Cieszyn. Remonty i przebudowy dróg gminnych na 2023 rok
Remontu doczekają się ulice Chopina, Kościuszki, Orzeszkowej oraz Towarowa. - Prace były zaplanowane na koniec ubiegłego roku, jednak nie pozwoliły na to warunki pogodowe. Zmiany w budżecie zostały dokonane w listopadzie, jest wybrany wykonawca, umowy zostały podpisane - mówił Major.
Dużo bardziej skomplikowana i uzależniona od pozyskania środków zewnętrznych jest kwestia przeprowadzenia inwestycji na cieszyńskich drogach gminnych. Wprawdzie przebudowy kilku z nich - ulic Kossak-Szatkowskiej, Rynku, czy Górnego Chodnika - są już w realizacji, to jednak na kolejne potrzebne są dodatkowe pieniądze. - Projektowanie ul. Hażlaskiej rozpoczęliśmy w ubiegłym i powinniśmy skończyć je do połowy tego roku, a w sierpniu złożymy wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych. Jeśli pozyskamy środki, realizacja będzie możliwa w 2024 roku - wyjaśniał samorządowiec.
W planie znajdują się także przebudowy ulic Kamiennej, Sosnowej, Bukowej i Gospodarskiej. - W przypadku ul. Kamiennej ogłosiliśmy przetarg, ale został unieważniony ze względu na wysokość ofert i będzie powtórzony. Jest to zadanie priorytetowe do realizacji, podobnie jest też w przypadku ul. Sosnowej. Z kolei jeśli chodzi o Bukową i Gospodarską, to pozyskaliśmy środki z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, jednak po otrzymaniu ofert przetargowych zrezygnowaliśmy z realizacji tych zadań ze względu na niewystarczającą ilość środków w zakresie dofinansowania i wkładu własnego gminy. Do końca stycznia złożymy wnioski o dofinansowanie na ten rok ze zaktualizowanymi kosztorysami i w przypadku przyznania go, ogłosimy przetarg. Konieczne będzie też zabezpieczenie 50-procentowego wkładu własnego - mówił Major.
Miasto zamierza też w tym roku przeprowadzić kompleksową przebudowę ulic Zaleskiego, Ptasiej, Szarotki, Bukowej, Łanowej i Jastrzębiej, a przetarg ogłoszony będzie w kwietniu. W lutym z kolei ratusz ogłosi przetarg na przebudowę ul. Mickiewicza, na którą pozyskano 5 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.
Opracowana zostanie też dokumentacja projektowa budowy trasy rowerowej na odcinku od mostu kolejowego przy ul. Piastowskiej, przez Poprzeczną i Łączną do ul. Frysztackiej w Marklowicach. Przedsięwzięcie ma charakter transgraniczny. - Opracowujemy także dokumentację projektową na potrzeby pozyskania środków zewnętrznych w zakresie wspólnego projektu transgranicznego z Czeskim Cieszynem, polegającego na budowie kładki pieszo-rowerowej przy moście kolejowym i połączenia jej po polskiej stronie z ciągiem pieszo-rowerowym w Marklowicach. Do 17 lutego 2024 roku należy opracować wniosek o dofinansowanie, jesteśmy po spotkaniach z władzami Czeskiego Cieszyna - opowiadał Przemysław Major.
Miasto opracowuje także kompleksowy plan rozwoju sieci drogowej, obejmujący zakresem 2024 i 2025 rok. Jak zaznaczał na sesji wiceburmistrz, obecnie jest to projekt, który będzie gotowy gdy zostaną zaktualizowane przeglądy dróg oraz poprawiony załącznik z oceną ich stanu technicznego. - Proszę, aby mieli państwo na uwadze - rozmawiając z mieszkańcami czy dziennikarzami - że Plan Rozwoju Sieci Dróg Gminnych na terenie miasta Cieszyna jest w dalszym ciągu projektem. Można oczywiście na jego podstawie w jakiś sposób planować inwestycje, choćby tak jak w przypadku tegorocznych, ale ma charakter roboczy i nie został formalnie zatwierdzony - apelował do radnych.
Plan tegorocznych inwestycji drogowych w Cieszynie można znaleźć tutaj, a plan remontów - tu.
Nagranie z sesji dostępne jest z kolei tutaj.
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.