Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Muzyka stela. 8 lat w Tybecie wraca do Ziemi Obiecanej, a Sskjegg zaśpiewa o Bondzie

Premiery singli 8LwT i Sskjegg, ciekawe koncerty Radogosta, Velesara czy Another Pink Floyd, a także rapujący europoseł - sporo się dzieje na lokalnym rynku muzycznym.

17 lutego ukaże się długo wyczekiwany singiel zapowiadający nową płytę zespołu 8 lat w Tybecie. "Powrót do ziemi obiecanej", bo tak jest zatytułowany, ukaże się na Youtube i w serwisach streamingowych. Tematyka utworu jest mocno związana z naszym regionem. - Wybraliśmy się w podróż w czasie, tam i z powrotem, zastanawiając się jakby to było wrócić po latach do miejsc i ludzi, do naszego prywatnego raju i osobistej „ziemi świętej”. Do Domu, na Śląsk Cieszyński - piszą muzycy w mediach społecznościowych.

Velesar wraca z kolei wspomnieniami do styczniowego występu na antenie Antyradia. Zespół na swoim kanale Youtube opublikował zagrany wówczas na żywo "Taniec Diaboła", a całej audycji można posłuchać tutaj.

W cieszyńskim teatrze z kolei królowała z kolei muzyka Pink Floyd w wykonaniu tribute bandu - Another Pink Floyd. Naszą relację i kilka słów od cieszyńskiego wokalisty kapeli - Normana Powera - znajdziecie tutaj.

Sabina Broda i Korneliusz Flisiak, czyli Sskjegg, już w czwartek (9.2) opublikują "Second Chance", swój nowy i dość wyjątkowy singiel. - Kompozycja ta rozpoczyna zupełnie nowy rozdział dla naszego zespołu. To powiew świeżości oraz opowieść, która wgryza się w serca i umysły. Melodia ma na celu wkraść się w głowy słuchaczy i pozostać w niej na bardzo długo… Tekst utworu motywuje zaś do przemyśleń - czy na pewno warto wejść drugi raz do tej samej rzeki? - mówi cieszyńska wokalistka. Ten anglojęzyczny utwór nawiązuje do filmów o Jamesie Bondzie. 

Śląski raper Marcin "Kieron" Kieroński opublikował z kolei utwór "Banita", w którym wykorzystano fragmenty wypowiedzi posła Łukasza Kohuta z 2020 roku, gdy na forum Parlamentu Europejskiego mówił po śląsku. - Śląsk jest otwarty i wielokulturowy. Ślązacy i Ślązaczki istnieją. Śląska tożsamość i język śląski też. Musimy o tym przypominać na każdym kroku, bo niestety od zawsze neguje się nasze istnienie. Ten utwór i ten klip są właśnie o tym. Przekaz jest mocny, zdaje sobie z tego sprawę, ale artyście zawsze wolno więcej. Mam nadzieję, że ten klip będzie takim mini-kompendium wiedzy o tych wymazanych kartach historii i że przesłanie BANITY dotrze do Prezesa i Prezesa GUS. Śląska kultura i ślōnskŏ gŏdka rozwijają się od wielu lat bez wsparcia instytucjonalnego państwa, a my po prostu chcemy być w końcu uznani i docenieni. Europa jest wielokulturowa, Śląsk jest wielokulturowy, a nasza kultura i historia nie są w kontrze do historii Polski, ale są po prostu inne - mówił polityk na konferencji prasowej zorganizowanej z okazji premiery teledysku. 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: