Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oczami niewidomego (odcinek 81): dyskryminacja niepełnosprawnych w pracy

Każda osoba żyjąca czy to w Polsce czy na świecie chce swoje życie spędzić w miarę godnie. Aby to móc zrealizować, potrzebuje środków. Dotyczy to zarówno osób pełnosprawnych, zdrowych, jak również niepełnosprawnych.

Sprawą wiadomą jest, że nie każda niepełnosprawność pozwala na zatrudnienie na każdym stanowisku pracy.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. stanowi, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Ustawa zasadnicza nakłada też na władze publiczne obowiązek zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej osobom niepełnosprawnym, a także obowiązek pomocy tym osobom w zabezpieczeniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej.

Każdy obywatel w naszym kraju bez względu na przynależność rasową, polityczną, niepełnosprawność, czy wiek nie może być dyskryminowany. Na pewno nie chcę w tym miejscu obrażać pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne. Ryzyko istnieje zawsze: brać niepełnosprawnego czy dać sobie spokój z takim pracownikiem i odprowadzić te wymagane składki.

Zgodnie z tym, co jest zapisane właśnie w Konstytucji nie ma możliwości dyskryminacji osób w trakcie przyjmowania do pracy jak również w trakcie zatrudnienia. Każdy powinien być traktowany na równo z innymi.

Niestety są takie zawody, do których osoba niepełnosprawne nie nadaje się. Może w zależności od rodzaju schorzenia wykonywać naprawdę wiele zawodów np. operatora wózka widłowego, spawacza, sekretarki, ochroniarza, masażysty rehabilitacyjnego itp. Zawodów, w których odnajdują się osoby niepełnosprawne jest wiele.

Oprócz Konstytucji RP, które regulują sprawy związane z zatrudnianiem pracowników jest Kodeks Pracy, ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W każdej z tych ustaw możemy znaleźć, że pracodawca powinien traktować pracownika jak równego sobie.
Nie powinien rozgraniczać pracowników na lepszych czy gorszych, niepełnosprawnych czy pełnosprawnych. Decydując się na zatrudnienie danej osoby, która jest niepełnosprawna niech się liczy, że w niektórych sytuacjach taka osoba może robić daną czynność wolniej, ale nie można jej zaraz odrzucać czy zwalniać.

 

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: AKE

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-03-11 18:55:44
acd104: oj tam nie róbcie bohaterów i pokrzywdzonych z niepełnosprawnych, oni mają lepiej w poszukiwaniu pracy, pracodawcy chętnie ich biorą bo mają zniżki w płaceniu ZUSu
2017-03-11 20:19:19
ciamajda: acd104@ Jesteś niepełnosprawny? Gratuluję że znalazłeś pracę. Musiałeś chyba przyjechać na świni że Ci się udało. W zasadzie niepełnosprawnym się to nie udaje.
2017-03-11 22:00:13
hadino: Pierwsze słyszę, że pracodawca płaci niższy ZUS za zatrudnianie osoby niepełnosprawnej. Weź się koleś dokształć, a potem pisz takie pierdoły w komentarzach...
2017-03-12 11:40:23
acd104: A to czemu np do ochrony chcą rencistów z grupą, albo do fitm sprzątających ? bo taniej kosztuje taki pracownik. Sam jestem przedstębiorcą zatrudniającym ludzi więc wiem.
2017-03-12 19:54:08
hadino: Nie wszystkie osoby niepełnosprawne mają od razu przyznaną rentę (tylko wybrańcy). Wiekszość ma tylko orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, które nie uprawnia do płacenia niższego ZUS\'u przez pracodawcę, a zatrudniając taką osobę, z takim orzeczeniem, już się nazywa jako zatrudnianie osoby niepełnosprawnej.
2017-03-13 06:57:09
roman123: No niektórzy niepełnosprawni są zaradni i radzą sobie. Chociażby w show biznesie. Ten artykuł jest najlepszym przykładem. To już 81 odcinek serialu. Uprzedzając pytania i ewentualne ataki typu \"czy mu zazdroszczę\", odpowiadam- NIE, absolutnie nie zazdroszczę. Wręcz daje jako przykład że chcieć to móc. A propos, nie wiem co trudniejsze- szukanie pracy przez niepełnosprawnego czy przez pełnosprawnego powyżej 40 roku życia. (o 50 czy 60-cio latkach nawet nie wspomnę)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: