Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Na ferie do Książnicy

Ciekawą inicjatywę kieruje do uczniów szkól gimnazjalnych i średnich cieszyńska Książnica. Od jutra do końca ferii, odbywać się będą tutaj specjalne zajęcia związane z historią Śląska Cieszyńskiego, ale wszystko związane będzie to z książkami i starodrukami.
W czasie zbliżających się ferii zimowych Książnica Cieszyńska zaprasza wszystkich zainteresowanych, szczególnie zaś młodzież gimnazjalną i licealną do udziału w pokazach i warsztatach poświęconych dziejom książki, kulturze piśmienniczej i historii Śląska Cieszyńskiego. Zajęcia ilustrowane pokazami zabytkowych rękopisów i druków, wzbogacone multimedialnymi prezentacjami oraz nauką praktycznego korzystania ze zbiorów biblioteki, odbywać się będą w dniach 22 - 31 stycznia, w siedzibie Książnicy Cieszyńskiej, przy ul. Menniczej 46 w Cieszynie.
 
To jest swego rodzaju eksperyment, takie ferie organizujemy pierwszy raz. Jeśli nasze lekcje biblioteczne i warsztaty będą cieszył się zainteresowaniem, w przyszłości będziemy kontynuować tę inicjatywę – mówi Wojciech Święs z Książnicy Cieszyńskiej. Podczas zajęć nie zabraknie tematów związanych z historią, mowa o tym będzie m.in. w trakcie warsztatów o heraldyce i genealogii. Jak zaznacza Święs, zawsze największą popularnością cieszą się warsztaty konserwacji książek. Ale chcemy, by i inne spotkania nie były suchymi wykładami, każde z nich będzie bardzo ciekawe.
 
 
Wszystkie zajęcia odbywać się będą o godzinie 11. Pierwsze z nich już jutro, w środę. Będzie to wprowadzenie w tematykę starych książek. Czym jest i czym zajmuje się Książnica Cieszyńska? - prezentacja pozwoli uzyskać odpowiedzi na pytania: Skąd w Cieszynie wzięły się stare książki? Jaką mają wartość? Kolejne dni to następne tematy „Nasz drogi święty skarb” -Zwiedzenie Książnicy Cieszyńskiej będzie pretekstem do opowieści o czasach minionych i bogactwie kulturowym Śląska Cieszyńskiego, jego skarbach i tajemnicach. W piątek odbędzie się prezentacja związana z konserwacja dawnych książek.
 
Nasze zajęcia przede wszystkim są dla uczniów szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ale jeśli będą młodsi uczestnicy, także i ich zaciekawią nasze wykłady. Każdy w przystępnej formie dowie się czym zajmuje się Książnica Cieszyńska.- dodaje Wojciech Święs.
 
Zainteresowanych wykładami, organizatorzy proszą o zapisy pod numerem telefonu 33 851 38 42 lub przed rozpoczęciem zajęć w Czytelni Ogólnej Książnicy Cieszyńskiej. Zajęcia potrwają około godziny. Udział w co najmniej pięciu lekcjach uprawnia uczestników do otrzymania nadawanego przez Książnicę Cieszyńską indywidualnego „Certyfikatu młodego znawcy dawnej książki”. Pokazy i warsztaty są bezpłatne.
 
Jan Bacza
źródło: ox.pl/ Książnica Cieszyńska
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: