Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Krzysztof Wielicki na Film Outdoor Festival

Krzysztof Wielicki to główny bohater nadchodzącego Film Outdoor Festival, z którym będziemy mogli spotkać się w festiwalową sobotę w ramach bloku: ''Polska zimowa eksploracja Himalajów'' (Herbaciarnia Laja, 23 listopad, godzina 21:30). Wspinanie się po wysokich górach przed nami, tymczasem zapytaliśmy legendarnego himalaistę o niższe góry, które również trudno zdobyć.

Michał Paluch Mawia się, że Śląsk Cieszyński to brama Beskidu Śląskiego. Najwyższy szczyt to Skrzyczne, siedmiokrotnie niższe od szczytów, do których przywykłeś. Od czego zaczynał „mały Krzyś” zanim stał się „wielki”?
Krzysztof Wielicki
– urodziłem się na nizinach więc zaczynałem od harcerstwa. Stąd niedaleka droga do turystyki górskiej. Studiowałem we Wrocławiu i dopiero tam zetknąłem się ze światem wspinaczkowym.

MP – Nadszedł w końcu czas, w którym postanawiasz wspiąć się najwyżej. Czy był to skrupulatnie przemyślany plan czy romantyczne marzenie?
KW – Przy pierwszym wspinaniu już wiedziałem, ze to jest to czego szukałem w życiu. To nie było marzenie małego chłopca. To raczej szczęśliwy przypadek, który sprawił, że wspinanie stało się moją pasją. Nie miałem żadnych skrupulatnych planów po prostu wspinałem się zaczynając od Skałek, przez Tatry, Dolomity, Alpy, Pamir, Hindukusz i tak dalej. Tak jak to robili moi starsi Koledzy. Ciągle wyznaczaliśmy sobie kolejne cele górskie, które wydają się być nieskończonością.

MP – Co najtrudniej dostrzec na horyzoncie, stojąc na najwyższych górach świata? A co najtrudniej dostrzec na horyzoncie codziennych, zwykłych spraw?
KW – Ze szczytu widać zwykle morze gór, majestatycznych, spokojnych a nie można dostrzec człowieka bo staje się on strasznie mały wobec wszechświata. Na horyzoncie zwykłych codziennych spraw najtrudniej dostrzec empatię oraz tolerancję, której społeczeństwo będzie się uczyć jeszcze bardzo długo.

MP – Na Cieszyńskim Festiwalu opowiesz o zimowym himalaizmie Polaków. Himalaizmie, który stał się heroizmem. Po tegorocznych wydarzeniach pozostają pytania, których nie trzeba zadawać głośno. Czy na spotkaniu usłyszymy odpowiedzi?
KW - nie uchylam się od odpowiedzi na każde pytanie, można je zadawać też głośno byle były logiczne.

MP – Czy zdobywca Koronę Himalajów i Karakorum ma jeszcze coś do zdobycia?
KW - Świat gór jest niezmierzony w sensie eksploracyjnym, wiele jeszcze gór i ścian dziewiczych do zdobycia nawet jeśli nie mierzą 8000 metrów. A przed naszym środowiskiem jeszcze dwa ważne cele: zimowe zmagania z Nanga Parbat oraz  K2.

Dokończenie rozmowy będzie miało miejsce w sobotni wieczór 23 listopada, od godziny 21:30 w Herbaciarni Laja. Spotkanie uprzedzi rozmowa z Wojtkiem Kukuczką.  

Poznaj szczegółowy program FOF 2013 w Cieszynie:  ZOBACZ


Poznaj szczegółowy katalog filmów FOF 2013 w Cieszynie: ZOBACZ


Festiwal współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dziękuję za rozmowę
 

źródło: mat.pras.
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: