Oczami niewidomego: nasze przekonania
Nasze przekonania są jednym z najistotniejszych czynników ludzkiego funkcjonowania. Są wyznacznikiem wszystkich naszych działań, są okularami, przez które patrzymy i zgodnie z tym, co filtrują, to staje się naszą rzeczywistością. Przekonania to pewne nasze indywidualne prawdy dotyczące takich tematów jak: świat, prawa natury i rzeczywistości, która nas otacza, ty, twoje możliwości i umiejętności, stan zdrowia, inni ludzie, relacje, jakie możemy tworzyć, osiągnięcia, które są możliwe lub nie do zrealizowania.
Każdy z nas widzi świat po swojemu. Nie ma dwóch ludzi na świecie, którzy by postrzegali świat tak samo. Możemy mieć wspólne przekonania na widzenie świata, ale nigdy w 100% nie będziemy postrzegać tak samo całego życia. Jeden będzie widział go jako piękny budynek, w którym chciałby mieszkać. Drugi powie, że to rudera i nie chciałby się nawet zbliżyć. Trzeci stwierdzi, że boi się w ogóle przebywać w tej dzielnicy. Czwarty zauważy świetną inwestycję i od razu będzie chciał go kupić itd…
Co człowiek, to inna rzeczywistość.
Przekonanie to poczucie pewności na dany temat lub wiara w coś. Nie musi mieć nic wspólnego z rzeczywistością, ale dla człowieka, który w nie wierzy, jest prawdziwsze niż rzeczywistość. Przekonania działają na zasadzie samospełniającej się przepowiedni — już wcześniej na podstawie przekonań wiemy, co się wydarzy.
Są trzy podstawowe sposoby rozróżniania przekonań:
1. Osobiste doświadczenia: mogą to być wielokrotnie powtarzające się zdarzenia, które uogólniamy w przekonanie.
2. Informacje, jakie uzyskujemy od innych: na swój temat, na temat świata, związane z różnymi dziedzinami życia.
3. Emocje i wyobraźnia — nie wszystkie doświadczenia czy informacje zostaną naszymi przekonaniami.
Przekonanie nie jest prawdą o tym, co widzimy, jednak determinuje ono sposób postrzegania rzeczywistości i przyjmowane jest jako prawda - sprawia, że żyjemy zgodnie z nim. Warto więc mieć pozytywne, wspierające nas przekonania o sobie i o świecie, w którym żyjemy, by kroczyć przez nie z łatwością, osiągając wszystko, czego chcemy i będąc dokładnie takim człowiekiem, jakim chcemy być.
Andrzej Koenig / mat. prasowe
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.