17-latek z Wisły, po raz pierwszy w karierze, awansował do serii finałowej w ramach PŚ

Po wczorajszym (27.01) zwycięstwie Polaków w konkursie drużynowym, dzisiejsze zawody (28.01) przyniosły kilka niespodzianek. Jedną z nich było to, iż na podium nie stanął żaden podopieczny Stefana Horngachera.

W konkursie wzięło udział dziesięciu reprezentantów Polski, w tym także pięciu zawodników WSS Wisła - Tomasz Pilch, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek oraz Bartosz Czyż. Do serii finałowej awansowało tylko dwóch. Zgodnie z oczekiwaniami, do czołowej "30" wszedł Żyła, a towarzystwa dotrzymał mu lider Pucharu Kontynentalnego, PIlch. Było więc jasne, że 17-latek zdobędzie pierwsze punkty w konkursie Pucharu Świata. Pozostałe grono Biało-Czerwonych, którym powiodło się awansować do rundy finałowej, tworzyli: Maciej Kot, Dawid Kubacki oraz będący na czele zawodów, Stefan Hula. Niespodziewanie, na jednym skoku swój udział zakończył Kamil Stoch. Mistrz olimpijski przyznał później, że spóźnił wybicie, a to kosztowało go możliwość zdobycia punktów.

W drugiej serii jako pierwsi, z Polaków, zaprezentowali się Żyła i Pilch, bo to oni byli najniżej sklasyfikowani. Pierwszy z nich zajmował 26. miejsce, a drugi 23. Niestety, obu skoczkom kompletnie nie wyszły drugie próby. Pilch skoczył 113 metrów i ostatecznie został sklasyfikowany na ostatniej pozycji. Żyła wylądował zaledwie 2,5 m dalej od 17-latka i również zanotował spadek - uplasował się na 28. miejscu.

Polskim skoczkom, którzy wczoraj zdominowali rywalizację w drużynach, dziś nie wyszedł ten konkurs, a o największym pechu może mówić Hula. 31-latek, który jeszcze nigdy nie stanął na podium w Pucharze Świata, zajął... czwarte miejsce. Do upragnionego podium zabrakło mu zaledwie 0,3 pkt. Zwycięstwo odniósł Anze Semenic ze Słowenii.

Stoch, któremu nie udało się zdobyć dzisiaj punktów, stracił koszulkę lidera klasyfikacji generalnej, na rzecz Richarda Freitaga. Niemiec wyprzedza Polaka o cztery oczka. Kolejne zawody odbędą się już za tydzień, w Willingen (3-4.02). Będzie to ostatni test przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pjongczang.