Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kosmetologia na UTW

W czwartek (11.04.2019) w Sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbył się kolejny wykład plenarny cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem na spotkaniu pojawiła się Korneli Witek – Jeżewska, specjalistka z zakresu kosmetyków.

„Kosmetologia dla seniora”, ten tytuł wykładu przyciągnął w większości panie, jednak na sali pojawili się również mężczyźni, którzy z zaciekawieniem słuchali, w jaki sposób zmienia się skóra na przestrzeni lat i jak dbać o nią w wieku dojrzałych. W trakcie wykładu omówione zostały między innymi przyczyny starzenia, działanie kosmetyków dostępnych na rynku oraz podstawowe właściwości skóry.

Jak tłumaczyła prowadząca, starzenie się skóry można zauważyć już w dosyć młodym wieku. Z czasem włókna kolagenowe w skórze ulegają zniszczeniu, przez co pojawiają się zmarszczki – w wieku trzydziestu lat można zaobserwować już nadmiar skóry powiek górnych (co wiąże się z opadaniem powiek górnych) i występowanie kurzych łapek w bocznych kątach oka. W wieku czterdziestu lat z kolei zauważymy już wyraźnie zaznaczone fałdy nosowo-wargowe (bruzdy od skrzydełka nosa do kącika ust), poprzeczne zmarszczki czoła i zmarszczki lwie (pionowe między brwiami) – wyjaśniała prowadząca.

Skóra starzeje się zawsze, jednak nie w każdym przypadku równomiernie. Często można zaobserwować, że osoby w podobnym wieku, mają lepiej lub gorzej wyglądającą skórę od rówieśników. Wszystko za sprawą faktu, że oprócz naturalnych procesów starzenia występuje również starzenie zewnątrzpochodne (powodowane przez czynniki zewnętrzne), z którymi nie każdy ma styczność. Na pogorszenie jakości skóry wpływa między innymi stres, brak aktywności fizycznej, smog, brak snu, czy dym papierosowy.

W przypadku stosowania kosmetyków należy dobierać takie, które są dostosowane do wieku i indywidualnych potrzeb. Na rynku dostępne są specyfiki z różnymi substancjami aktywnymi. Często znajdują się na nich informacje, jakie są wyniki badań, dotyczących oddziaływania substancji na skórę. W przypadku, gdy producent reklamuje, że 80% badanych zauważyło poprawę napięcia skóry, okazuje się, że dane musiały zostać uzyskane na podstawie autentycznych badań.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: