgłaszanie podejrzanych stron „inwestycyjnych" na incydent.cert.pl.

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-07-03 17:29:28
AntyklerForte+: Pochwalony. Jeszcze ciekawsze przypadki to takie, które zawodowym i łatwym do zidentyfikowania oszustom regularnie oddają swoje ciężko zarobione pieniądze na hasło "szczęść boże". Bzzu. ZPB.
2024-07-04 06:33:09
miminko11: Mi też raz zhakowali portfel internetowy, akurat nie z mojej winy, chcialem zglosic, ale polska policja nawet nie wie co to portfel internetowy, więc chyba nie było sensu..
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: