Konferencja ''Dorobek edukacyjny Śląska Cieszyńskiego''
Pierwsza konferencja nosiła tytuł „Dorobek edukacyjny Śląska Cieszyńskiego”. W czasie trwania wydarzenia odbyła się między innymi prelekcja Wojciecha Święsa (przedstawiciela Książnicy Cieszyńskiej), dotycząca działalności księdza Leopolda Szersznika. Nauczyciele dowiedzieli się między innymi jakie cenne informacje na temat historii i nauczania może dziś zebrać nauczyciel przy pomocy Książnicy Cieszyńskiej.
Następnie Jadwiga Miękina-Pindur opowiedziała o szerzeniu polskości na terenie Śląska Cieszyńskiego w XIX wieku oraz przybliżyła rolę i działalność Pawła Stalmacha, a Jadwiga Picha przedstawiła polskie podręczniki szkolne dla ewangelickich szkół ludowych z terenów Śląska Cieszyńskiego.
Po planowanych prelekcjach nadszedł czas na otwartą dyskusję, w czasie której nauczyciele podjęli temat lokalnej historii oraz udziału znanych postaci z regionu w lokalnym procesie edukacyjnym na przestrzeni pokoleń. Wiedza zdobyta podczas wykładów ma nauczycielom posłużyć, jako materiał który nie tylko wzbogaci ich wiedzę i być może zmieni spojrzenie na edukację w regionie, ale również jako element wiedzy, przekazywany uczniom w czasie procesu nauczania zarówno w czasie lekcji, jak i na kółkach zainteresowań.
- Konferencje mają na celu wzbogacenie wiedzy nauczycieli naszego powiatu, po to aby później przekazywać ją naszym uczniom – tłumaczyła Joanna Kulesza, pomysłodawczyni cyklu konferencji - aby dorobek naszych przodków zainteresował jak największe grono.
Oprócz podstawowych informacji na temat historii regionu oraz biogramów lokalnych autorytetów minionych wieków uczniowie SP2 w Cieszynie przedstawili przygotowany wcześniej program artystyczny. Dzieci recytowały wiersze patriotyczne cieszyńskich autorów. Spotkania zostały objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Cieszyna.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
