Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn. Remonty i przebudowy dróg gminnych na 2023 rok

16 inwestycji drogowych i 4 remonty - to plany cieszyńskiego ratusza na bieżący rok. O szczegółach mówił na ostatniej sesji Rady Miejskiej wiceburmistrz Przemysław Major.

Remontu doczekają się ulice Chopina, Kościuszki, Orzeszkowej oraz Towarowa. - Prace były zaplanowane na koniec ubiegłego roku, jednak nie pozwoliły na to warunki pogodowe. Zmiany w budżecie zostały dokonane w listopadzie, jest wybrany wykonawca, umowy zostały podpisane - mówił Major.

Dużo bardziej skomplikowana i uzależniona od pozyskania środków zewnętrznych jest kwestia przeprowadzenia inwestycji na cieszyńskich drogach gminnych. Wprawdzie przebudowy kilku z nich - ulic Kossak-Szatkowskiej, Rynku, czy Górnego Chodnika - są już w realizacji, to jednak na kolejne potrzebne są dodatkowe pieniądze. - Projektowanie ul. Hażlaskiej rozpoczęliśmy w ubiegłym i powinniśmy skończyć je do połowy tego roku, a w sierpniu złożymy wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych. Jeśli pozyskamy środki, realizacja będzie możliwa w 2024 roku - wyjaśniał samorządowiec.

W planie znajdują się także przebudowy ulic Kamiennej, Sosnowej, Bukowej i Gospodarskiej. - W przypadku ul. Kamiennej ogłosiliśmy przetarg, ale został unieważniony ze względu na wysokość ofert i będzie powtórzony. Jest to zadanie priorytetowe do realizacji, podobnie jest też w przypadku ul. Sosnowej. Z kolei jeśli chodzi o Bukową i Gospodarską, to pozyskaliśmy środki z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, jednak po otrzymaniu ofert przetargowych zrezygnowaliśmy z realizacji tych zadań ze względu na niewystarczającą ilość środków w zakresie dofinansowania i wkładu własnego gminy. Do końca stycznia złożymy wnioski o dofinansowanie na ten rok ze zaktualizowanymi kosztorysami i w przypadku przyznania go, ogłosimy przetarg. Konieczne będzie też zabezpieczenie 50-procentowego wkładu własnego - mówił Major.

Miasto zamierza też w tym roku przeprowadzić kompleksową przebudowę ulic Zaleskiego, Ptasiej, Szarotki, Bukowej, Łanowej i Jastrzębiej, a przetarg ogłoszony będzie w kwietniu. W lutym z kolei ratusz ogłosi przetarg na przebudowę ul. Mickiewicza, na którą pozyskano 5 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Opracowana zostanie też dokumentacja projektowa budowy trasy rowerowej na odcinku od mostu kolejowego przy ul. Piastowskiej, przez Poprzeczną i Łączną do ul. Frysztackiej w Marklowicach. Przedsięwzięcie ma charakter transgraniczny. - Opracowujemy także dokumentację projektową na potrzeby pozyskania środków zewnętrznych w zakresie wspólnego projektu transgranicznego z Czeskim Cieszynem, polegającego na budowie kładki pieszo-rowerowej przy moście kolejowym i połączenia jej po polskiej stronie z ciągiem pieszo-rowerowym w Marklowicach. Do 17 lutego 2024 roku należy opracować wniosek o dofinansowanie, jesteśmy po spotkaniach z władzami Czeskiego Cieszyna - opowiadał Przemysław Major. 

Miasto opracowuje także kompleksowy plan rozwoju sieci drogowej, obejmujący zakresem 2024 i 2025 rok. Jak zaznaczał na sesji wiceburmistrz, obecnie jest to projekt, który będzie gotowy gdy zostaną zaktualizowane przeglądy dróg oraz poprawiony załącznik z oceną ich stanu technicznego. - Proszę, aby mieli państwo na uwadze - rozmawiając z mieszkańcami czy dziennikarzami - że Plan Rozwoju Sieci Dróg Gminnych na terenie miasta Cieszyna jest w dalszym ciągu projektem. Można oczywiście na jego podstawie w jakiś sposób planować inwestycje, choćby tak jak w przypadku tegorocznych, ale ma charakter roboczy i nie został formalnie zatwierdzony - apelował do radnych. 

Plan tegorocznych inwestycji drogowych w Cieszynie można znaleźć tutaj, a plan remontów - tu.

Nagranie z sesji dostępne jest z kolei tutaj.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-02-06 13:42:58
Hejo: Spółdzielnia Mieszkaniowa"Cieszynianka" zamiast okropnie podwyższać czynsze mogła by w końcu dogadać się z miastem i zrobić coś dobrego dla mieszkańców Cieszyna: podzielić koszty realizacji o których mówili i obiecali ( władze spółdzielni) od wielu lat i zbudowali bardzo potrzebny parking między wieżowcem Polną-1 a ul. Katowicką - wjazd od strony Dolnej - tam nie zagospodarowany jest teren trawiasty SM i czeka oraz się prosi .... !! - z pożytkiem dla Oś. Piastowskiego, czy odwiedzających cmentarz ...
2023-02-06 13:59:28
"tom": ... Hejo: nie przesadzaj z tą betonozą przez SM na terenach trawiastych, przy blokach. Swoją drogą, te miejsca parkingowe przy blokach powinny być płatne, bo dlaczego jedni muszą płacić podatek od nieruchomości przeznaczonych na parkowanie, gdy właściciele 50 m2 powierzchni mieszkalnej w SM posiadający wielokrotnie dwa wózki na parkingu do swojej dyspozycji, z tych opłat są zwolnieni. Pomysł że nowy parking przy Dolnej ma służyć odwiedzającym cmentarz, możesz sobie między bajki włożyć i potraktować jako próbę wyciągnięcia forsy z kasy miejskiej, dla lepszego samopoczucia właścicieli pojazdów, którzy przed zakupem nie myśleli, gdzie ten nabytek będą parkować ;-)
2023-02-06 16:23:16
SzpiegZNadOlzy: A co z Wiślaną, którą wedle starosty Szczurka miasto Cieszyn zobowiązało się wyremontować i od dwóch lat tego nie robi? Panie Major, tak jak Pan mówi: trzeba być przyzwoitym.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: