Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kulturalni stypendyści Cieszyna

Antonina Kraszewska i Michał Nowak są tegorocznymi stypendystami Cieszyna dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.

Stypendia przyznawane są corocznie w dwóch kategoriach wiekowych – do 26 roku życia i powyżej niego.

Antonina Kraszewska

Antonina (AnTosia) Kraszewska to pochodząca z Cieszyna młoda wokalistka, mająca na koncie wiele osiągnięć i nagród w niezliczonej ilości konkursów muzycznych. Pisaliśmy o niej nieraz, np. Antonina w zwycięskiej piątce 

- Na co  dzień  jest uczennicą VII klasy Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz uczennicą II klasy Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. I. Paderewskiego w Cieszynie. Wzięła udział w tak uznanych konkursach jak Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie, Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek” w Nowym Sączu czy Euro Pop Contest – Berliner Perle. Była uczestniczką projektu NovaKids Piotra Rubika czy programu The Voice Kids 5 (półfinał) – informuje Urząd Miasta.

Stypendium pozwoli jej na udział w warsztatach wokalnych, prywatnych lekcjach śpiewu, obozie wokalnym czy nagraniu kolejnego singla.  

Michał Nowak

Drugi stypendysta, powyżej 26 roku życia to Michał Nowak.

- Z wykształcenia i zawodowo animator kultury. Ukończył studia na tym kierunku w cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego, pracuje w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji przy Spółdzielni Mieszkaniowej Cieszynianka. Dzięki działalności w Fundacji Aktywności Cieszynianka pozyskał środki na np. mural "Tramwaje cieszyńskie", zbiorniki na deszczówkę, ogródek społeczny z ziołami, a także na Pracownię Orange, która działa przy OCKiR. Ze Stowarzyszeniem Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka organizuje Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic”. Niedawno został wyróżniony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest autorem kilku zrealizowanych projektów z Budżetu Obywatelskiego Cieszyna (np. parkingi na ul. Brożka oraz ul. Popiołka czy czterech murali na czterech osiedlach Cieszyna) oraz Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego („Pociąg do Kultury”).  Jest także wikipedystą – opracował i opublikował dziesiątki haseł, m.in. kilkanaście haseł o zabytkach Cieszyna. Brał udział w dwóch wspólnych projektach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i Stowarzyszenia Wikimedia Polska – „Rok obrzędowy z Wikipedią oraz „Etnografia Karpat” – czytamy na stronie UM Cieszyn.

Michał Nowak w trakcie stypendium będzie zajmował się upowszechnianiem kultury w ramach swojej działalności popularyzatorskiej związanej z publikowaniem artykułów w Wikipedii. Powstaną kolejne materiały dotyczące miejsc w Cieszynie o istotnym znaczeniu dla jego dziedzictwa historycznego i kulturowego lub lokalnych artefaktów zaliczających się do tego dziedzictwa.

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: